24 березня 2014 р.м.ОдесаСправа № 1522/17033/12
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Івченко В.Б.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Бойка А.В.,
суддів: Танасогло Т.М.,
Яковлєва О.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на постанову Приморського районного суду м. Одеси від 26 лютого 2013 року по справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії,-
17.07.2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 , та після уточнення позовних вимог просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2011 року відповідно до наказів Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року та № 355 від 25.06.2011 року, які видані відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 відповідно до наказів Міністра оборони України № 50 від 28.01.2011 року та № 355 від 25.06.2011 року, які видані відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294, з урахуванням зміни розміру загального грошового забезпечення відповідної позивачу категорії військовослужбовців за рахунок підвищення щомісячної премії та зобов'язати відповідача виплатити заборговану частину пенсії за цей період з нарахуванням компенсації втрати частини доходів по час фактичного розрахунку.
Ухвалою судді Приморського районного суду м. Одеси від 26.02.2013 року адміністративний позов ОСОБА_1 в частині позовних вимог за період з 01.01.2011 року по 16.01.2012 року залишено без розгляду.
Постановою Приморського районного суду м. Одеси від 26.02.2013 року позовні вимоги ОСОБА_1 задоволено частково.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу з 17.01.2012 року відповідно до наказу Міністра Оборони України від 25.06.2011 року №355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50», який виданий відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294.
Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до наказу Міністра Оборони України від 25.06.2011 року № 355 «Про внесення змін до наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50», який виданий відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 року № 1294, з урахуванням зміни розміру загального грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців за рахунок підвищення щомісячної премії, та зобов'язано виплатити заборговану частину пенсії з 17 січня 2012 року, з врахуванням проведених виплат.
Звернуто до негайного виконання постанову суду у межах суми стягнення за один місяць.
Відповідно до п.4 ч.1 ст.163 КАС України встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області місячний строк, з моменту набрання постанови законної сили, для подачі до суду звіту про виконання даної постанови.
В іншій частині позову відмовлено.
11.03.2013 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу на вказану постанову Приморського районного суду м. Одеси від 26.02.2013 року.
В своїй апеляційній скарзі апелянт зазначає, що вказана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального та процесуального права, неповним з'ясуванням всіх обставин справи, у зв'язку з чим в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови Приморського районного суду м. Одеси від 26.02.2013 року та ухвалення нової, якою відмовити у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області підлягає задоволенню з наступних підстав:
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 28.08.2007 року звільнений з військової служби у запас із Збройних Сил України за станом здоров'я, є військовим пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Розмір пенсії позивача станом на березень 2012 року становив 3 940,40 грн. (а.с. 13), при цьому, в складі грошового забезпечення, з якого нарахована пенсія, розмір щомісячної премії складає 10 відсотків посадового окладу.
Звертаючись з позовом до суду першої інстанції ОСОБА_1 посилався на те, що він має право на перерахунок раніше призначеної пенсії із врахуванням премій у розмірі 55 % посадового окладу з 01.01.2011 року та у розмірі 90 % посадового окладу з 01.06.2011 року відповідно до наказів Міністра оборони України від 05.11.2010 року № 576 та наказу Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50.
Заперечуючи проти поданого ОСОБА_1 позову, відповідач посилався на те, що відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством, однак в даному випадку Кабінетом Міністрів України рішення щодо зміни розмірів премії не приймалися, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції стосовно задоволення позовних вимог ОСОБА_1 , зважаючи на наступне:
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсії і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» № 1294 від 07.11.2007р. виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується, зокрема, Міністерством оборони.
Підпунктами 1 та 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу» від 07.11.2007 року № 1294 керівникам державних органів надано право у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Пунктом 9 вищевказаної Постанови встановлено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на грошове забезпечення, передбачених у державному бюджеті для утримання державних органів.
На виконання зазначеної постанови Міністр оборони України наказами №№ 50, 355 встановив розміри премії військовослужбовцям у межах видатків, передбачених для їх грошового забезпечення у 2011 році,
При цьому, системний аналіз змісту вищенаведених норм свідчить про те, що премії встановлені наказами Міністра оборони України № 50від 28.01.2011 року та № 355 від 25.06.2011 року у відповідності з п. 2 ст. 5 постанови КМ України №1294 від 07.11.2007 р. у межах фонду преміювання та економії фонду грошового забезпечення в межах бюджетної політики Міністерства оборони України саме на 2011 рік.
Зазначені премії встановлені в межах повноважень Міністра оборони України та бюджетних асигнувань та розповсюджується на військовослужбовців, які проходять службу у Збройних Силах України.
Виплата зазначених премій дозволена за наявності передбачених підстав лише в межах видатків, передбачених у кошторисах військових частин для грошового забезпечення військовослужбовців на відповідний бюджетний рік, тому зазначена премія не має постійного характеру.
Враховуючи вищезазначене, зважаючи на те, що премії, які позивач просив врахувати для обчислення нового розміру пенсії, має тимчасовий характер, а виплата таких премій дозволена за наявності підстав тільки в межах видатків, передбачених у кошторисі Міністерства оборони України для грошового забезпечення військовослужбовців у 2011 році.
Таким чином, встановлення таких премій не є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
З огляду на зазначене підстав для задоволення позовних вимог колегія суддів не вбачає.
Вищевказаний висновок також узгоджується і з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в Постанові від 26 лютого 2013 року у справі № 21-5а13. Так, за правилами частини першої статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Крім того, згідно з пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Наведене свідчить про те, що зміна розміру премії як в сторону його збільшення, так і в сторону його зменшення, не може бути підставою для проведення перерахунку пенсії, за винятком тих випадків, коли новий розмір або новий вид премій встановлюється рішеннями Кабінету Міністрів України.
Враховуючи викладене, накази Міністра оборони України від 28.01.2011 року № 50 та від 25.06.2011 року № 355, якими встановлювались конкретні розміри премій військовослужбовців, не можуть бути підставою для перерахунку пенсії позивачу.
Таким чином, в даному випадку, відсутні підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Оскільки судом першої інстанції при повному встановленні фактичних обставин справи порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постановлене судове рішення на підставі ст. 202 КАС України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення.
Керуючись ст.ст. 184, 185, 197, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити.
Постанову Приморського районного суду м. Одеси від 26 лютого 2013 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: Бойко А.В.
Судді: Танасогло Т.М.
Яковлєв О.В.