Головуючий у 1 інстанції - Козаченко А.В. Суддя-доповідач - Горбенко К.П.
Україна
Іменем України
7 травня 2009 року справаНОМЕР_1
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Горбенко К.П.,
суддів: Юрченко В.П.,
Лях О.П.,
при секретарі Шептульовій С.Ю. за участю позивача: ОСОБА_1. розглянувши апеляційну скаргу
Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від
17 грудня 2008 року
по адміністративній справі
НОМЕР_1
за позовом
ОСОБА_1
до про
Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни", -
Позивач звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни".
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2008 року у справіНОМЕР_1позовна заява ОСОБА_1задоволена частково: визнана незаконною бездіяльність Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька щодо відмови у виплаті підвищення до пенсії як дитині війни, зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсіїОСОБА_1в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком як дитині війни з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року та з 22 травня 2008 року.
Відповідачем подана апеляційна скарга, в якій він просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким в задоволені позовної заяви відмовити.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує невірним застосуванням норм матеріального та процесуального права.
Зазначає, що ст. 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” встановлено, що у 2007 році підвищення до пенсії дітям війни виплачується особам, які є інвалідами.
Відповідач в судове засідання не з"явився.
Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач належить до соціальної групи «діти війни» та користується правами і пільгами, встановленими Законом України «Про соціальний захист дітей війни».
Позивач звертався до Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька з заявою про перерахунок доплати до пенсії як дитині війни, але отримав відмову у перерахунку та виплаті доплати, оскільки у законодавчому порядку питання визначення величини мінімальної пенсії за віком не вирішено.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних та юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку у тому числі органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За Преамбулою Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.
Правовий статус дітей війни, визначає основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальну захищеність шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки встановлює Закон України “Про соціальний захист дітей війни”.
Відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком .
Статтею 110 Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік” було встановлено, що пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6 - протягом 2006 року поетапно, за результатами виконання бюджету в першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету.
У 2006 році урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачених статтею 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Відповідно до п. 12 ст. 71 цього Закону, з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”.
Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), у тому числі, п. 12 ст. 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”.
Таким чином позовні вимоги підлягають задоволенню з 09 липня 2007 року, а саме з дня прийняття Конституційним Судом України рішення про неконституційність положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», зокрема п. 12 ст. 71, яким зупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Відповідно до рішення Конституційного Суду України № 10-рп від 22.05.08р. визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема п. 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Враховуючи, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008р. та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що у відповідача з 01.01.08р. до 22.05.08р. були відсутні правові підстави для виплати
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька - залишити без задоволення .
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2008 року у справіНОМЕР_1за позовом ОСОБА_1до Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни" - залишити без змін .
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня виготовлення повного тексту.
Головуючий К.П. Горбенко
Судді В.П. Юрченко
О.П. Лях
Головуючий у 1 інстанції - Козаченко А.В. Суддя-доповідач - Горбенко К.П.
Україна
Іменем України
(вступна та резолютивна частина)
7 травня 2009 року справаНОМЕР_1
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Горбенко К.П.,
суддів: Юрченко В.П.,
Лях О.П.,
при секретарі Шептульовій С.Ю. за участю позивача: ОСОБА_1. розглянувши апеляційну скаргу
Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька
на постанову Донецького окружного адміністративного суду
від
17 грудня 2008 року
по адміністративній справі
НОМЕР_1
за позовом
ОСОБА_1
до про
Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни", -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька - залишити без задоволення .
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 17 грудня 2008 року у справіНОМЕР_1за позовом ОСОБА_1до Управління Пенсійного Фонду України в Кіровському районі м. Донецька про стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги "Дітям війни" - залишити без змін .
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з моменту набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення в повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня виготовлення повного тексту.
Головуючий К.П. Горбенко
Судді В.П. Юрченко
О.П. Лях