27 грудня 2013 р. Справа № 804/15245/13-а
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя Букіна Л.Є.
за участю:
секретаря судового засідання Червяченко Д.В.,
представника позивача Дзюба М.О.,
представника відповідача Овсяннікова М.Ш.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» до Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування пункту вимоги,-
Державне підприємство «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» (далі - позивач, ДП «СхідГЗК») звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області (далі - відповідач, ДФІ в Дніпропетровській області), у якому просить визнати протиправним та скасувати п. 7 обов'язкових вимог Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 16.09.2013 року № 04-05-05-15/11391 про стягнення з ДП «Український науково-дослідний та проектний-розвідувальний інститут промислової технології» коштів в сумі 40 000,0 грн. та з ДП «Науково-виробничий комплекс «Автоматика та машинобудування» кошти в сумі 536 670,00 грн. із зарахуванням стягнутих коштів на банківський рахунок ДП «СхідГЗК».
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що при реалізації договорів, укладених з ДП «Схід ГЗК» на виконання науково-технічної продукції ДП «УкрНДПРІпромтехнології» та ДП «НПК «АтаМ» ії вартість визначалась з урахуванням податку на додану вартість відповідно до вимог податкового законодавства, яке діяло на момент виникнення спірних правовідносин. Крім того, на думку позивача, ДФІ в Дніпропетровській області не наділена повноваженнями щодо перевірки дотримання позивачем правильності, достовірності нарахування та сплати податку на додану вартість, а тому вимога відповідача в частині стягнення до державного бюджету сум податку на додану вартість ДП «УкрНДПРІпромтехнології» та ДП «НПК «АтаМ», є протиправною.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити, надав пояснення, аналогічні доводам позовної заяви.
У судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позову. Заперечуючи проти позову представником відповідача зазначено, що у зв'язку із оподаткуванням науково-технічної продукції податком на додану вартість завищується вартість науково-технічної продукції, фінансування яких здійснюється із Державного бюджету України.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, долучені до матеріалів справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що відповідно до п. 1.2.3.1 Плану контрольно-ревізійної роботи Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області на II кварталі 2013 року, фахівцями ДФІ в Дніпропетровській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності ДП «Схід ГЗК» та його структурні підрозділи за період з 01.01.2011 року по 30.04 2013 року (акт ревізії від 09.08.2013 року № 05-25/2).
На акт ревізії позивачем надані заперечення від 21.08.2013 року № 18/6331, проте вони не враховані ДФІ в Дніпропетровській області, про що надано висновок на заперечення листом від 11.09.2013 року № 04-05-05-15/11228.
Ревізією виявлено фінансові порушення внаслідок завищення виконавцями ДП «Український науково-дослідний та проектний-розвідувальний інститут промислової технології» та з ДП «Науково-виробничий комплекс «Автоматика та машинобудування» вартості науково-технічної продукції, оплата яких проводилась за рахунок коштів державного бюджету, через зайве нарахування податку на додану вартість на загальну суму 576 670,0 грн.
Відповідно до пп.4.3 п.4 Положення про державні фінансові інспекції у АР Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.10.2011 року №1236, інспекція відповідно до покладеного на неї завдання вимагає від керівників та інших службових осіб підконтрольних установ усунення виявлених порушень законодавства.
Згідно з ч.2 ст.15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
На підставі вищезазначених норм Держфінінспекцією в Дніпропетровський області складено вимогу від 16.09.2013 року №04-05-05-15/11391, в якій, зокрема, вимагалось стягнути з ДП «Український науково-дослідний та проектний-розвідувальний інститут промислової технології» коштів в сумі 40 000,0 грн. та з ДП «Науково-виробничий комплекс «Автоматика та машинобудування» кошти в сумі 536 670,00 грн. із зарахуванням стягнутих коштів на банківський рахунок ДП «СхідГЗК» (пункт 7 вимоги).
Під час ревізії встановлено, що ДП «СхідГЗК» у 2011 році на виконання Програми за кодом 1101080 «Заходи з реалізації Державної цільової економічної програми «Ядерне паливо України» згідно з Паспортами Бюджетної програми, затвердженої Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Плану робіт виконання бюджетної програми 1101080, Плану роботи з виконання в 2011 році завдання 5 «Наукове, проектне та інформаційне супроводження об'єктів ядерно-паливного циклу», погодженого з директором Департаменту стратегічної політики, інвестиції та ядерно-енергетичного комплексу Міненерговугілля України, отримано кошти з Державного бюджету України.
ДП «СхідГЗК» у 2011 році виконувало за Державною цільовою економічною програмою «Ядерне паливо України» науково-дослідні та дослідницько-конструкторські роботи за рахунок бюджетних коштів за КЕКВ 1171. Зазначені роботи проводились як господарським способом, так і з залученням інших підприємств за договорами.
У випадку здійснення робіт господарським способом ДП «СхідГЗК» отримувало компенсацію вартості витрат з виконання робіт безпосередньо з рахунку Державного казначейства України, відкритого для ДП «СхідГЗК» головним розпорядником бюджетних коштів (Міненерговугілля України) за відповідною Програмою, при цьому до вартості робіт податок на додану вартість не включався.
Разом з тим, при реалізації договорів від 25.11.2010 року №3987, укладеного між позивачем та ДП «Український науково-дослідний та проектний-розвідувальний інститут промислової технології», та за договорами від 29.11.2010 року № 02/165/06, від 24.10.2011 року № 02/137/06, від 02.11.2011 року № 02/138/28, укладених з ДП «Науково-виробничий» комплекс «Автоматика та машинобудування» на виконання науково-технічної продукції, їх вартість визначалась з урахуванням податку на додану вартість на підставі вимог пп. 5.1.22 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість», п.п.197.1.22 п.197.1 статті 197 Податкового кодексу України.
Відповідно до пп. 5.1.22 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість», п.п.197.1.22 п.197.1 статті 197 Податкового кодексу України, у редакції, які діяли на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що звільняються від оподаткування операції з оплати вартості фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструкторських робіт особою, яка безпосередньо отримує такі кошти з рахунку Державного казначейства України.
Враховуючи, що замовником науково-дослідних та дослідницько-конструкторських робіт є держава в особі Міненерговугілля України, на виконання Державної цільової економічної програми «Ядерне паливо України» головним розпорядником бюджетних коштів є ДП «СхідГЗК», і як головному виконавцю, відкрито спеціальний рахунок в органах Державного казначейства України. ДП «СхідГЗК» як головний виконавець робіт за Програмою по КЕКВ 1171 звітує перед Міненерговугілля України. Під час виконання робіт за Програмою ДП «СхідГЗК» залучає інші підприємства та організації на виконання окремих робіт з укладанням з ними відповідних договорів. Таким чином, Державне Підприємство «Український науково-дослідний та проектний-розвідувальний інститут промислової технології» та Державне підприємство «Науково-виробничий комплекс «Автоматика та машинобудування», які є платниками податку на додану вартість, не отримують кошти за виконання робіт безпосередньо з рахунку Державного казначейства України, а отримують їх від ДП «СхідГЗК», як головного розпорядника бюджетних коштів, а тому нарахування до вартості робіт податку на додану вартість є правомірним.
Такої правової позиції дотримувалась Державна податкова адміністрація України у роз'ясненні від 26.07.2011 року №8623/5/08-0016, яке було надано Головного контрольне-ревізійному управлінню України на їх запит від 26.06.2011 року №06014/1019, проте відповідачем не прийнято до уваги.
Слід зазначити, що позивач обґрунтовано посилається на те, що чинним законодавством України відповідач не наділений повноваженнями щодо контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, оскільки повноваженнями щодо здійснення такого контролю наділені податкові органи згідно із вимогами Податкового кодексу України.
У зв'язку з цим не ґрунтується на нормах законодавства посилання відповідача про порушення позивачем п.7.2 Правил науково-технічних робіт у будівництві (ДСТУ-Н Б Д.1.1-8:2008), затверджених наказом Мінрегіонбуду України від 18.11.2008 року № 517, яким визначено, що вартість науково-технічних робіт визначається, виходячи з розрахунку економічно обґрунтованих елементів витрат, у тому числі відповідно до п. 7.2.11 до статті «Податки, збори, обов'язкові платежі» включаються податки, збори платежі, що передбачені законодавством. Враховуючи, що оплата вартості наукових та науково-дослідних робіт, виконаних сторонніми підприємствами та організаціями, здійснювалась за рахунок коштів державного бюджету з реєстраційного рахунку, відкритого ДП «СхідГЗК» в Управлінні державного казначейства у м. Жовті Води за КЕКВ 1171, такі операції (з оплати вартості фундаментальних досліджень, науково-дослідних і дослідницько-конструктивних робіт особою, яка безпосередньо отримує такі кошти з рахунку органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів) відповідно до пп.5.1.22 п. 5.1 ст. 5 Закону України «Про податок на додану вартість» та пп. 197.1.22 п. 197.1 ст. 197 Податкового кодексу України, з урахуванням роз'яснень Державної податкової адміністрації України від 28.04.2006 року № 8151/7/16-1517, від 16.11.2011 року №2865/5/15-3416 та від 29.11.2012 № 6193/0/51-12/15-3416, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Судом встановлено, що за результатами перевірок ДП «СхідГЗК», проведених Спеціалізованою Державною Податковою інспекцією по роботі з підприємства гірничо-металургійного комплексу у м. Кривого Розі Дніпропетровської області з питань достовірності нарахування та сплати сум податку на додану вартість порушень з боку підприємства, в частині оподаткування коштів державного бюджету не виявлено, що підтверджується Актом документальної планової перевірки питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2009 року по 30.06.2011 року від 16.12.2011 року № 161/08-060231/14309787 та довідкою від 18.04.2011 року.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що висновки Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області, викладені в акті ревізії ДП «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» від 09.08.2013 року № 05-25/2 за період з 01.01.2011 року по 30.04.2013 року щодо завищення вартості науково-технічної продукції є помилковими, як наслідок, підлягають визнанню недійсними п. 7 обов'язкових вимог ДФІ в Дніпропетровській області 16.09.2013 року № 04-05-05-15/11391 в частині стягнення з ДП «Український науково-дослідний та проектний-розвідувальний інститут промислової технології» коштів в сумі 40 000,0 грн. та з ДП «Науково-виробничий комплекс «Автоматика та машинобудування» кошти в сумі 536 670,00 грн. із зарахуванням стягнутих коштів на банківський рахунок ДП «СхідГЗК», і тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат» - задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати п.7 обов'язкових вимог Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області від 16.09.2013 року № 04-05-05-15/11391 в частині стягнення з Державного Підприємства «Український науково-дослідний та проектний-розвідувальний інститут промислової технології» коштів у розмірі 40 000,0 грн. та з Державного Підприємства «Науково-виробничий комплекс «Автоматика та машинобудування» коштів у розмірі 536 670,00 грн. із зарахуванням стягнутих коштів на банківський рахунок Державного підприємства «Східний гірничо-збагачувальний комбінат».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд у десятиденний строк з дня отримання копії постанови, виготовленої у повному обсязі.
Повний текст постанови складений 31.12.2013 року.
Головуючий суддя Л.Є. Букіна