Справа № 815/1777/14
02 квітня 2014 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді Потоцької Н.В.
розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом приватного підприємства «Ізмаїл Євротрансавто» до управління Укртрансінспекції в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті про визнання протиправною та скасування постанови № 044742 від 24.12.2013 року, -
Позивач звернувся до Одеського окружного адміністративного суду із зазначеним позовом до управління Укртрансінспекції в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті про визнання протиправною та скасування постанови № 044742 від 24.12.2013 року.
В обґрунтування своєї правової позиції позивач зазначив, що вказана постанова є незаконною та необґрунтованою, оскільки приписамичинного законордавства не встановлено обовязку водія мати витяги із паспорту маршруту.
Представник позивача в судове засідання не з'явився. Про розгляд справи був повідомлений у встановленому законом порядку. До суду надійшла заява за вхід. №7949/14 від 31.03.2014 року, з проханням розглядати справу за відсутності представника позивача. Позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. Про розгляд справи був повідомлений у встановленому законом порядку. До суду надійшла заява за вхід. № 8155/14 від 02.04.2014 року, з проханням розглядати справу в порядку письмового провадження. В обґрунтування своєї правової позиції надав до суду письмові заперечення, в яких просив відмовити в задоволенні позову повністю.
Відповідно до ч. 4, ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. У складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту; урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті.
Пунктами 1-3 Положення про Управління Укртрансінспекції в Одеській області, затвердженого Наказом Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті від 07.03.2012 року № 25, визначено, що Управління є територіальним органом Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, утворюється відповідно до Положення про Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 387/2011, її завданням є реалізація повноважень Укртрансінспекції України на території Одеської області.
Пунктом 4 Положення про Управління Укртрансінспекції в Одеській області визначено, що Управління відповідно до покладених на нього завдань, здійснює в межах своїх повноважень державний нагляд (контроль) за дотриманням законодавства, стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері автомобільного, міського електричного, залізничного транспорту та ведення дорожнього господарства.
Процедура здійснення державного контролю Управліннями Укртрансінспекції в областях, містах Києві і Севастополі за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять свою діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, встановлена Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567).
Згідно положень ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт», Державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.
Процедура здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедура здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень, затверджена Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» (надалі Порядок № 1567).
Згідно з п.21 Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис (п.22 Порядку).
В ході розгляду справи було встановлено, що 04 грудня 2013 року державними інспекторами управління Укртрансінспекції, згідно завдання від 02.12.2013р. №003157 було здійснено перевірку транспортного засобу з перевезення пасажирів РУТА н/з НОМЕР_1, який згідно свідоцтва про державну реєстрацію транспортного засобу належить позивачу.
За результатами перевірки 04 грудня 2013 року складено акт № 060016 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
24.12.2013р., керуючись п.27 Постанови Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006р. №1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», управлінням Укртрансінспекції в Одеській області було розглянуто акт перевірки та прийняте рішення про застосування до позивача адміністративно - господарського штрафу відповідно до ч. 1, абз. 3 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: «Надання послуг з перевезень пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 цього ж Закону».
17 грудня 2013 року управлінням Укртрансінспекції в Одеській області на адресу позивача направлено запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт по акту перевірки № 060016 від 04 грудня 2013 року, який повинен був відбутися 24 грудня 2013 року. Зазначене запрошення було направлено рекомендованим листом з повідомленням (а/с. 14). Однак, на розгляд справи по запрошенню уповноважена позивачем особа не з'явилась.
07 серпня 2013 року, керуючись п. 27 Постанови Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 р. № 1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», управлінням Укртрансінспекції в Одеській області, за відсутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання (ПП «Ізмаїл Євротрансавто»), було розглянуто акт перевірки № 060016 від 04 грудня 2013 року та прийняте рішення про застосування до позивача адміністративно - господарського штрафу відповідно до ч. 1, абз. 3, ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: відсутність в транспортному засобі (не надано водієм ОСОБА_1) витяг з паспорта маршруту, що передбачено Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України №278 від 07.05.2010 р. «Про порядок розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту».
Управлінням Укртрансінспекції в Одеській області винесено постанову № 044742 від 24.12.2013р. про застосування до ПП «Ізмаїл Євротрансавто» адміністративно - господарського штрафу у розмірі 1700 гривень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість вказаних висновків відповідача і винесеного на підставі такого висновку спірного акту індивідуальної дії на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, проаналізувавши положення законодавчих актів, якими врегульовані спірні правовідносини, суд зауважує на наступному.
Відповідно до ст. 1 вказаного Закону, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Стаття 2 цього Закону визначає, що завданнями законодавства з питань перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом є: визначення основних правових та організаційних основ державного регулювання у сфері перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом; установлення вимог до перевізників, водіїв та транспортних засобів щодо забезпечення безпеки перевезень та екологічної безпеки; визначення системи державного контролю, прав, обов'язків та відповідальності державних органів виконавчої влади та перевізників за порушення міжнародних договорів та законодавства України.
Перелік документів, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення визначений у ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт». Автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документами для регулярних пасажирських перевезень є: для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України; для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Таким чином, з аналізу зазначеної норми вбачається, що паспорт маршруту є необхідним документом для автомобільного перевізника, який здійснює регулярні пасажирські перевезення.
Згідно з п. 13 Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, перевезення пасажирів автобусами залежно від режиму їх організації можуть бути регулярними, регулярними спеціальними та нерегулярними, умови регулярних та регулярних спеціальних перевезень зазначаються у паспорті маршруту.
Вимоги до паспортів автобусних маршрутів регулярних та регулярних спеціальних перевезень, процедура розроблення, погодження та затвердження таких паспортів передбачені Порядком розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженим Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 278 від 07.05.2010 року (надалі - Порядок № 278).
Відповідно до п.1.3 Порядку № 278, автомобільний перевізник повинен забезпечити, зокрема, водія автобуса, що здійснює перевезення пасажирів за маршрутом регулярних перевезень, - витягом з паспорта маршруту, який виготовляється як фотокопія паспорта, засвідчена печаткою організатора перевезень.
Згідно п.1.4 Порядку № 278, фотокопія з паспорта маршруту регулярних перевезень або відповідний примірник паспорта регулярних спеціальних перевезень пред'являється водієм автобуса під час здійснення перевезень пасажирів, а відповідні примірники паспортів - автомобільним перевізником за його місцезнаходженням для перевірки представникам Головавтотрансінспекції під час здійснення ними державного контролю та представникам Державтоінспекції МВС України.
Пунктом 2.11 Порядку № 278 передбачено, що паспорт маршруту регулярних перевезень виготовляється у кількості, необхідній для забезпечення організації перевезень, у тому числі організатора перевезень, який зберігає його як контрольний примірник, та перевізника; водії, які здійснюють перевезення пасажирів за даним маршрутом, забезпечуються витягом з паспорта маршруту, який виготовляється як фотокопія паспорта, засвідчена печаткою організатора перевезень.
Відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт передбачена у ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідно до приписів якої, адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, до автомобільних перевізників застосовується штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
На підставі вказаної норми до позивача був застосований адміністративно-господарський штраф у розмірі 1 700 грн.
З аналізу наведених норм чинного законодавства вбачається, що відповідальність у суб'єкта господарювання виникає у випадку відсутності документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» № 2344-III від 05.04.2001 року, якими зокрема передбачено обов'язок перевізника мати паспорт маршруту та обов'язок надати водію - засвідчену печаткою організатора перевезень фотокопію паспорту маршруту, яку водій повинен пред'являти перевіряючим.
Оскільки, з аналізу положень ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» слідує, що відповідальність суб'єкта господарювання виникає у випадку відсутності документів, перелік яких визначений ст.ст. 39, 48 цього Закону, та матеріалами справи підтверджено відсутність таких документів станом на час здійснення перевірки транспортного засобу позивача, суд дійшов висновку про правомірність прийняття постанови про накладення санкцій за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
На підставі зазначеного, суд вважає правомірним застосування до ПП «Ізмаїл Євротрансавто» штрафу, згідно з положеннями ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», тому як позивач є суб'єктом господарювання, та перевізником й здійснював перевезення пасажирів за допомогою найманих працівників - водіїв, не забезпечив їх необхідною документацією.
Отже, суд дійшов висновку, що заявлені ПП «Ізмаїл Євротрансавто» вимоги до Управління Укртрансінспекції в Одеській області про скасування постанови № 044742 від 24.12.2013 року є необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 6-8, 71, 86, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Стягнути з приватного підприємства «Ізмаїл Євротрансавто» (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Хотинська, 139, ідентифікаційний код 35273909) судовий збір у сумі 1 872 гривні 50 копійок на р/р 31212206784005, одержувач ГУДКСУ в Одеській області, ЄДРПОУ 37607526, МФО 828011, банк ГУДКСУ в Одеській області, код класифікації 22030001, призначення платежу: судовий збір. Код 35118626.Пункт 3.1*.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.
Суддя Потоцька Н.В.
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Стягнути з приватного підприємства «Ізмаїл Євротрансавто» (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Хотинська, 139, ідентифікаційний код 35273909) судовий збір у сумі 1 872 гривні 50 копійок на р/р 31212206784005, одержувач ГУДКСУ в Одеській області, ЄДРПОУ 37607526, МФО 828011, банк ГУДКСУ в Одеській області, код класифікації 22030001, призначення платежу: судовий збір. Код 35118626.Пункт 3.1*