Постанова від 09.04.2014 по справі 2а-2493/11/1370

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2014 року № 2а-2493/11/1370

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого - судді Гулкевич І.З.,

за участю секретаря - Капустинської Н.М.

за участю: представника позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про визнання неправомірними дії та скасування свідоцтв про державну реєстрацію транспортних засобів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся у Львівський окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області просить визнати дії УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області протиправними щодо реєстрації транспортних засобів автомобіль марки «VOLGSWAGEN T 4», державний номерний знак НОМЕР_1, 2000 року випуску зареєстрованого 09.09.2009 року, «VOLGSWAGEN T 4», державний номерний знак НОМЕР_2, 2000 року випуску зареєстрованого 18.09.2009 року та скасувати свідоцтва про державну реєстрацію транспортних засобів «VOLGSWAGEN T 4», 2000 року випуску, дата реєстрації 09.09.2009 року, державні номерні знаки- НОМЕР_1 та «VOLGSWAGEN T 4», 2000 року випуску, дата реєстрації 18.09.2009 року, державні номерні знаки НОМЕР_2. Позов обгрунтовує тим, що із позовної заяви ДПІ у Шевченківському районі м.Львова йому стало відомо, що у відділі реєстораційно-екзаменаційної роботи УДАІ ГУМВС України у Львівській області за ним зареєстровані ввезені з закордону транспортні засоби за який не сплачено податок з власників транспортних засобів, однак реєстрація вказаних автомобілів на його ім'я є незаконними, оскільки така ним не здійснювалась.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позові та просив задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, явку уповноваженого представника не забезпечив, про час та місце проведення судового розгляду належним чином повідомлений, подав заперечення на адміністративний позов.

Справа розглядається за наявними в ній матеріалами справи, відповідно до ст. 71 КАС України.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 09 квітня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини Постанови.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.

Згідно ст.3 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" від 11.12.1991р. №1963-XII (далі - Закон №1963), перша реєстрація в Україні - це реєстрація транспортного засобу в Україні, яка здійснюється уповноваженими державними органами України вперше щодо цього транспортного засобу.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №1963, податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується фізичними особами - перед проведенням першої реєстрації в Україні, реєстрацією, перереєстрацією транспортних засобів, а також перед технічним оглядом транспортних засобів щорічно або один раз за два роки, але не пізніше першого півріччя року, в якому провадиться технічний огляд.

Згідно з п. 2 Порядку №1388, цей порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Згідно з п. 3 Порядку №1388, державна реєстрація транспортних засобів проводиться підрозділами Державтоінспекції з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

Згідно з п.8 Порядку №1388, державна реєстрація транспортних засобів проводиться за умови сплати їх власниками передбачених законодавством податків і зборів (обов'язкових платежів), а також внесення в установленому порядку платежів за проведення огляду транспортних засобів, державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку, відшкодування вартості бланків реєстраційних документів та номерних знаків.

Як вбачається з матеріалів справи, відділом реєстораційно-екзаменаційної роботи УДАІ ГУ МВСУ у Львівській області (далі - ВРЕР УДАІ) за позивачем зареєстровані автомобіль марки «VOLGSWAGEN T 4», державний номерний знак НОМЕР_1, 2000 року випуску, автомобіль марки «VOLGSWAGEN T 4», державний номерний знак НОМЕР_2, 2000 року випуску.

Згідно з ст. 237 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) представництвом є правовідношення, в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє. Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства.

Відповідно до ст. 244 ЦК України, представництво, яке грунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю. Довіреністю є письмовий документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами (ч.3 ст.244 ЦК України).

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 видав довіреність громадянину ОСОБА_3.

Згідно нотаріально засвідченої довіреності від 14.09.2010 року, повірений ОСОБА_3 зобов'язуються подавати необхідні довідки та документи, підписувати заяви, укладати та підписувати договір купівлі-продажу автомобіля, договір перевезення автомобіля, провести розрахунок за придбаний автомобіль, заповнювати та підписувати митні декларації, сплатити необхідні митні збори, розмитнити автомобіль, отримати митне посвідчення, в разі необхідності отримати спеціальну ліцензію на імпорт, сертифікувати та зареєструвати в органах державтоінспекції на ім»я позивача придбаний автомобіль, отримати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, сертифікат відповідності, номерні знаки, за позивача розписуватись і виконувати всі інші дії, пов»язані з цією довіреністю.

На підставі даної довіреності на теритторію України були ввезені автомобілі«VOLGSWAGEN T 4», державний номерний знак НОМЕР_1, 2000 року випуску, автомобіль марки «VOLGSWAGEN T 4», державний номерний знак НОМЕР_2, 2000 року випуску.

Окрім того представник позивача зазначив, що згідно довіреності ОСОБА_3 зобов'язувався вчиняти всі дії пов'язані з реєстраціями автомобілів, в тому числі сплатити податок із власників транспортних засобів, однак про факт несплати та реєстрації за позивачем вищезгаданих транспортних засобів, йому стало відомо з адміністративного позову ДПІ у Шевченківському районі м.Львова. Участі при реєстрації транспортних засобів не брав, заяви про реєстрацію згаданих транспортних засобів не подавав та не підписував, з реєстрації їх не знімав, будь-яких інших дій не вчиняв.

Відповідно до ст. 241 ЦК України, правочин, вчинений представником з перевищенням повноважень, створює, змінює, припиняє цивільні права та обов'язки особи, яку він представляє, лише у разі наступного схвалення правочину цією особою.

Слід зауважити, що у випадку вчинення представником неправомірних дій з використанням прав, наданих довіреністю, довіритель вправі звернутися до правоохоронних органів з відповідною заявою.

Статтею 49 Кримінально-процесуального кодексу України від 28.12.1960 року визначено, що потерпілим визнається особа, якій злочином заподіяно моральну, фізичну або майнову шкоду. Про визнання громадянина потерпілим чи про відмову в цьому особа, яка проводить дізнання, слідчий і суддя виносять постанову, а суд-ухвалу.

Як пояснив в судовому засіданні представник позивача, для захисту порушених прав позивач звернувся із заявою до прокуратури Львівської області, про незаконну реєстрацію на його ім'я вищевказаних транспортних засобів та звертався до залізничного РВ ЛМУ УМВС України у Львівській областіі із заявою про визнання його потерпілим у кримінальній справі.

Оскільки з поданих суду матеріалів та пояснень вбачається, що позивач не вчиняв дій щодо реєстрації таких транспортних засобів; жодних документів не підписував; про вчинення протиправних дій на предмет реєстрації на його ім'я вищезгаданих транспортних засобів повідомив правоохоронні органи, що в сукупності дає суду підстави вважати, що дана реєстрація транспортних засобів проведена із порушенням Порядку №1388, що є наслідком визнання дій посадових осіб ВРЕР УДАІ щодо здійснення державної реєстрації на ім'я позивача автомобіля марки «VOLGSWAGEN T 4» державний номерний знак НОМЕР_1, 2000 року випуску, автомобіль марки «VOLGSWAGEN T 4», державний номерний знак НОМЕР_2, 2000 року випуску , протиправними.

Щодо вимог позивача про скасування свідоцтв про державної реєстрації вищезгаданих автомобілів то суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 40 Порядку №1388, у разі встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин транспортних засобів, виявлення транспортних засобів, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в підрозділах Державтоінспекції, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами або таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, працівники підрозділів Державтоінспекції оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку транспортних засобів і передають усі відповідні документи та за наявності транспортні засоби до органів внутрішніх справ для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби.

Згідно пункту 5.7. Наказу від 11.08.2010р. №379 "Про затвердження Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них", на підставі документів, що підтверджують встановлення факту знищення, фальсифікації або підроблення ідентифікаційних номерів складових частин ТЗ, виявлення ТЗ, зареєстрованих (перереєстрованих), знятих з обліку в Центрі, у тому числі тимчасово, за фіктивними чи підробленими документами, таких, що розшукуються правоохоронними органами України у зв'язку з незаконним заволодінням, або інформацію про реєстрацію яких несанкціоновано внесено до автоматизованої бази даних АІС "Автомобіль" та (або) Єдиного державного реєстру Державтоінспекції, працівники Центру оформляють в установленому порядку необхідні документи, скасовують державну реєстрацію (перереєстрацію), зняття з обліку ТЗ і передають усі відповідні документи до органу досудового розслідування для подальшого проведення перевірки. Якщо виявлено факт підроблення митних документів, їх ксерокопії з необхідним поясненням надсилаються до митних органів, у зоні діяльності яких проживають особи, за якими зареєстровані відповідні транспортні засоби. Власнику ТЗ або уповноваженій ним особі видаються копія протоколу про вилучення документів та копія протоколу про огляд і затримання ТЗ. Про скасування державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку ТЗ до автоматизованої бази даних АІС "Автомобіль" та Єдиного державного реєстру Державтоінспекції вноситься запис: "Скасування реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку ТЗ", а також вноситься запис про підстави такого скасування.

Оскільки позивач не звертався у ВРЕР УДАІ щодо скасування державної реєстрації вищезгаданих транспортних засобів, а підстави, які передбачені п. 40 Порядку №1388 як судовим рішенням, так і рішеннями уповноважених на це органів на час розгляду справи судом не встановлені, а тому суд приходить до переконання про передчасність цієї вимоги позивача.

У відповідності до частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч.1 ст.69 та ч.1 ст.70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Відповідно до ч. 1 ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача ґрунтуються на законі та підлягають до задоволення частково.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, слід стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 1,70 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст. 7-14, 69-71, 86, 94, 128, 159-163, 167 Кодексу адміністративні судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Позовні вимоги задоволити частково.

Визнати неправомірними дії посадових осіб Управління державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області щодо реєстрації на ім'я ОСОБА_2 транспортних засобів: автомобіль марки VOLGSWAGEN T4, державний номерний знак НОМЕР_1, 2000 року випуску, автомобіль марки VOLGSWAGEN T4, державний номерний знак НОМЕР_2, 2000 року випуску.

В решті позову відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 1,70 грн. (одну гривню сімдесять копійок) судового збору.

Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 14 квітня 2014 року.

Суддя Гулкевич І.З.