Рішення від 18.12.2013 по справі 1207/14885/12

Головуючий суду 1 інстанції - Рудська С.М.

Доповідач - Украінцева Л.Д.

Справа № 1207/14885/12

Провадження № 22ц/782/4516/13

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 грудня 2013 року Колегія суддів судової палати у цивільних справах апеляційного суду Луганської області у складі :

головуючого: Украінцевої Л.Д.

суддів: Фарятьєва С.О., Іванової І.П.

при секретарі - Вербицькому І.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Луганську апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Громадський контроль" в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3 на рішення Жовтневого районного суду м. Луганська від 07.10.2013р.

у справі за позовом Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" до ОСОБА_2, ОСОБА_3 про стягнення заборгованості,-

встановила:

Позивач звернувся до суду з зазначеною позовною заявою, уточненою позовною заявою, на обгрунтування якої вказав, що відповідачі мешкають в квартирі АДРЕСА_1 та є абонентами-споживачами послуг з водотеплопостачання, але плату за надані послуги не вносять, внаслідок чого в період з 01.08.2008 року по 01.09.2011 року утворилась заборгованість в сумі 5425,88 гривень. В добровільному порядку відповідачі заборгованість на сплачують.

Просить стягнути з відповідачів в солідарному порядку на користь позивача суму заборгованості в розмірі 5425,88 грн. та судові витрати.

Оскарженим рішенням позов Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" задоволено в повному обсязі.

Стягнуто солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" суму заборгованості за надані послуги з теплопостачання в сумі 5425 (п"ять тисяч чотириста двадцять п»ять) грн. 88 коп.

Стягнуто з ОСОБА_2, ОСОБА_3 на користь Луганського міського комунального підприємства "Теплокомуненерго" витрати по сплаті судового збору в сумі 107 грн. 30 коп. з кожного.

Не погодившись із рішенням, Луганське обласне відділення Всеукраїнської громадської організації "Громадський контроль" в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3 подали апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального і матеріального права, просили скасувати рішення, яким відмовити в позовних вимогах.

Заслухавши доповідача, дослідивши надані докази, перевіривши обґрунтованість та законність рішення суду першої інстанції, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає за необхідне їх відхилити.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачі мешкають за адресою: АДРЕСА_1, є абонентами-споживачами послуг з водотеплопостачання (а.с. 6) та на ім»я ОСОБА_4 відкрито особовий рахунок НОМЕР_1.

Відповідно до ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач послуг повинен сплачувати за надані житлово-комунальні послуги.

Відповідно до ст. 67 ЖК України, до комунальних послуг відноситься водотеплопостачання, плата за комунальні послуги береться крім квартирної плати за затвердженими у встановленому порядку тарифами.

Таким чином, між позивачем та відповідачами встановилися фактичні договірні відносини з приводу надання житлово-комунальних послуг на підставі відкритого особового рахунку, позивач свої зобов'язання перед відповідачами виконав, а відповідачі навпаки плату за надані послуги у встановленому порядку не вносили.

У серпні 2011 року відповідачі звернулися до міжвідомчої комісії для затвердження акту (а.с. 23) на відключення та з вересня 2011 року нарахування за послуги з теплопостачання було припинено.

З розрахунку заборгованості вбачається, що заборгованість відповідачів, з застосуванням строку позовної давності, становить в період з 01.07.2009 року по 01.09.2011 року 5425,88 гривень (а.с. 37).

В судовому засіданні також встановлено, що відповідачи демонтували батареї опалення в квартирі з метою встановлення альтернативних джерел індивідуального опалення.

Відповідачки в апеляційній скарги вказують, що не повинни оплачувати вартість послуг, якими фактично не користуються з 23.07.2009 року.

Суд не може погодитись з доводами апелянтів. При цьому суд виходить з наступного.

Ухвалюючи рішення, суд першої інстанції вірно вказав, що порядок відключення мереж центрального опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованогоопалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21,07.2005 року № 630, а також Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року. Зазначений Порядок визначає процедуру надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання житлового будинку при відмові споживачів від цих послуг. Можливість відключення від централізованого опалення та гарячого водопостачання в будинку в цілому передбачена за рішенням загальних зборів, за згодою всіх власників (уповноважених осіб власників) приміщень у житловому будинку. Переобладнання центральної системи опалення на індивідуальну в окремих квартирах багатоквартирних будинків заборонено.

З метою захисту прав усіх мешканців багатоквартирних будинків, Правила та Порядок передбачають відключення від мережі централізованого опалення та постачання горячої води не окремих квартир багатоквартирного будинку з ініціативи їх власників, а відключення цілих багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів.

Крім того, процедура відключення від мереж централізованого опалення й гарячого водопостачання передбачена нормами чинного законодавства, зокрема наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року №4, та затвердженим ним Порядком відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від центрального теплопостачання (далі Порядок). Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 6 листопада 2007 року №169, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 28 листопада 2007 року №1320/14587, були затверджені зміни до цього Порядку, які унеможливлюють відключення від мереж централізованого опалення й гарячого водопостачання окремих квартир у багатоквартирному будинку і дозволяють таке відключення лише будинку в цілому .

Суд першої інстанції вірно прийшов до висновку, що самовільне відключення батарей у приміщенні не є підставою для звільнення від оплати за наданні послуги, а достатніх належних та допустимих доказів в обгрунтування своїх заперечень щодо відсутності опалення чи неякісного опалення в період накопичення заборгованості відповідачка суду не надала, позивач має право вимагати в судовому порядку сплату заборгованості за надану теплову енергію.

Твердження апелянта про те, що 13.10.2008 року відповідачами отримано дозвіл на відключення квартири відповідачки від тепломереж та саме з цього часу не повинно нараховуватися плата за теплопостачання не заслуговує на увагу, оскільки відповідачами не виконано вимоги щодо відключення, яки передбачено Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22.11.2005 року, а тому цій дозвіл не може бути підставою для звільнення від оплати за теплопостачання за період з 13.10.2008 року.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є ветераном війни - учасником бойових дій.

Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ОСОБА_2 має пільгу - 75-процентна знижка плати за користування комунальними послугами (газом, електроенергією та іншими послугами) та скрапленим балонним газом для побутових потреб в межах середніх норм споживання.

Посилання позивача на ту обставину, що пільговій статус ОСОБА_2 припинене з 01.10.2009 року Управлінням праці та соціального захисту населення Жовтневого району в м. Луганську не заслуговує на увагу, оскільки пільговій статус припинено саме з тих підстав, що ОСОБА_2 встановила автономне опалення та не користується послугами позивача.

Оскільки ОСОБА_2 встановила автономне опалення самовільно без відповідного дозволу, то вона зобов'язана оплачувати комунальні послуги з теплопостачання. Однак, враховуючи, ту обставину, що ОСОБА_2 є учасником бойових дій, та має право на пільги, яки передбачено ч.5 ст. 12 Закону України « Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі 75% знижки плати за користування комунальними послугами, то сума заборгованості складає - 1356,46 грн.

За таких обставин, колегія суддів вважає за необхідне зменшити суму заборгованості з урахуванням пільг до 1 356,46 грн.

На підставі зазначеного та відповідно до ст.. 309 ЦПК України рішення суду підлягає зміні

Керуючись 209, 307, ст.ст. 309, 313, 316 ЦПК України, колегія суддів, -

вирішила:

Апеляційну скаргу Луганського обласного відділення Всеукраїнської громадської організації "Громадський контроль" в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3 задовольнити частково.

Рішення Жовтневого районного суду м. Луганська від 07.10.2013р. змінити.

Зменшити розмір стягнутої заборгованості до 1356, 47 грн.,

В іншій частині рішення залишити без змін.

Рішення набирає чинності негайно. Може бути оскаржено в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ протягом 20-ти днів після її проголошення.

Головуючий:

Судді: