04 березня 2014 р. Житомир справа № 806/8572/13-a
категорія 3.7.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Капинос О.В. ,
за участю секретаря Барібан А.І.,
за участю позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Зотова А.О.,
представника третьої особи Воробйова Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Центру надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира, третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача - Приватного науково-технологічного підприємства "Надія-Алком"
про визнання необгрунтованою відмову, зобов'язання вчинити дії,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, в якому просить визнати необґрунтованою відмову Центру надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира в реєстрації номерних знаків НОМЕР_1 за автомобілем ВАЗ 2106 фірмі ПНТП "Надія-Алкон" та зобов"язати відповідача провести перереєстрацію переданого ним в статутний капітал ПНТП "Надія-Алкон" автомобіля ВАЗ 2106 з номерним знаком НОМЕР_1. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що він є власником реєстраційних номерів на автомобіль НОМЕР_1, за які ним сплачено 20 000 грн. та які встановлені на його власний автомобіль ВАЗ 2106. 28 жовтня 2013 року ним прийнято рішення про передачу вказаного автомобіля в статутний капітал Приватного науково-технічного підприємства "Надія-Алкон", єдиним власником та директором якого він також є. Як власник номерних знаків НОМЕР_1 та директор ПНТП "Надія-Алкон" звернувся до Центру надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира із заявою про проведення державної реєстрації автомобіля ВАЗ 2106 за вказаним реєстраційним номером. Однак, відповідачем листом від 06 грудня 2013 року № 916 було відмовлено в реєстрації, посилаючись на п.5.2 "Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС України державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них", затвердженої наказом МВС України від 11 серпня 2011 року № 379 зі змінами від 26.11.2012 року № 1082. Вказуючи на цей пункт Інструкції, відповідач вимагає повторної оплати за вказані номерні знаки. Дану відмову позивач вважає незаконною, оскільки вона порушує його право як власника автомобіля та номерних знаків вільно розпоряджатися своєю власністю.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, мотивуючи їх вищенаведеними підставами, просили позов задовольнити.
Представник третьої особи позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.
Представник відповідача позов не визнав з мотивів, викладених в письмовому запереченні. Просив відмовити в його задоволенні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими з огляду на таке.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є власником автомобіля ВАЗ 2106 1982 року випуску реєстраційний номер НОМЕР_1, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_3 та квитанцією № 248 від 21.04.2010 року оплату вартості номерного знака.
Крім того, ОСОБА_1 є єдиним власником (учасником) Приватного науково-технологічного підприємства "Надія-Алкон" (код 2266603898), що підтверджується копією статуту підприємства, зареєстрованого у встановленому порядку.
Позивач рішенням № 1/13 від 28 жовтня 2013 року передав належний йому на праві власності автомобіль марки ВАЗ 2106 реєстраційний номер НОМЕР_1 до статутного капіталу Приватного науково-технологічного підприємства "Надія-Алкон", що підтверджується копією зазначеного рішення та статуту підприємства.
22 листопада 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Центру надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира із заявою про проведення державної реєстрації автомобіля ВАЗ 2106 реєстраційний номер НОМЕР_1 за Приватним науково-технологічним підприємством "Надія-Алкон".
Відповідач листом від 06 грудня 2013 року № 916 повідомив, що у відповідності до п.5.2 Інструкції про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС України державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них", затвердженої наказом МВС України від 11 серпня 2011 року № 379 зі змінами, внесеними наказом від 26.11.2012 року № 1082, номерні знаки легкових автомобілів, виготовлені відповідно до вимог державних стандартів, які мають комбінацію з чотирьох однакових цифр і в межах від 0001 до 0009, які здані до підрозділу Державтоінспекції МВС України без надання власником такого транспортного засобу письмової заяви про їх зберігання, знищуються в установленому законодавством порядку, а в разі надходження заяви про отримання такого номерного знака від іншого власника транспортного засобу виготовляються як нові та видаються відповідно до вимог чинного законодавства. Тому, перереєстрація автомобіля ВАЗ 2106 та номерних знаків НОМЕР_1 за юридичною особою ПНТП "Надія-Алкон", тобто за новим власником, може бути проведена лише при сплаті вартості номерних знаків легкових автомобілів згідно сум, вказаних в додатку до п.1 наказу МВС України від 29.10.2007 року № 432. Тобто, відповідач вказаним листом фактично відмовив провести перереєстрацію зазначеного транспортного засобу за ПНТП "Надія-Алкон".
Суд вважає, що дана відмова суперечить вимогам закону з наступних підстав.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 34 Закону України "Про дорожній рух" від 30.06.1993 року № 3353-ХІІ зі змінами і доповненнями (далі-Закон № 3353) державна реєстрація транспортного засобу полягає у здійсненні комплексу заходів, пов'язаних із перевіркою документів, які є підставою для здійснення реєстрації, звіркою і, за необхідності, дослідженням ідентифікаційних номерів складових частин та оглядом транспортного засобу, оформленням і видачею реєстраційних документів та номерних знаків.
Державний облік зареєстрованих транспортних засобів включає в себе процес реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про зареєстровані транспортні засоби та їх власників.
Частинами 9,10 цієї статті передбачено, що власники транспортних засобів та особи, які використовують їх на законних підставах, зобов'язані зареєструвати (перереєструвати) належні їм транспортні засоби протягом десяти діб після придбання, митного оформлення, одержання транспортних засобів або виникнення обставин, що потребують внесення змін до реєстраційних документів.
На транспортні засоби оформляються та видаються реєстраційні документи, зразки яких затверджуються Кабінетом Міністрів України, та закріплюються номерні знаки, які відповідають вимогам стандартів. Закупівля за державні кошти бланків реєстраційних документів та номерних знаків для транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог законодавства тими органами, на які покладений обов'язок щодо їх реєстрації.
До повноважень Міністерства внутрішніх справ України у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху згідно ст. 52-1 Закону № 3353 належать здійснення державної реєстрації та обліку транспортних засобів.
Порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них визначений в Інструкції, затвердженій наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11 серпня 2010 року № 379 зі змінами і доповненнями, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 січня 2011 р. за № 123/18861 (далі - Інструкція).
Згідно п.1.1 Інструкції реєстрація (перереєстрація), зняття з обліку транспортних засобів (далі-ТЗ) здійснюється центрами надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів (далі - Центри).
Процедура проведення перереєстрації транспортних засобів визначена в розділі 4 вказаної Інструкції.
Зокрема, відповідно до п. 4.8 перереєстрація ТЗ у разі зміни їх власників проводиться на підставі документів, що підтверджують правомірність придбання ТЗ. Зняття з обліку таких ТЗ не проводиться. Попередньо видані свідоцтва про реєстрацію ТЗ (технічні паспорти) вилучаються та долучаються до матеріалів перереєстрації.
В той же час, п.5.2 Інструкції, який посилається відповідач, закріплений в розділі 5, що регулює питання зняття з обліку транспортних засобів.
Тобто, в даному випадку відповідач повинен був провести перереєстрацію зареєстрованого транспортного засобу, при цьому не знімати його з обліку.
Пунктом 5.2 Інструкції визначено, що номерні знаки, які були закріплені за ТЗ, вилучаються, про що робиться відповідна відмітка на заяві.
За письмовою заявою власника ТЗ (додаток 12) або уповноваженої ним особи на вказаний у заяві термін номерні знаки, які були закріплені за цим ТЗ і відповідають діючим стандартам, приймаються на зберігання Центром, яке проводило зняття з обліку ТЗ, за умови внесення плати за їх зберігання відповідно до вимог пункту 3.5 глави 3 цієї Інструкції. Зазначені номерні знаки за зверненням їх власника перезакріплюються за іншими придбаними ними транспортними засобами або за транспортними засобами інших власників.
Відповідно до ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Статтею 64 Конституції визначено, що конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. Згідно ст.22 Конституції конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ч.ч.2,3 ст. 325 Цивільного кодексу України фізичні та юридичні особи можуть бути власниками будь-якого майна, за винятком окремих видів майна, які відповідно до закону не можуть їм належати.
Склад, кількість та вартість майна, яке може бути у власності фізичних та юридичних осіб, не є обмеженими.
Частинами 1, 2 ст. 319 ЦК України визначено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що власники номерних знаків мають право використовувати їх незалежно від того чи проводиться перереєстрація чи зняття з обліку транспортного засобу.
При цьому суд наголошує на тій обставині, що номерні знаки вилучаються лише при знятті з обліку транспортного засобу.
Тобто, ОСОБА_1 як власник автомобіля ВАЗ 2106 та номерних знаків НОМЕР_1 має право перереєструвати вказаний транспортний засіб за ПНТП "Надія-Алкон", власником якого він також є.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відмова Центру надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира в реєстрації номерних знаків НОМЕР_1 за автомобілем ВАЗ 2106 Приватним науково-технічним підприємством "Надія-Алклом" є протиправною, а позовні вимоги обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Керуючись статтями 86,94,158-162,186,254 Кодексу адміністративного судочинства України,
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову Центру надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира в реєстрації номерних знаків НОМЕР_1 за автомобілем ВАЗ 2106 Приватним науково-технічним підприємством "Надія-Алклом".
Зобов"язати Центр надання послуг пов'язаних з використанням транспортних засобів м.Житомира провести перереєстрацію номерних знаків НОМЕР_1 на автомобіль ВАЗ 2106 за Приватним науково-технічним підприємством "Надія-Алклом".
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.В. Капинос
Повний текст постанови виготовлено: 11 березня 2014 р.