Постанова від 27.02.2014 по справі 872/11309/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2014 рокусправа № 804/1072/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.

суддів: Олефіренко Н.А. Ясенової Т.І.

за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 березня 2013 року в адміністративній справі

за позовом Криворізької південної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби

до ОСОБА_1

про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Криворізька південна міжрайонна державна податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби у січні 2013 року звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просила стягнути зі ОСОБА_1 на користь державного бюджету України заборгованість по орендній платі за землю у сумі 113813,04 грн.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 березня 2013 року позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подала апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду та прийняту нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що на підставі рішення Криворізької міської ради № 975 від 28.02.2007 та договору оренди земельної ділянки від 22.07.2008 ОСОБА_1 передано в оренду терміном на 10 років земельну ділянку площею 0,2484 га для розміщення магазину будівельних матеріалів на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 1211000000:02:013:0001).

Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 346 від 08.07.2008, нормативна грошова оцінка земельної ділянки для розміщення магазину будівельних матеріалів на АДРЕСА_1, площею 2484 кв. м., становить 2150572, 68 грн.

На підставі рішення Криворізької міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу» № 3884 від 14.05.2010 змінено базову вартість 1 кв. м. земель міста, у зв'язку з чим нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 2484 кв. м., складає 3594298,32 грн.

Криворізькою південною МДПІ Дніпропетровської області Державної податкової служби 27 червня 2012 року було прийнято податкове повідомлення-рішення № 7845, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю за 2012 рік у розмірі 107828,94 грн.

На підставі актів перевірки «Про результати документальної невиїзної перевірки громадянки ОСОБА_1, з питання повноти та своєчасності сплати до бюджету податкового зобов'язання по орендній платі за землю 2011 року» № 827/17-217/1-2664605389 від 13.07.2012 податковим органом 13 липня 2012 року були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0011101703 та № 0011111703, якими відповідачу за порушення граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за землю нараховано штрафні санкції на загальну суму 5600, 00 грн.

Криворізькою південною МДПІ Дніпропетровської області Державної податкової служби на суму податкового боргу також було нараховано пеню у розмірі 384,10 грн.

Як вбачається з матеріалів справи податковим органом ОСОБА_1 було надіслано податкову вимогу № 7 від 18 квітня 2012 року, згідно з якою сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 18 квітня 2012 становить 38361,38 грн.

Як зазначає податковий орган податковий борг не був самостійно сплачений позивачем, у зв'язку з чим підлягає стягненню в судовому порядку.

Надаючи оцінку правомірності висновків податкового органу та обґрунтованості заявленого позову колегія суддів зазначає, що відповідно до пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.

Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно зі ст. 269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.

Статтею 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Відповідно до пункту 286.5 статті 286 Податкового кодексу України нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу.

Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п. 287.5 ст. 287 ПК України).

Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до п. 288.4 ст. 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Згідно з положеннями статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (п. 59.3 ст. 59 ПК України).

Положеннями статті 95 Податкового кодексу України визначено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Таким чином враховуючи, що Криворізькою південною МДПІ Дніпропетровської області Державної податкової служби відповідачу не було надіслано податкової вимоги на суму податкового боргу у розмірі 113813,04 грн., який виник на підставі несплати платником податків нарахованих податковим органом сум грошового зобов'язання з орендної плати за землю за 2012 рік, колегія суддів доходить висновку, що на момент звернення з позовом до суду у позивача було відсутнє право на стягнення з відповідача коштів в рахунок погашення податкового боргу.

Окрім того колегія суддів зазначає, що постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.12.2012 в адміністративній справі № К/9991/76012/11, рішення Криворізької міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу» № 3884 від 14.05.2010 визнано нечинним.

Відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Вказана обставина також свідчить про протиправність дій податкового органу, адже при нарахуванні податкового зобов'язання ОСОБА_1 податковий орган виходив з нормативної грошової оцінки земельної ділянки визначеної на підставі нечинного рішення Криворізької міської ради.

Враховуючи викладене колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції не повно з'ясовані обставини, що мають значення для справи, що призвело до неправильного вирішення справи, судом порушено норми матеріального права, а тому вбачаються підстави для скасування постанови та ухвалення нового судового рішення.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 березня 2013 року в адміністративній справі № 804/1072/13-а скасувати.

У задоволені позову Криворізької південної міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості відмовити повністю.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.

Повний текст постанови складений 04 березня 2014 року.

Головуючий: О.В. Головко

Суддя: Н.А. Олефіренко

Суддя: Т.І. Ясенова