Ухвала від 11.03.2014 по справі 872/12374/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2014 рокусправа № 804/6600/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дадим Ю.М.

суддів: Богданенка І.Ю. Уханенка С.А.

за участю секретаря судового засідання: Сколишева О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 червня 2013 року у справі за адміністративним позовом Гвардійської квартирно-експлуатаційної частини району до Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області, третя особа: Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська про визнання дій незаконними та скасування вимоги, -

ВСТАНОВИВ:

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 червня 2013 року позовні вимоги Гвардійської квартирно-експлуатаційної частини району задоволено: визнано протиправним та скасувати п. 3 вимоги Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 29.11.2012р. №04-08-05-15/14388, зобов'язано стягнути з Державного бюджету України на користь Гвардійської квартирно-експлуатаційної частини району в рахунок повернення судового збору 34,41грн.

В апеляційній скарзі Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області просить скасувати постанову суду першої інстанції, а в задоволенні позовної заяви позивача відмовити.

Сторони в судове засідання не з'явились, були належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, тому у відповідності до положення ст. 41 КАС України фіксування судового процесу не здійснюється.

Перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається та судом першої інстанції встановлено, що відповідно до п. 1.3.6.1 плану роботи Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області на III квартал 2012 року, на підставі направлення на проведення ревізії від 19.09.2012р. № 1256-12, виданого начальником Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області, головним державним фінансовим інспектором Мудрим М.В., проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Гвардійської квартирно-експлуатаційної частини району за період з 01.01.2010р. по 01.09.2012р. (а.с.7-13).

За результатами ревізії фінансово-господарської діяльності складено акт від 02.11.2012р. №08-21/94 (а.с.7-11).

В ході ревізії, серед іншого, було встановлено, що у порушення ст. 141,142 Земельного кодексу України Новомосковською райдержадміністрацією на виконання постанови Новомосковського міськрайонного суду від 13.03.2008р. без згоди землекористувача (Міністерства оборони України) безпідставно припинено право користування земельною ділянкою площею 4,2га, нормативно грошова оцінка якої становить 1156260,00грн. та яка в подальшому передана фізичній особі (ОСОБА_1.) у користування, що мало наслідком втрату (збитки) Міністерством оборони України активів (земельної ділянки)(а.с.186 зв.).

На підставі акту ревізії від 02.11.2012р. №08-21/94, Державною фінансовою інспекцією в Дніпропетровській області пред'явлено вимогу № 04-08-05-15/14388 від 29.11.2012р. про усунення виявлених ревізією порушень, згідно п.3 якої:

- ревізією встановлено, що на картковому обліку КЕЧ обліковується земельна ділянка колишнього військово-патріотичного табору "Юнармієць" загальною площею 4,2га. У березні 2008 року, без згоди Міноборони, Новомосковською райдержадміністрацією на виконання постанови Новомосковського міськрайонного суду, у порушення ст. 141,142 Земельного кодексу України припинено право постійного користування земельною ділянкою, що рахується за даними карткового обліку КЕЧ. У подальшому зазначену земельну ділянку передано в оренду громадянину ОСОБА_1 Вищезазначено призвело до втрати Міноборони земельної ділянки вартість якої за нормативно грошовою оцінкою складає 1156,3 тис. грн. та зобов'язано Гвардійську квартирно-експлуатаційну частину району звернутися до Дніпропетровської прокуратури з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України щодо захисту прав держави в особі Міністерства оборони України та вжити усіх заходів щодо повернення земельною ділянки колишнього військово-патріотичного табору "Юнармієць" площею 4,2га до земель Міністерства оборони України, в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи (а.с.12зв.).

Судом першої інстанції встановлено, що землекористувачем земельної ділянки площею, 4,2га, розташованої по АДРЕСА_1, Новомосковського району, Дніпропетровської області, згідно державного акту на право користування землею серії Б №020061 є Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська (а.с.16-18).

Також судом першої інстанції було встановлено, що рішенням Апеляційного суду Дніпропетровської області від 05.02.2013р. у цивільній справі №22-ц/774/1626/13 було апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська задоволено, рішення Новомосковського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 10.10.2012р. - скасовано, визнано договір оренди земельної ділянки площею 4,2га, розташованої по АДРЕСА_1, Новомосковського району Дніпропетровської області, укладеного 15 липня 2008 року між Новомосковською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області і ОСОБА_1 (кадастровий номер 1223256200 : 01 :005 :0011) - недійсним та зобов'язано ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повернути земельну ділянку площею 4,2га, розташовану по АДРЕСА_1 Новомосковського району Дніпропетровської області (кадастровий номер 1223256200 : 01 :005 :0011) належному землекористувачеві - Квартирно-експлуатаційному відділу м. Дніпропетровська (а.с.14-15).

09.04.2013р. ухвалою Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, касаційну скаргу ОСОБА_2 відхилено, рішення Апеляційного суду Дніпропетровської області від 05.02.2013р. у цивільній справі №22-ц/774/1626/13 залишено без змін (39-40).

Крім того, як вбачається з матеріалів справи, Квартирно-експлуатаційним відділом м. Дніпропетровська було надано заяви до Відділу державної виконавчої служби Новомосковського міськрайонного управління юстиції про відкриття виконавчого провадження за виконавчими листами щодо зобов'язання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повернути земельну ділянку площею 4,2га, розташовану по АДРЕСА_1, Новомосковського району Дніпропетровської області (кадастровий номер 1223256200:01:005:0011) належному земелекористувачеві - Квартирно-експлуатаційному відділу м. Дніпропетровська(а.с.41,42,43,44).

Статтею 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" передбачено, що головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.

Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Порядок проведення органом державного фінансового контролю державного фінансового аудиту, інспектування та перевірок державних закупівель установлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 7 ст. 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" органу державного фінансового контролю надається право пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Відповідно до ч.1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Аналіз вищезазначених норм права та фактичних обставин справи свідчить, про те, що вимога органу державного фінансового контролю щодо усунення виявлених порушень законодавства, повинна бути пред'явлена суб'єкту, що контролюється, який допустив порушення.

Однак, судом першої інстанції було встановлено, що належним землекористувачем земельної ділянки площею 4,2га, розташованої по АДРЕСА_1, Новомосковського району Дніпропетровської області (кадастровий номер 1223256200:01:005:0011) є Квартирно-експлуатаційний відділ м. Дніпропетровська. А також, встановлено, що рішенням Апеляційного суду Дніпропетровської області від 5.02.2013р. визнано договір оренди земельної ділянки площею 4,2га, розташованої по АДРЕСА_1, Новомосковського району Дніпропетровської області, укладеного 15 липня 2008 року між Новомосковською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області і ОСОБА_1 (кадастровий номер 1223256200 : 01 :005 :0011) - недійсним та зобов'язано ОСОБА_1 та ОСОБА_2 повернути земельну ділянку площею 4,2га, розташовану по АДРЕСА_1 Новомосковського району Дніпропетровської області (кадастровий номер 1223256200 : 01 :005 :0011) належному землекористувачеві - Квартирно-експлуатаційному відділу м. Дніпропетровська. Крім того, вищезазначене рішення суду Квартирно-експлуатаційним відділом м. Дніпропетровська пред'явлено до виконання до органів державної виконавчої служби.

Отже, суд першої інстанції правильно зазначає, що п. 3 вимоги Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області № 04-08-05-15/14388 від 29.11.2012р. до Гвардійської квартирно-експлуатаційної частини району є неправомірним та підлягає скасуванню.

З урахуванням наведеного, суд першої інстанції дійшов вірного висновку стосовно задоволення позовних вимог.

За таких обставин, суд вважає, що рішення суду першої інстанції викладене достатньо повно, обґрунтовано та мотивовано з посиланням на конкретні пункти законів України, які регулюють спірні правовідносини, що свідчить про відсутність підстав для його скасування.

З огляду на встановлені судом першої інстанції фактичні обставини справи та обрану правову позицію, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись п.1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26 червня 2013 року - залишити без змін.

Ухвала суду набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена відповідно до ст. 212 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Дадим

Суддя: І.Ю. Богданенко

Суддя: С.А. Уханенко