13 лютого 2014 рокусправа № 804/13675/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.
суддів: Олефіренко Н.А. Ясенової Т.І.
за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2013 року в адміністративній справі
за позовом ОСОБА_1
до Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
ОСОБА_1 у жовтні 2013 року звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просила скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000361742 від 11.06.2013, винесене Криворізькою центральною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2013 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду та прийняту нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Криворізькою центральною ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000361742 від 11.06.2013, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за землю у розмірі 149484,38 грн.
Надаючи оцінку правомірності оскаржуваного податкового повідомлення-рішення колегія суддів зазначає, що відповідно до пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Статтею 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Нарахування фізичним особам сум податку проводиться органами державної податкової служби, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу (ст. 286 Податкового кодексу України).
Пунктом 288.1 статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Відповідно до п. 288.4 ст. 288 ПК України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно з положеннями статті 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішення Криворізької міської ради № 130 від 21.06.2006 та договору оренди земельної ділянки від 26.12.2006 ОСОБА_1 передано в оренду терміном на 10 років земельну ділянку площею 0,1398 га комерційного використання для розміщення адміністративної будівлі АДРЕСА_1 (кадастровий номер 1211000000:06:227:0001).
Пунктом 4.4. договору оренди визначено, що розмір і сума орендної плати переглядається станом на кожне перше число кварталу в межах терміну дії договору, зокрема, у разі зміни (збільшення або зменшення за рішенням міської ради) базової вартості 1 кв. м земель міста.
За умовами Додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 18.11.2008, річна орендна плата вноситься орендарем виключно в грошовій формі у трикратному розмірі земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю», на підставі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, виконаного Криворізьким міським управлінням земельних ресурсів, рівними частками до 15 серпня і 15 листопада.
Аналіз наведених норм права та умов договору оренди дає змогу дійти висновку, що однією з підстав зміни розміру орендної плати є зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки згідно з рішенням відповідного органу місцевого самоврядування.
Згідно з витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки № 850/01 від 27.09.2006, нормативна грошова оцінка земельної ділянки для розміщення вбудованої адміністративної будівлі АДРЕСА_1, площею 1398,00 кв. м., становить 1646340.72 грн.
Разом з тим рішенням Криворізької міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу» № 3884 від 14.05.2010 змінено базову вартість 1 кв. м. земель міста, у зв'язку з чим нормативна грошова оцінка земельної ділянки, розташованої за адресою АДРЕСА_1, загальною площею 1398 кв. м., складає 2878398,12 грн., що в свою чергу стало підставою донарахування ОСОБА_1 податковим органом за період з червня 2010 року по 2013 рік суми орендної плати та винесення спірного податкового повідомлення-рішення.
Проте колегія суддів встановила, що постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 01.11.2011, залишеною без змін ухвалою Вищого адміністративного суду України від 11.12.2012 в адміністративній справі № К/9991/76012/11, рішення Криворізької міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Кривого Рогу» № 3884 від 14.05.2010 визнано нечинним.
Відповідно до ч. 1 ст. 255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Враховуючи, що рішення органу місцевого самоврядування, на підставі якого Криворізькою центральною ОДПІ Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області позивачу донараховано суми орендної плати за користування земельною ділянкою в результаті судового оскарження визнано нечинним, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності винесеного відповідачем податкового повідомлення-рішення № 0000361742 від 11.06.2013.
Враховуючи сукупність викладених обставин колегія суддів доходить висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
Апеляційну скаргу Криворізької центральної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 листопада 2013 року в адміністративній справі № 804/13675/13-а - без змін.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.
Повний текст ухвали складений 18 лютого 2014 року.
Головуючий: О.В. Головко
Суддя: Н.А. Олефіренко
Суддя: Т.І. Ясенова