Постанова від 09.04.2014 по справі 813/72/14

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2014 року № 813/72/14

11 год. 15 хв.

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючий - суддя Коморний О.І.,

секретар судового засідання Ячмінська Я.О.

від

позивача Годун І.М.

відповідача Квасніцький О.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «Надра» про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії щодо перерахування коштів управління Державної казначейської служби України у Львівській області, третя особа відділ примусового виконання рішень Головного управління юстиції Львівської області.

Обставини справи.

Позивач, Публічне акціонерне товариство «Комерційний банк «Надра», звернувся 09.01.2014 року до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про :

- визнання протиправною бездіяльності Управління Державної казначейської служби України у Львівській області щодо невиконання платіжного доручення №5023 від 14.10.2013р. відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції Львівської області про перерахування на користь ПАТ «КБ «НАДРА» боргу у сумі 189 918,15 грн.

- зобов'язання Управління Державної казначейської служби України у Львівській області перерахувати на користь ПАТ «КБ «НАДРА» борг у сумі 189 918,15 грн.

Позовні вимоги мотивовано тим, що на виконанні відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції Львівської області перебуває виконавчий лист №2-2826/10 виданий 08.02.2013 року Шевченківським районним судом м. Києва про стягнення з ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «НАДРА» (далі - ПАТ «КБ «НАДРА» або Банк) 827 210,59 грн. заборгованості. В процесі проведення виконавчих дій ВПВР ГУЮ Львівської області реалізовано на прилюдних торгах нерухоме майно боржника за ціною 245560,00 грн. і 11.10.2013 ВПВР ГУЮ Львівської області видано розпорядження №37021637/В-6 про перерахування на користь ПАТ «КБ «НАДРА» коштів в сумі 189918,15 грн., однак кошти позивачеві не надійшли.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечив повністю з підстав викладених у письмовому запереченні, зазначив, що не поперебуває з позивачем у жодних правових відносинах, повідомив, що платіжне доручення буде виконано при наявності коштів на рахунку, просить у задоволенні позову відмовити повністю.

Від третьої особи правової позиції у спорі не надходило, представник не прибув.

Суд заслухав пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та

ВСТАНОВИВ:

Державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Головного управління юстиції Львівської області 17.04.2013р. винесено постанову про прийняття до виконання виконавчого провадження по стягненню за виконавчим листом №2-2826/10 виданим 08.02.2013 року Шевченківським районним судом м. Києва про стягнення з ОСОБА_3 на користь Публічного акціонерного товариства «Комерційний банк «НАДРА» (далі - ПАТ «КБ «НАДРА» або Банк) 827 210,59 грн. заборгованості (а.с.10).

Згідно протоколу від 04.10.2013р. реалізовано на прилюдних торгах нерухоме майно боржника за ціною 245 560,00 грн. (а.с.10) і 11.10.2013 ВПВР ГУЮ Львівської області видано розпорядження №37021637/В-6 про перерахування на користь ПАТ «КБ «НАДРА» коштів в сумі 189 918,15 грн. (а.с.8, направлене відповідачеві 14.10.2013 року згідно реєстру платіжних доручень (а.с.26).

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Юрисдикція адміністративних судів відповідно до ч. 1 ст. 17 КАС України поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Згідно п. 1 Положення "Про Державну казначейську службу України" затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року за № 460/2011 (далі Положення) Державна казначейська служба України (Казначейство України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України (далі - Міністр).

Казначейство України входить до системи органів виконавчої влади та утворюється для реалізації державної політики у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Крім того, наведеним пунктом Положення встановлено, що Казначейство України є учасником системи електронних платежів Національного банку України.

Відповідно до п. 4 Положення, Казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює, зокрема, через систему електронних платежів Національного банку України розрахунково-касове обслуговування розпорядників, одержувачів бюджетних коштів та інших клієнтів, операцій з коштами бюджетів, спільних із міжнародними фінансовими організаціями проектів.

Пунктом 7 Положення встановлено, що Казначейство України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення (у разі їх утворення).

Згідно до п. 1 статті 43 Бюджетного кодексу України при виконанні державного бюджету і місцевих бюджетів застосовується казначейське обслуговування бюджетних коштів. Державна казначейська служба України, діяльність якої спрямовується і координується через Міністра фінансів України, забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, відкритого у Національному банку України.

Казначейське обслуговування бюджетних коштів передбачає: розрахунково-касове обслуговування розпорядників і одержувачів бюджетних коштів, а також інших клієнтів відповідно до законодавства; контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень бюджету, взятті бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів та здійсненні платежів за цими зобов'язаннями; ведення бухгалтерського обліку і складання звітності про виконання бюджетів з дотриманням національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку; здійснення інших операцій з бюджетними коштами.

В органах Державної казначейської служби України бюджетним установам відкриваються рахунки.

Положеннями статті 55 Бюджетного кодексу України встановлено, що захищеними видатками бюджету визнаються видатки загального фонду бюджету, обсяг яких не може змінюватися при здійсненні скорочення затверджених бюджетних призначень.

Захищеними видатками Державного бюджету України визначаються видатки загального фонду на: оплату праці працівників бюджетних установ; нарахування на заробітну плату; придбання медикаментів та перев'язувальних матеріалів; забезпечення продуктами харчування; оплату комунальних послуг та енергоносіїв; обслуговування державного боргу; поточні трансферти місцевим бюджетам; підготовку кадрів вищими навчальними закладами I-IV рівнів акредитації; забезпечення інвалідів технічними та іншими засобами реабілітації, виробами медичного призначення для індивідуального користування; фундаментальні дослідження, прикладні наукові та науково-технічні розробки; роботи та заходи, що здійснюються на виконання Загальнодержавної програми зняття з експлуатації Чорнобильської АЕС та перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему та роботи з посилення бар'єрних функцій зони відчуження; компенсацію процентів, сплачуваних банкам та/або іншим фінансовим установам за кредитами, отриманими громадянами на будівництво (реконструкцію) чи придбання житла.

Згідно із Положенням про єдиний казначейський рахунок, затвердженого наказом Державного казначейства України від 26.06.2002 року №122, єдиний казначейський рахунок (далі - ЄКР) - це консолідований рахунок, відкритий Державному казначейству України в Національному банку України для обліку коштів та здійснення розрахунків у системі електронних платежів Національного банку України (далі - СЕП).

ЄКР консолідує кошти державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.

Для відображення операцій, проведених через СЕП протягом банківського дня, у центрі оброблення СЕП Державному казначейству України та Головним управлінням Державного казначейства України відкрито технічні рахунки.

ЄКР, відкритий на балансі Державного казначейства України, об'єднує кошти субрахунків, що відкриті на балансі Головних управлінь Державного казначейства України (далі - субрахунки ЄКР).

На субрахунках ЄКР ведеться аналітичний облік коштів державного та місцевих бюджетів, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, коштів інших клієнтів, обслуговування яких здійснюється органами Державного казначейства України та регламентується законодавством.

Державне казначейство України управляє коштами, що обліковуються на рахунках, відкритих у Головних управліннях Державного казначейства України, і проводяться через СЕП, шляхом встановлення ліміту технічного рахунку, ліміту початкових оборотів у СЕП та підкріплень субрахунків ЄКР з урахуванням дотримання необхідного рівня платоспроможності, який визначається Державним казначейством України.

Відтак виплата коштів відповідачем можлива лише за наявності підкріплення на єдиному казначейському рахунку на платіжні документи щодо перерахування коштів у порядку черговості їх надходження - у межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань, наданого саме Державним казначейством України.

При проведенні видатків розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів Управління казначейства в стислі терміни забезпечує виконання насамперед захищених статей видатків бюджету, перелік яких визначений ч. 2 ст. 55 Бюджетного кодексу України. Незахищені видатки Управлінням Казначейства проводяться в порядку черговості надходження платіжних доручень.

Проте, доказів щодо наявності відповідного підкріплення на єдиному казначейському рахунку на виконання платіжного доручення № 5023 від 14.10.2013 року на суму 189918,15 грн., представниками сторін не надано, в матеріалах справи такі відсутні.

Згідно поданої відповідачем інформації (а.с.62) всього у відповідача обліковується платіжних доручень державної виконавчої служби на загальну суму 37583214,52 грн.

Отже, вимоги позивача щодо зобов'язання саме УДКС у Львівській області вчинити дії щодо перерахування коштів, на переконання суду є необґрунтованими.

Суд зазначає, що вимоги позивача про порушення його прав відповідачем не знайшли своє підтвердження при розгляді справи, а тому не підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати слід покласти на позивача.

Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

1. У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

2. Судові витрати покласти на позивача

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови складено та підписано 14.04.2014 р. о 12:00 год.

Суддя Коморний О.І.