Справа: № 697/369/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Льон О.М. Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.
Іменем України
14 квітня 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.,
суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області на постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 18 лютого 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання перерахування та виплати недосплачених сум пенсій, -
У лютому 2014 року ОСОБА_2 звернулась до Канівського міськрайонного суду Черкаської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання перерахування та виплати недосплачених сум пенсій, в якому, з урахуванням змінених позовних вимог просила визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі з приводу відмови в проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії у відповідності зі ст.ст.37, 37-1 Закону України «Про державну службу», зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі на підставі довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 р. №5-1, провести станом на день первинного її звернення, а саме з 06.04.2010 р. перерахунок та виплату призначеної позивачці пенсії у відповідності до ст.ст. 37,37-1 Закону України «Про державну службу» та врахувати при проведенні такого перерахунку 2845,88 грн. індексації заробітної плати отриманої нею за місцем роботи за період з 01.04.2008 року по 31.03.2010 року.
Постановою Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 18 лютого 2014 року позов задоволено повністю.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій відповідач просить скасувати постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 18 лютого 2014 року та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Апелянт свої вимоги обґрунтовує тим, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права.
Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі Черкаської області підлягає залишенню без задоволення, а постанова Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 18 лютого 2014 року - без змін, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 з 06.04.2010 року отримує пенсію державного службовця.
У грудні 2013 року при ознайомленні з пенсійною справою, позивачці стало відомо, що при перерахунку пенсії не було враховано отримана за період з 01.04.2008 року по 31.03.2010 року індексація заробітної плати в сумі 2845,88 грн., з якої, відповідно до чинного законодавства проведені відповідні відрахування на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У зв'язку з вищевказаним, 04.02.2013 року ОСОБА_2 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі з заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії додавши до заяви довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії державним службовцям, за останні 24 календарні місяці роботи (або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Разом з тим, листом за вих.. № 847/09 від 05.02.2014 року відповідачем відмовлено позивачці в проведенні такого перерахунку, з посиланням на те, що при призначенні пенсії в довідці про заробітну плату № 355/06 від 04.02.2014 року зазначена матеріальна допомога та індексація, які не включаються до заробітку, що враховується при призначенні пенсії державним службовцям, оскільки не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу».
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивачка звернулась до суду.
Обговорюючи правомірність позовних вимог, колегія суддів приходить до наступного.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Відповідно до частини другої статті 37 цього Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Частиною другою статті 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Водночас статтею 33 Закону України «Про державну службу» встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста). Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома).
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Разом з тим, п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України №3723, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії державного службовця здійснюється відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №865, відповідно до пункту четвертого якої, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям згідно з рішеннями Уряду після набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432 - IV, заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності України №3723, визначається в наступному порядку:
- пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з яв призначено пенсію - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на перерахунку;
- іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Премія (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію.
У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів виплати, одержані особою за період до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії без коригування.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.
Таким чином, колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду вважає правомірним висновок суду першої інстанції щодо того, що Управління Пенсійного фонду України в м. Каневі та Канівському районі безпідставно відмовило ОСОБА_2 в проведенні перерахунку та виплат пенсії за період з 01.04.2008 року по 31.03.2010 року у відповідності із ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу».
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідача підлягає залишенню без задоволення, а постанова Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 18 лютого 2014 року - без змін.
Керуючись ст.ст. 122, 183-2, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у м.Канів Черкаської області - залишити без задоволення, а постанову Канівського міськрайонного суду Черкаської області від 18 лютого 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О.Є.Пилипенко
Судді Я.Б. Глущенко
С.Б. Шелест
Головуючий суддя Пилипенко О.Є.
Судді: Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.