ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
31 березня 2014 року 10 год. 06 хв. Справа № 2а-820/12/1370
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Сакалоша В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Ємчук Л.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Поврозника Л.О.,
розглянувши у м. Львові у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Львівського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного центру зайнятості про стягнення грошової допомоги,-
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла заява ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Львівського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року у справі № 2а-820/12/1370 за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного центру зайнятості про стягнення грошової допомоги в розмірі десяти місячних окладів відповідно до ч. 13 ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Хід розгляду справи відображений в ухвалах суду. В судовому засіданні 31.03.2014 року відповідно до положень ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Заява мотивована тим, що, обставини, які стали підставою для звернення із такою заявою не були і не могли бути відомі на час розгляду справи. Такими обставинами, на думку ОСОБА_1, є прийняття Конституційним судом України Рішення від 26 листопада 2013 року №11-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положення частини тринадцятої статті 37 Закону України „ Про державну службу " в системному зв'язку з положеннями пункту 2 частини першої, частини другої статті 40 Кодексу законів про працю України, статті 21 Закону України „ Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні ".
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення вищевказаної заяви заперечив з підстав, викладених у запереченнях та зазначив, що право на виплату 10 місячних окладів відповідно до ч. 13 ст. 37 Закону України «Про державну службу» виникає лише за умови припинення трудових відносин у зв'язку з виходом на пенсію, а так як позивачку було звільнено із займаної нею посади у зв'язку з скороченням штатів на підставі п. 1 ст. 40 Кодексу Законів про Працю, то у Львівського обласного центру зайнятості відсутні правові підстави для виплати вищевказаної грошової допомоги.
У судовому засіданні представник відповідача просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи, суд встановив наступне.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року по справі № 2а-820/12/1370 було відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 про стягнення з Львівського обласного центру зайнятості грошової допомоги в розмірі десяти місячних окладів відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.04.2013 року по справі № 9104/93833/12 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року по справі № 2а-820/12/1370 без змін.
25.02.2014 року ( вх. № 6575) ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Львівського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року у справі № 2а-820/12/1370 за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного центру зайнятості про стягнення грошової допомоги в розмірі десяти місячних окладів відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Такими обставинами, на думку ОСОБА_1 є прийняття Конституційним судом України Рішення від 26 листопада 2013 року №11-рп/2013 у справі за конституційним зверненням громадянки ОСОБА_3 щодо офіційного тлумачення положення частини тринадцятої статті 37 Закону України „Про державну службу" в системному зв'язку з положеннями пункту 2 частини першої, частини другої статті 40 Кодексу законів про працю України, статті 21 Закону України „Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні", відповідно до якого встановлено, що у разі дострокового виходу на пенсію державного службовця з посади в органах державної влади відповідно до чинного законодавства державний службовець за наявності стажу державної служби не менше 10 років і страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", має право на отримання грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів, яке не пов'язане з досягненням пенсійного віку, визначеного в частині першій статті 37 Закону України „Про державну службу».Таким чином жодних додаткових умов для виплати грошової допомоги державному службовцю у разі виходу його на пенсію в частині 13 ст. 37 Закону України «Про державну службу» не встановлено.
Відповідно до ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), постанова або ухвала суду, що набрала законної сили, може бути переглянута у зв'язку з нововиявленими обставинами.
Підставами для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є: 1) істотні для справи обставини, що не були і не могли бути відомі особі, яка звертається із заявою, на час розгляду справи; 2) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправильного перекладу, фальшивості документів або речових доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного або необґрунтованого рішення; 3) встановлення вироком суду, що набрав законної сили, вини судді у вчиненні злочину, внаслідок якого було ухвалено незаконне або необґрунтоване рішення; 4) скасування судового рішення, яке стало підставою для прийняття постанови чи постановлення ухвали, що належить переглянути; 5) встановлення Конституційним Судом України неконституційності закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого судом при вирішенні справи, якщо рішення суду ще не виконано.
Заява про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами подається відповідно до ч.1 ст.249 КАС України до суду тієї інстанції, який першим допустив помилку при вирішенні справи внаслідок незнання про існування цієї обставини.
Згідно ч.4 ст. 252 КАС України суд може не досліджувати докази стосовно обставин, що встановлені у судовому рішенні, яке переглядається за нововиявленими обставинами, якщо вони не оспорюються.
Підставою перегляду судових рішень у порядку, передбаченому Главою 4 Розділу IV Кодексу адміністративного судочинства України, можуть бути тільки підстави, передбачені в статті 245 цього Кодексу і цей перелік є вичерпним.
Таким чином, нововиявленою може бути визнана лише та обставина, яка існувала в об'єктивній дійсності на момент ухвалення рішення. Обставина, яка виникла пізніше, є такою, що не може бути врахована судом як нововиявлена при розгляді справи.
Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України перегляд судових рішень за нововиявленими обставинами в разі прийняття нових законів, інших нормативно-правових актів, якими скасовані закони та інші нормативно-правові акти, що діяли на час розгляду справи, не допускається, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність фізичної особи.
Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України "Про державну службу" на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років.
Згідно до ч. 13 ст. 37 Закону України "Про державну службу" державним службовцям у разі виходу на пенсію при наявності стажу державної служби не менше 10 років виплачується грошова допомога в розмірі 10 місячних посадових окладів.
Слід зазначити, що норми статті 37 Закону України "Про державну службу" виплату грошової допомоги пов'язують з двома умовами: виходом на пенсію та стажем державної служби не менш як 10 років. Окрім того, стаття 37 вказаного Закону не передбачає виключень або обмежень щодо виплати грошової допомоги у разі звільнення особи за статтею 40 КЗпП України або будь-якою іншою статтею.
Судом взято до уваги те, що у позивача наявний стаж державної служби більше 10 років, відтак остання не втратила права на отримання грошової допомоги, передбаченою ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Положення ст. 37 Закону України "Про державну службу" щодо виплати грошової допомоги в розмірі 10 місячних посадових окладів не ставлять в залежність обставин виходу на пенсію з настанням граничного віку чи у зв'язку зі скороченням штату.
Дана позиція підтверджується листами Міністерства праці та соціальної політики від 17.09.2009 року №396/13/155-09 та від 31.01.2012р. №53/13/155-12, в яких Міністерство роз'яснює, що згідно п.п. "г"п.1 ст.26 Закону України "Про зайнятість населення" (у редакції, чинній до 1 жовтня 2011 року) працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи власника або уповноваженого ним органу в зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законом строку осіб перед пенсійного віку, які мають страховий стаж для чоловіків - 25 років, для жінок - 20 років, а для осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, - стаж роботи, який дає право на цей вид пенсії. Цією нормою закону встановлена додаткова соціальна гарантія з боку держави для певної категорії громадян, а саме: право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку за певних умов. Використання особою такої додаткової гарантії не може бути підставою для позбавлення особи інших належних їй соціальних гарантій, встановлених іншими законами. У даному випадку -права на встановлену статтею 37 Закону України "Про державну службу" грошову допомогу у розмірі 10 місячних посадових окладів у разі виходу такої особи на пенсію за наявності стажу державної служби 10 років, в тому числі і дострокову.
Оскільки у позивачки наявний відповідний страховий стаж та стаж державної служби, відповідач зобов'язаний був виплатити їй грошову допомогу в розмірі десяти посадових окладів, згідно із частиною 13 статті 37 Закону України "Про державну службу".
Аналогічна правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду від 09.04.2009 року у справі № К-22972/07.
Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З аналізу норм чинного законодавства та встановлених в судовому засіданні обставин справи, суд приходить до переконання, що відповідачем протиправно відмовлено у виплаті спірної грошової допомоги, а відтак його дії слід визнати протиправними та зобов'язати нарахувати та виплатити позивачу грошову допомогу у розмірі десяти місячних посадових окладів відповідно до ч. 13 статті 37 Закону України "Про державну службу".
Відповідно до ч.1 ст. 253 КАС України суд може скасувати постанову чи ухвалу у справі і прийняти нову постанову чи ухвалу або залишити заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами без задоволення. При ухваленні нового судового рішення суд користується повноваженнями суду відповідної інстанції.
Суд, розглянувши матеріали справи, вважає за доцільне задовольнити заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Львівського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року у справі № 2а-820/12/1370 за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного центру зайнятості про стягнення грошової допомоги в розмірі десяти місячних окладів відповідно до ч. 13 ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Керуючись ст. с. 7-14, 69-71, 86, 159-163, 245, 249,252, 253 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Заяву ОСОБА_1 про перегляд за нововиявленими обставинами постанови Львівського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року у справі № 2а-820/12/1370 - задовольнити.
2. Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22.03.2012 року у справі № 2а-820/12/1370 за позовом ОСОБА_1 до Львівського обласного центру зайнятості про стягнення грошової допомоги - скасувати.
3. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
4. Зобов'язати Львівський обласний центр зайнятості виплатити належну ОСОБА_1 грошову допомогу в розмірі 10 місячних окладів відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу".
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова в повному обсязі виготовлена 03 квітня 2014 року.
Суддя Сакалош В.М.