Постанова від 27.03.2014 по справі 821/544/14

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 березня 2014 р. 16 год.40 хв.м. ХерсонСправа № 821/544/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Дудар Е.І.,

за участю: представника позивача - Сапіги В.В.,

представників відповідача - Рефлер Ю.В., Даценко С.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СіНа" до Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "СіНа" (далі - позивач, ТОВ "СіНа", Товариство) звернулося до суду із позовом до Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області (далі - відповідач, Інспекція), в якому просить визнати незаконним та скасувати рішення Інспекції від 10.02.2014 р. № 1 про застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 341700,00 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Суду пояснив, що при проведенні відповідачем комплексної планової перевірки ТОВ "СіНа" на предмет дотримання Товариством законодавства в частині якості та безпечності сільськогосподарської продукції, Інспекцією встановлено порушення Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні", саме: перевезення зерна та продуктів його переробки у період з 01.07.2013 р. по 01.01.2014 р. без наявності сертифіката якості. Позивач не погоджується з такими висновками відповідача та вважає їх безпідставними з огляду на те, що отримання сертифіката якості зерна та продуктів його переробки при переміщенні територією України є обов'язковим тільки за умови придбання зерна за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету або на вимогу однієї зі сторін контракту. Одним із видів діяльності ТОВ "СіНа" є вирощування зернових культур. За період, що перевірявся відповідачем, Товариство здійснювало перевезення зерна з поля до складу або на спеціальні пункти сушки, а також перевозило зерно з поля на склад покупців. Позивач не придбавав зерно за кошти державного бюджету, а також жодним з укладених Товариством договорів поставки не передбачено надання сертифікатів якості зерна.

Крім того, представник позивача зауважив, що стаття 82 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" передбачає відповідальність за порушення законодавства, що регулює ринок зерна, зокрема, за переміщення зерна територією України без сертифіката якості, у вигляді штрафу у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів громадян, тобто від 1700,00 грн. до 3400,00 грн. Натомість відповідач, порушуючи вимоги вказаної статті, накладає штрафні санкції у розмірі 341700,00 грн., не обґрунтувавши застосування вказаної суми санкцій жодним нормативним актом. Посилаючись на зазначене, позивач вважає спірне рішення незаконним та просить його скасувати.

У судовому засіданні представники відповідача, заперечуючи проти позову, пояснили, що до висновків про порушення позивачем статті 21 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" відповідач дійшов під час проведення перевірки, проаналізувавши первинну документацію ТОВ "СіНа", зокрема, товарно-транспортні накладні про перевезення зерна транспортом позивача. Відповідачем встановлено, що перевезення зерна та продуктів його переробки здійснювалось Товариством без наявності сертифікатів якості. Оскільки сертифікат якості видається на кожну партію зерна, завантажену у транспортний засіб, а перевіркою встановлено, що протягом періоду з 01.07.2013 р. по 01.01.2014 р. перевезення зерна транспортом позивача здійснено за допомогою 201 автомобіля, то розрахунок штрафної санкції проведено відповідачем наступним чином: 201 авт. х 1700 грн. = 341700,00 грн.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Товариство з обмеженою відповідальністю "СіНа" (ідентифікаційний код - 32809847) здійснює господарську діяльність щодо вирощування зернових культур, бобових культур і насіння олійних культур; вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів; оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; неспеціалізована оптова торгівля, тощо.

На підставі наказу Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області від 10.01.2014 р. № 1 та направлення № 4 головними спеціалістами відділу контролю якості сільськогосподарської продукції та декларування Інспекції проведено комплексну планову перевірку ТОВ "СіНа" з питань дотримання суб'єктом господарювання вимог чинного законодавства в частині якості та безпечності сільськогосподарської продукції, за результатами якої складено акт від 31.01.2014 р. № 02.03-09/2.

Перевіркою встановлено, що у період з 01.07.2013 р. по 01.01.2014 р. ТОВ "СіНа" здійснювалось перевезення зерна та продуктів його переробки без наявності сертифіката якості, чим порушено статтю 21 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні". Також на підприємстві виконується порядок декларування зерна, проте декларації за січень та лютий 2012 року до Інспекції не надані.

10.02.2014 р. керівником Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області прийнято рішення № 1 про застосування до ТОВ "СіНа" штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 341700,00 грн.

Надаючи оцінку правомірності прийняття Інспекцією спірного рішення, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Державну політику щодо розвитку ринку зерна як пріоритетного сектора економіки агропромислового комплексу України визначено Законом України "Про зерно та ринок зерна в Україні" від 04.07.2002 р. № 37-ІV (далі - Закон № 37-ІV). Цей Закон спрямований на створення правових, економічних та організаційних умов конкурентоспроможного виробництва і формування ринку зерна для забезпечення внутрішніх потреб держави у продовольчому, насіннєвому та фуражному зерні, нарощування його експортного потенціалу.

Відповідно статті 21 Закону № 37-ІV якість зерна та продуктів його переробки, що виробляються в Україні або ввозяться на митну територію України, має відповідати державним стандартам та іншим нормативним документам. Якість експортного зерна та продуктів його переробки може відповідати вимогам, що зафіксовані сторонами в експортному контракті.

Експортно-імпортні операції із зерном та продуктами його переробки, а також переміщення зерна та продуктів його переробки територією України (за винятком зерна та продуктів його переробки, що переміщуються територією України в режимі прохідного митного транзиту без перевантаження, та зерна, яке використовується для насіннєвих цілей) проводяться за наявності сертифіката якості зерна та продуктів його переробки, в якому зазначаються якість зерна та продуктів його переробки, показники їх безпечності, наявність або відсутність генетично модифікованих організмів. Сертифікат якості зерна та продуктів його переробки видається на платній основі центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у порядку, який встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Державний контроль за якістю зерна та продуктів його переробки покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі (ст. 22 Закону № 37-ІV).

Відповідно до статей 21 та 22 Закону України "Про зерно та ринок зерна в Україні" постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2009 р. № 848 затверджено Порядок видачі сертифіката якості зерна та продуктів його переробки (далі - Порядок № 848).

Пунктом 1 Порядку № 848 визначено, що цей Порядок визначає процедуру обов'язкової видачі сертифіката якості зерна та продуктів його переробки, крім хлібобулочних і макаронних виробів, при здійсненні експортно-імпортних операцій, включаючи транзит територією України при перевантаженні через зерноперевантажувальні місткості, переміщенні територією України зерна та продуктів його переробки, що придбані за рахунок коштів державного та місцевого бюджету, а також за вимогою однієї з сторін договору (контракту) у випадках, коли його видача не є обов'язковою, і обігу бланків сертифікатів якості зерна та продуктів його переробки.

Партія зерна та продуктів його переробки - оформлена одним сертифікатом якості кількість однорідного за якістю зерна та продуктів його переробки, що транспортуються в окремому транспортному засобі (залізничному вагоні, морському або річковому судні, критому та опломбованому автомобілі, причепі та інших засобах), а також контейнері.

Сертифікат якості - документ, виданий територіальним органом Держсільгоспінспекції на партію зерна та продуктів його переробки, що завантажені у транспортний засіб, який засвідчує відповідність їх показників якості і безпеки вимогам державних стандартів та інших нормативних документів або експортного контракту і включає інформацію про наявність або відсутність генетично модифікованих організмів (п. 2 Порядку № 848).

Із аналізу положень наведених вище нормативно-правових актів слідує, що переміщення зерна та продуктів його переробки територією України проводиться за наявності сертифіката якості зерна та продуктів його переробки. У свою чергу, сертифікат видається в обов'язковому порядку у разі: здійснення експортно-імпортних операцій, включаючи транзит територією України при перевантаженні через зерноперевантажувальні місткості; переміщення територією України зерна та продуктів його переробки, що придбані за рахунок коштів державного та місцевого бюджету. Сертифікат якості також видається за вимогою однієї з сторін договору у випадках, коли його видача не є обов'язковою.

Отже, сертифікат якості зерна є обов'язковим у випадках переміщення партії зерна територією України, що придбані за рахунок коштів державного та місцевого бюджету. Партією зерна є оформлена одним сертифікатом якості кількість однорідного за якістю зерна, що транспортується, зокрема, в опломбованому автомобілі.

Зі змісту акту перевірки від 31.01.2014 р. № 02.03-09/2 слідує, що Інспекцією при перевірці первинної документації (товарно-транспортних накладних) та договірних зобов'язань позивача, встановлено, що ТОВ "СіНа" протягом періоду з 01.07.2013 р. по 01.01.2014 р. здійснювало перевезення транспортом позивача зерна та продуктів його переробки, а саме:

- озимої пшениці в кількості 566,66 т на філію "Козацьке" ТОВ СП "Нібулон" згідно договору поставки № 1744/2013 від 01.07.2013 р.;

- озимого ріпаку в кількості 102,84 т на філію "Козацьке" ТОВ СП "Нібулон" згідно договору поставки № 1744/2013 від 01.07.2013 р. та ПП "Сатурн-Агро" згідно договору поставки № 122 від 10.09.2013 р.;

- ячменю в кількості 167,48 т на філію "Козацьке" ТОВ СП "Нібулон" згідно договору поставки № 1744/2013 від 01.07.2013 р.;

- соняшнику в кількості 1212,486 т на ТОВ "Чаплинський комбікормовий завод" згідно договорів купівлі-продажу сільськогосподарської продукції № 19-08 від 19.08.2013 р. та на ТОВ "Каргіл" згідно договору поставки СVР 49936 від 19.08.2013 р., СVР 50563 від 29.08.2013 р., СVР 50964 від 05.09.2013 р., СVР 51145 від 09.09.2013 р., СVР 50723 від 02.09.2013 р., СVР 51450 від 12.09.2013 р., СVР 51862 від 18.09.2013 р., СVР 50346 від 27.08.2013 р., СVР 56970 від 18.11.2013 р., СVР 57856 від 29.11.2013 р.;

- кукурудзи в кількості 1492, 48 т на ТОВ СП "Нібулон" згідно договору поставки № 1744/2013 від 01.07.2013 р. та ТОВ "Катеринопільський елеватор" згідно договору поставки № 2879/К від 17.09.2013 р.;

- сої в кількості 1998,238 т на ТОВ "Каховка Протеїн-Агроільський" згідно договору поставки № 87 ПС/13 від 12.09.2013 р., на ПП "Котовськ-Агро- Хім" згідно договору поставки № 38 від 01.04.2013 р., на ПП "Каунас" згідно договору поставки № 219 від 10.12.2013 р., на ТОВ "Експертиза-Люкс" згідно договору поставки № 221 від 09.12.2013 р., на ТОВ "АФ "Хлібодар" згідно договору поставки № 216 від 06.12.2013 р., на ТОВ "Україна-Хліб" згідно договору поставки № 229 від 16.12.2013 р., на СФГ "Добробут" згідно договору поставки № 191 від 04.11.2013 р., на ТОВ "Біг-Сістемс" згідно договору поставки № 126 від 12.09.2013 р., на ТОВ "Відродження" згідно договору поставки № 214 від 06.12.2013 р.

Таким чином, перевіркою встановлено, що перевезення зерна відбувалося за договорами поставки. Акт перевірки від 31.01.2014 р. № 02.03-09/2 підписаний уповноваженою особою позивача із відміткою про надання зауважень після вивчення змісту акту. Суд відмічає, що даний акт не містить інформації про придбання позивачем зерна, яке ним транспортувалось, за рахунок коштів державного чи місцевого бюджетів. Також відповідачем при перевірці наведених вище договорів поставки не встановлено, що умовами цих угод передбачено надання сертифікатів якості зерна при його переміщенні до пункту призначення.

У судовому засіданні представники відповідача пояснили, що перевезення наведеної вище кількості зерна здійснювалось транспортом позивача у кількості 201 одиниці. Як вважає відповідач, кожна одиниця транспорту - це окрема партія зерна, перевезення якого неможливе без сертифіката якості. Статтею 82 Закону № 37-ІV передбачено відповідальність за переміщення зерна та продуктів його переробки територією України без відповідних сертифікатів якості у вигляді штрафу, а тому відповідачем прийнято рішення про накладення на позивача штрафних санкцій з розрахунку кількості партій зерна та необхідності отримання на кожну партію сертифікату (201 авт. х 1700 грн. = 341700,00 грн.).

Частиною 2 статті 82 Закону № 37-ІV передбачено, що проведення суб'єктами ринку зерна експортно-імпортних операцій із зерном та продуктами його переробки, а також переміщення зерна та продуктів його переробки територією України (за винятком зерна та продуктів його переробки, що переміщуються територією України в режимі прохідного митного транзиту без перевантаження, та зерна, яке використовується для насіннєвих цілей) без відповідних сертифікатів якості, тягне за собою накладення штрафу у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Штрафні санкції накладаються в установленому законом порядку державними інспекторами сільського господарства (ч. 4 ст. 82 Закону № 37-ІV).

Судом встановлено, що ні на час прийняття відповідачем рішення від 10.02.2014 р. № 1 про застосування штрафних санкцій, ні на час розгляду даного спору законодавчо не врегульовано порядок накладення штрафних санкцій за порушення Закону № 37-ІV.

Беручи до уваги ті обставини, що сертифікат якості зерна є обов'язковим у випадках переміщення партії зерна територією України, що придбане за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету, та враховуючи відсутність нормативно-правового акту, яким визначено порядок накладення штрафних санкцій за порушення Закону № 37-ІV, суд дійшов висновку про відсутність у відповідача законних підстав для прийняття рішення про застосування до ТОВ "СіНа" штрафних санкцій у розмірі 341700,00 грн.

За таких обставин, суд вважає неправомірним застосування до ТОВ "СіНа" штрафних санкцій, а тому задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Позов товариства з обмеженою відповідальністю "СіНа" до Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області про визнання незаконним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій задовольнити.

Визнати незаконнним та скасувати рішення Державної інспекції сільського господарства в Херсонській області від 10 лютого 2014 року № 1 про застосування штрафних (фінансових) санкцій.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 01 квітня 2014 р.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 5.1.2