08 квітня 2014 р. Справа № 804/3571/14
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кучми К.С., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Нікопольської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства «Міські автомобільні дороги» Нікопольської міської ради про стягнення податкового боргу, -
У березні 2014 року позивач на виконання своїх владних повноважень звернувся до адміністративного суду з вищезазначеним позовом.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідач має несплачену заборгованість по платежам до бюджету, яка становить 11 439,30 грн., яку в добровільному порядку не сплачує. На даний час сума податкового боргу не сплачена та не списана. За таких обставин, позивач просив суд: стягнути кошти з усіх розрахункових рахунків відповідача відкритих у банківських установах, на суму податкового боргу по платежам до бюджету всього в розмірі 11 439,30 грн., в т.ч.:
-по платежу «земельний податок» 434,43 грн. (р/р 33218811700187, код платежу 13050132, отримувач Управління ДКС України у Нікопольському районі, код отримувача 38055606, банк ГУ ДКС України у Дніпропетровській області, МФО 805012);
-по платежу «земельний податок» 11 004,87 грн. (р/р 33213811700029, код платежу 13050100, отримувач Управління ДКС України у м.Нікополь, код отримувача 38033121, банк ГУ ДКС України у Дніпропетровській області, МФО 805012).
18 березня 2014 року відповідач отримав ухвалу про відкриття скороченого провадження, що підтверджується поштовим повідомленням, яке повернулося на адресу суду 25 березня 2014 року. Відповідач протягом десяти днів не надав до суду заперечень проти позову та позов не визнав.
У відповідності до положень ст.183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Комунальне підприємство «Міські автомобільні дороги» Нікопольської міської ради (код ЄДРПОУ 32083072) було зареєстроване в Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців з 02.08.2002 року та знаходиться на податковому обліку як платник податків в Нікопольській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області з 09.08.2002 року за № 1835.
Як вбачається з матеріалів справи у відповідача наявний податковий борг зі сплати узгоджених податкових зобов'язань на суму 11 439,30 грн. Податковий борг по платежам до бюджету у відповідача виник внаслідок подання декларації із земельного податку та несплати податкових зобов'язань, а саме:
-по Нікопольському району (Придніпровська сільська рада - бюджет району), податкова декларація за грудень 2013 року (вх. від 23.01.2013 року № 9007504228) на суму 434,43 грн.;
-по м.Нікополь (бюджет міста), податкова декларація за грудень 2013 року (вх. від 15.02.2013 року № 9007505017) на суму 11 004,87 грн.
Так, згідно наданих декларацій за грудень 2013 року заборгованість по земельному податку складає 11 439,30 грн. ( 11 004,87 (Придніпровська сільська рада - бюджет району) + 434,43 грн. по м.Нікополь (бюджет міста).
Відповідно до підпункту 57.1. статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.126.1. ст.126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:
- при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;
- при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
У відповідності до статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», завданнями органів державної податкової служби, зокрема, є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів), а також неподаткових доходів, установлених законодавством.
Відповідно до ст.36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.
Згідно ст.46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
Відповідно ст.286 Податкового кодексу України, платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно зі ст.285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року.
За умовами п.287.3. ст.287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки з податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Суми податкових зобов'язань із земельного податку з юридичних осіб задекларовані платником податку у податкових розрахунках земельного податку самостійно, а отже є узгодженими.
Пунктом 57.1. ст.57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
При несплаті зобов'язання у встановлений строк виникає податковий борг, який відповідно до п.14.1.175. ст.14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п.п.14.1.162. п.14.1. ст.14 Податкового кодексу України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов'язань, не сплачених у встановлені законодавством строки.
За умовами ст.59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може не надсилатися, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Судом встановлено, що на виконання вимог ст.59 ПК України Нікопольською ОДПІ була виставлена податкова вимога № 143-15 від 24.10.2013 року, яка була направлена рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Відповідно до п.60.6. ст.60 Податкового кодексу України, якщо нарахована сума грошового зобов'язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов'язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.
Таким чином, відповідач має податкову заборгованість до бюджету на загальну суму 11 439,30 грн., яка виникла через несвоєчасну сплату суми самостійно визначеного грошового зобов'язання.
Відповідно до п.п.95.1, 95.3 ст.95 Податкового кодексу України, орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідачем у Нікопольській ОДПІ ГУ Міндоходів у Дніпропетровській області зареєстровані розрахункові рахунки.
На підставі п.4 ч.2 ст.162 КАС України, суд в порядку адміністративного судочинства може прийняти постанову про стягнення з відповідача коштів.
Оцінюючи усі докази, які були досліджені судом у їх сукупності, суд вважає за можливе стягнути з відповідача на користь місцевого бюджету суму в розмірі 11 439,30 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 94, 183-2, 158-163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути кошти з усіх розрахункових рахунків Комунального підприємства «Міські автомобільні дороги» Нікопольської міської ради (код 32083072) відкритих у банківських установах, на суму податкового боргу по платежам до бюджету всього в розмірі 11 439,30 грн. /одинадцять тисяч чотириста тридцять дев'ять гривень тридцять копійок/ в т.ч.:
по платежу «земельний податок» 434,43 грн. /чотириста тридцять чотири гривні сорок три копійки/ (р/р 33218811700187, код платежу 13050132, отримувач Управління ДКС України у Нікопольському районі, код отримувача 38055606, банк ГУ ДКС України у Дніпропетровській області, МФО 805012);
-по платежу «земельний податок» 11 004,87 грн. /одинадцять тисяч чотири гривні вісімдесят сім копійок/ (р/р 33213811700029, код платежу 13050100, отримувач Управління ДКС України у м.Нікополь, код отримувача 38033121, банк ГУ ДКС України у Дніпропетровській області, МФО 805012).
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст.254 КАС України та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Суддя Кучма К.С.