Номер провадження 2-а/754/30/14
Справа №754/22486/13-а
Іменем України
28.02.2014 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді Клочко І.В.,
при секретарі Ліщитович К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та призначення пенсії на пільгових умовах та виплату такої, -
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва та просила визнати відмову Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва протиправною та зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва призначити пенсію на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку, виплатити вчасно не нараховану пенсію на пільгових умовах за період з 01.07.2013 року по 31.12.2013 року та виплачувати її надалі, починаючи з 01.01.2014 року.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що з 02.06.1988 року по 17.06.1997 року працювала муляром КП «Киїпастранс», 06.12.2012 року позивачка звернулася до відповідача з питанням щодо роз'яснення порядку надання відповідних документів для призначення пільгової пенсії за віком, однак ОСОБА_1 було відмовлено у нарахуванні та виплаті пенсії, в зв'язку з чим, остання була змушена звернутися до суду.
Позивачем в судовому засіданні було подано заяву про уточнення до адміністративного позову, в якій ОСОБА_1 просить зобов'язати відповідача призначити пенсію на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку та виплатити не нараховану пенсію за період з 12.12.2013 року.
Позивач та її представник в судовому засіданні уточнені вимоги адміністративного позову підтримали, просили його задовольнити посилаючись на викладені в ньому обставини.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала та просила в його задоволенні відмовити.
Вислухавши пояснення позивача та його представника, відповідача, розглянувши подані документи і матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, судом встановлено наступне.
06.12.2012 року ОСОБА_1 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва з питанням щодо роз'яснення порядку надання відповідних документів для призначення пільгової пенсії за віком, однак у своїй відповіді відповідач зазначив, що оскільки в наданому пакеті документів відсутні документи, які б підтверджували пільговий характер робіт за професією «маляр, зайнятий на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки» призначити пенсію із скороченням пенсійного віку немає підстав (а.с.4-5).
Після отриманої відповіді від УПФУ в Деснянському районі м. Києва, позивачка звернулася до суду для встановлення факту роботи у важких та шкідливих умовах праці.
Рішенням Деснянського районного суду м. Києва від 31.10.2013 року було встановлено, що в період з 01.06.1988 року по 17.06.1997 року ОСОБА_1 працювала за професією муляр у шкідливих умовах праці (а.с.22-26).
На підставі рішення суду, 11.12.2013 року позивачка вдруге звернулася до відповідача про призначення пенсії, однак їй було надано відмову у нарахуванні та виплаті пенсії (а.с.12-14).
Відповідно до наказу від 01.06.1988 року, ОСОБА_1 з 02.06.1988 року прийнята на роботу муляром 3 розряду (а.с.19).
Довідкою виданою 20.03.2013 року КП «Київпастранс» підтверджується факт роботи з 02.06.1988 року по 30.10.1989 року муляром 3 розряду з шкідливими умовами праці та з 01.11.1989 року по 12.06.1997 року муляром 4 розряду також з шкідливими умовами праці (а.с.8).
Згідно з наказом від 17.06.1997 року ОСОБА_1 звільнена з посади муляр за власним бажанням (а.с.9).
Аналізуючи встановлені по справі обставини в їх сукупності, суд вважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Згідно частини 1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
У відповідності до частини 2 цієї ж процесуальної норми, в адміністративних справах про протиправність рішень дій, чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до записів в трудовій книжці з 02.06.1988 року по 12.06.1997 року працювала на посаді муляра 3 розряду, а з 01.11.1989 року муляром 4 розряду з шкідливими умовами праці (а.с.11).
Згідно з пунктом 20 постанови Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній", у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлених для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ організацій або їх правонаступників.
Відповідно до п. «б» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що положення цього Закону застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років згідно із Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.1 ст.44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Відповідно до абзацу 1 п.37 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою №22-1 Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі Порядок) орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 4). В абзаці 3 п.37 Порядку зазначено, що заяви осіб про призначення пенсії реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати приймання заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати в трьохмісячний термін з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі. Згідно п. 38 Порядку при прийманні документів орган, що призначає пенсію, перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених в ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж, здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів, перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує і засвідчує виявлені розходження. Відповідно до п. 30 Порядку документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах.
Відповідно до пунктів 39, 43 Порядку не пізніше десяти днів після надходження заяви з необхідними для призначення пенсії документами орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення про призначення пенсії або про відмову у призначенні пенсії. Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення або відмову в призначенні пенсії із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п. б ч.1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», далі Закон, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.
Відповідно до ст. 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та п.1 Постанови КМУ від 12.08.1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
Відповідно до п.п.8-9 «Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці», затвердженого Постановою КМУ від 1.08.1992 №442, відомості про результати атестації робочих місць заносяться до карти умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з МОЗ, перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.
Відповідно до п.10 вказаної Постанови результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтуванні пропозицій про внесення змін і доповнень до списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.
Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що, включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 1.08.1992р. № 442 та набрав чинності з 21.08.1992р.
Крім того, відповідно до п.4 та п.4.1 «Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, які дають право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005р. № 383 атестація робочих місць проводиться у строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Таким чином, законодавцем покладено обов'язок по проведенню атестації робочих місць на керівників підприємств, а тому її не проведення не може позбавити громадян їх конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань про надання пенсій за віком на пільгових умовах, відповідно до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
На підставі зазначеного, аналізуючи зібрані по справі докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, оскільки відсутність проведення атестації робочих місць у підприємства не може бути підставою для не врахування періоду роботи у стаж для призначення пенсії на пільгових умовах, оскільки позивач дійсно працював на роботах з шкідливими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Суд не приймає доводів відповідача про відсутність підстав для зарахування стажу позивача у зв'язку з відсутністю на підприємстві матеріалів атестації, оскільки такі висновки необґрунтовані і не відповідають встановленим обставинам справи.
Відповідно до п. "б" ч. 1 ст. 13 Закону України від 05.11. 1991 року № 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення", на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України.
Згідно ст. 46 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком, з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Надані позивачем докази підтверджують обґрунтованість позовних вимог позивача, відомості, що зазначені в трудовій книжці позивача в повній мірі дають підстави зарахувати період роботи на посаді муляра за Списком №2.
Вимоги позивача про зобов'язання Управління пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва призначити ОСОБА_1 пенсію на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку за списком №2 відповідно до п. «б» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період з 12.12.2013 року, суд вважає необхідним задовольнити.
Керуючись ст. 13, 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення", ст.ст. 69-71, 158-163 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій неправомірними та призначення пенсії на пільгових умовах та виплату такої - задовольнити.
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо призначення ОСОБА_1 пільгової пенсії зі зменшенням пенсійного віку - протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва призначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (ІННОМЕР_1) пенсію на пільгових умовах зі зменшенням пенсійного віку з 12 грудня 2013 року та виплатити вчасно не нараховану пенсію на пільгових умовах.
Допустити негайне виконання постанови суду про виплату пенсії в межах суми стягнення за один місяць.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м.Києва протягом 10 днів з дня її проголошення шляхом падання апеляційної скарги.
Головуючий: