Постанова від 04.03.2014 по справі 806/710/14

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2014 р. м.Житомир справа № 806/710/14

категорія 6.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гуріна Д.М.,

секретар судового засідання - Галайба І.Б.,

за участю: позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Головакової В.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держземагентства у Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії

встановив:

13 лютого 2014 року до Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Держземагентства у Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалами судді Житомирського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2014 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.

У позовній заяві ОСОБА_1 вказав, що Головним управлінням Держземагентства у Житомирській області відмовлено у прийнятті дозволу на розробку проекту землеустрою за його клопотанням від 1 січня 2014 року щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 100 га. для ведення фермерського господарства з земель запасу та резерву Дивинської сільської ради Брусилівського району Житомирської області. Просить визнати неприйняття рішення Головним управлінням Держземагентства у Житомирській області за клопотанням від 21 січня 2014 року протиправним. Зобов'язати Головне управління Держземагентства в Житомирській області розглянути клопотання від 21 січня 2014 року та прийняти рішення згідно чинного законодавства.

Під час розгляду справи позивачем було уточнено позовні вимоги, а саме: позивач просить визнати ненадання дозволу на розробку проекту землеустрою за клопотанням ОСОБА_1 від 21 січня 2014 року протиправним. Зобов'язати Головне управління Держземагентства в Житомирській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 21 січня 2014 року та прийняти рішення згідно частини 3 статті 123 Земельного кодексу України. (а.с.13).

Заяву про уточнення позовних вимог прийнято судом. (а.с.17).

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та просив адміністративний позов задовольнити, посилаючись на те, що він просив розглянути його клопотання у відповідності до статті 123 Земельного кодексу України, натомість відповідач відмовив йому у прийнятті рішення за його заявою посилаючись на статтю 118 Земельного кодексу України. Тобто на думку позивача його заява залишилась фактично не розглянутою.

Представник відповідача подала заперечення на адміністративний позов (а.с.14-15) та у судовому засіданні пояснила, що при розгляді клопотання позивача було встановлено, що ОСОБА_1 не вказано на якому праві (праві власності чи користування) бажає він отримати вказану ділянку. Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у власність або користування визначений відповідно нормами статей 118 та 123 Земельного кодексу України. Відповідачем заява була розглянута у порядку статті 118 Земельного кодексу України, а не у порядку статті 123 Земельного кодексу України. Однак на думку відповідача позивачем у будь якому випадку не було дотримано вимог Земельного кодексу України, оскільки до клопотання не було додано переліку документів, які необхідно надати, а саме: графічні матеріали, документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі. Проти заявлених позовних вимог заперечувала та просила відмовити у задоволенні адміністративного позову у повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення позивача та заперечення представника відповідача, з'ясувавши обставини у справі та перевіривши їх доказами, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Судом встановлено, що 21 січня 2014 року до Головного управління Держземагентства в Житомирській області ОСОБА_1 було подано клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 100 га для ведення фермерського господарства з земель запасу та резерву Дивинської сільської ради Брусилівського району Житомирської області. До клопотання позивачем було додано копію паспорта, диплома та державного акта. (а.с.4).

25 січня 2014 року ОСОБА_1 було направлено лист за №19-6-0.21-371/2-14 у якому повідомлено про те, що Головне управління Держземагентства в Житомирській області не має змоги прийняти відповідне рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок для ведення фермерського господарства, посилаючись на пункт 6 статті 118 Земельного кодексу України. (а.с.5).

Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Стаття 118 Земельного кодексу України передбачає порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, а стаття 123 Земельного кодексу України передбачає порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування.

Згідно з пунктом 6 статті 118 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з частиною 3 статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. Забороняється відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, місце розташування об'єктів на яких погоджено відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування згідно із статтею 151 цього Кодексу. У разі якщо у місячний строк з дня реєстрації клопотання Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, не надав дозволу на розроблення документації із землеустрою або мотивовану відмову у його наданні, то особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, у місячний строк з дня закінчення зазначеного строку має право замовити розроблення документації із землеустрою без надання такого дозволу, про що письмово повідомляє Верховну Раду Автономної Республіки Крим, Раду міністрів Автономної Республіки Крим, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування. До письмового повідомлення додається договір на виконання робіт із землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Умови і строки розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок визначаються договором, укладеним замовником з виконавцем цих робіт відповідно до типового договору. Типовий договір на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки затверджується Кабінетом Міністрів України.

Клопотання ОСОБА_1 від 21 січня 2014 року б/н про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки було подано відповідно до частини 4 статті 122, частини 2 статті 123 та частини 2 статті 134 Земельного кодексу України, тобто позивач був зацікавлений в одержанні у користування земельної ділянки і з цією метою звернувся із клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою.

Як вбачається зі змісту листа-відмови Головного управління Держземагентства в Житомирській області від 25 січня 2014 року №19-6-0.21-371/2-14 клопотання ОСОБА_1 було розглянуто у порядку частини 6 статті 118 Земельного кодексу України, а не в порядку частини 3 статті 123 Земельного кодексу України як того просив позивач.

Оскільки Головним управлінням Держземагентства в Житомирській області клопотання ОСОБА_1 від 21 січня 2014 року б/н у порядку статті 123 Земельного кодексу України не розглядалося, а відмова у його задоволенні була здійснена з інших підстав з посиланням на частину 6 статті 118 Земельного кодексу України, суд приходить до висновку про те, що відповідачем було протиправно відмовлено у задоволенні клопотання позивача.

Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів правомірності відмови ОСОБА_1 у прийнятті рішення про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 100 га для ведення фермерського господарства з земель запасу та резерву Дивинської сільської ради Брусилівського району Житомирської області. Оскільки відповідач не розглядав клопотання ОСОБА_1 у відповідності до статті 123 Земельного кодексу України, як того просив позивач, а відмовив йому у задоволенні клопотання з інших підстав, то відповідач повинен здійснити повторний розгляд вказаного вище клопотання та прийняти відповідне рішення згідно з чинним законодавством.

Враховуючи викладене суд задовольняє адміністративний позов у повному обсязі.

Керуючись статями 71, 86, 94, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України,

постановив:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Держземагентства у Житомирській області у прийнятті рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 100 га для ведення фермерського господарства з земель запасу Дивинської сільської ради Брусилівського району Житомирської області за клопотанням ОСОБА_1 від 21 січня 2014 року.

Зобов'язати Головне управління Держземагентства у Житомирській області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 від 21 січня 2014 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 100 га для ведення фермерського господарства з земель запасу Дивинської сільської ради Брусилівського району Житомирської області та прийняти відповідне рішення.

Постанова набирає законної сили у порядку встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції за правилами встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Д.М. Гурін

Повний текст постанови виготовлено: 11 березня 2014 р.