25 лютого 2014 року справа № 823/262/14
м. Черкаси 14 год. 30 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Паламар П.Г.,
при секретарі Овсієнко О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Смілянської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Черкаській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, -
Смілянська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Черкаській області (далі - позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить стягнути податковий борг зі сплати єдиного податку в сумі 1850 грн. 26 коп.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що відповідач станом на час подання позову має непогашений податковий борг зі сплати єдиного податку в сумі 1 850 грн. 26 коп.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, представника не направив, заперечення на адміністративний позов не надав, хоча належним чином повідомлявся судом про день та час судового розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.
Згідно зі ст. 41 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі - ПКУ) органи державної податкової служби є контролюючими органами щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Відповідно до п. п. 16.1.3, 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПКУ відповідач як платник податків зобов'язаний сплачувати податки і збори, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрована, як фізична особа-підприємець Смілянською районною державною адміністрацією Черкаської області 25.01.2007 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 та перебуває на обліку в Смілянській ОДПІ з 25.01.2007р. №2128.
Пунктом 291.2 ст. 291 ПКУ визначено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.
Відповідно до п. 291.3 ст. 291 ПКУ юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Користуючись цим правом, відповідач обрав зазначену систему оподаткування, звернувшись до Смілянської ОДПІ з відповідною заявою про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності з 01 жовтня 2012 року.
Згідно поданої заяви про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, відповідач обрав в якості виду підприємницької діяльності: роздрібна торгівля одягом у спеціалізованих магазинах, роздрібна торгівля іграми та іграшками у спеціалізованих магазинах, роздрібна торгівля текстильними товарами в спеціалізованих магазинах.
Підпунктом 1 пункту 291.2 статті 291 ПКУ визначено, що суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку: 1) перша група - фізичні особи - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 150000 гривень
Відповідно до п. 293.1, п. 293.2 ст. 293 ПКУ ставки єдиного податку встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), та у відсотках до доходу (відсоткові ставки). Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:1) для першої групи платників єдиного податку - у межах від 1 до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати; 2) для другої групи платників єдиного податку - у межах від 2 до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно рішення Смілянської міської ради Черкаської області від 22.12.2011 року № 18-2/VI фіксована ставка єдиного податку у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 01 січня 2012 року для обраного відповідачем виду діяльності з розрахунку на календарний місяць складає 20% (для платників податку другої групи).
Відповідно до п. 295.1 ст. 295 ПКУ платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Судом встановлено, що відповідач свої зобов'язання виконує не належним чином, а саме - ним не сплачено єдиний податок за 2013 рік на загальну суму 1850 грн. 26 коп. (0,8 грн. за січень 2013 року з урахуванням переплати + 229,40 грн. за період з лютого 2013 року по вересень 2013 року + 14,26 грн. пеня).
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПКУ у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Відповідачу надіслано податкову вимогу форми «Ф» від 30.09.2013р. № 268-17 на суму 1850 грн. 26 коп.
Згідно п. 59.5 ст. 59 ПКУ у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Відповідно до п. п. 20.1.18. п. 20.1. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 72, 94, 159 - 163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_1) на користь бюджету через Смілянську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Черкаській області (ідентифікаційний код 38627894, місцезнаходження: 20702, Черкаська область, м. Сміла, вул. Леніна, 76) податковий борг зі сплати єдиного податку на загальну суму 1850 (одна тисяча вісімсот п'ятдесят) грн. 26 коп.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у порядку визначеному ст. ст. 185 - 187 КАС України.
Суддя П.Г. Паламар
Повний текст постанови виготовлений 03 березня 2014 року