Справа № 815/2054/14
03 квітня 2014 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Корой С.М., розглянувши матеріали адміністративного позову регіональної Ради уповноважених представників громадських об'єднань ветеранів Одеської області до виконуючого обовязки Одеського міського голови, секретаря міської ради Бриндак Олега Борисовича про визнання протиправними дій та скасування рішення суб'єкта владних повноважень,-
встановив:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов регіональної Ради уповноважених представників громадських об'єднань ветеранів Одеської області до виконуючого обовязки Одеського міського голови, секретаря міської ради Бриндак Олега Борисовича в якому позивач просить визнати протиправними дії в.о. Одеського міського голови, секретаря міської ради Бриндака Олега Борисовича щодо скликання та формування порядку денного позачергової сесії Одеської міської ради VІ скликання, що скликана на 04.04.2014 року та скасувати розпорядження Одеського міського голови від 25.03.2014 року №166 «Про скликання та порядок денний позачергової сесії Одеської міської ради VІ скликання».
Згідно з ч.1 ст.124 Конституції України правосуддя в Україні здійснюється виключно судами. При здійсненні правосуддя судді незалежні і підкоряються лише закону (ч.1 ст.129 Конституції України). Виключно законами України визначаються судоустрій і судочинство. Порядок здійснення правосуддя регламентується відповідним процесуальним законодавством України.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства і чи підсудна позовна заява даному адміністративному суду.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст. 140 Конституції України і ст.ст. 5, 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Одеська міська рада віднесена до органу місцевого самоврядування, в свою чергу виконуючий обов'язки Одеського міського голови, секретар Одеської міської ради Бриндак Олег Борисович є посадовою (службовою) особою органу місцевого самоврядування.
Частиною 2 статті 18 КАС України встановлено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
Як вбачається із заявленого адміністративного позову, позивач звертається з позовними вимогами до виконуючого обов'язки Одеського міського голови, секретаря Одеської міської ради Бриндака Олега Борисовича. Вказаний спір між зазначеними сторонами, відповідно до вказаних вище норм КАС України не є підсудним Одеському окружному адміністративному суду і підлягає розгляду місцевим загальним судом, як адміністративним судом.
З наведеного вбачається, що дана справа підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду.
Відповідно до п. 6 ч. 3 ст. 108 КАС України, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду, позовна заява повертається позивачеві.
Враховуючи зазначене, суд вважає за необхідне повернути позовну заяву позивачеві.
Окрім того, позивач через канцелярію суду надав клопотання про забезпечення адміністративного позову (вхід. № 8359/14 від 03.04.2014 року).
Враховуючи, що суд, розглянувши позовну заяву дійшов висновку про її повернення позивачу, згідно приписів ст. 108 КАС України, клопотання про забезпечення адміністративного позову (вхід. № 8359/14 від 03.04.2014 року) повертається позивачу без розгляду.
Керуючись ст.ст. 2, 18, 107,108, 160, 165, 186 КАС України, суддя, -
ухвалив:
Адміністративний позов регіональної Ради уповноважених представників громадських об'єднань ветеранів Одеської області до виконуючого обов'язки Одеського міського голови, секретаря Одеської міської ради Бриндак Олега Борисовича про визнання протиправними дій та скасування рішення суб'єкта владних повноважень - повернути позивачеві.
Роз'яснити позивачеві, що даний спір має розглядатися місцевим загальним судом, як адміністративним судом.
Направити позивачеві копію цієї ухвали разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання в п'ятиденний строк з дня отримання копії ухвали апеляційної скарги.
Суддя С.М.Корой