18 травня 2009 року №22а-10668/08/9104
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Обрізка І.М., Улицького В.З.,
при секретарі судового засідання Ткач О.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 19 червня 2008 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення щорічної разової грошової допомоги,
В травні 2008 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про стягнення щорічної разової грошової допомоги.
Позивач посилався на те, що відповідно до ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» йому, як учаснику бойових дій щорічно до 5 травня повинна виплачуватись разова грошова допомога у розмірі 5-ти мінімальних пенсій за віком. Однак, всупереч цим вимогам грошова допомога за 2005-2007 роки виплачувалась не в повному обсязі.
На підставі вищенаведеного, позивач просив стягнути з відповідачів на його користь суму недоплаченої одноразової щорічної грошової допомоги за 2005-2007 роки в сумі 4725,30 грн.
Постановою Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 19 червня 2008 року позов задоволено частково.
Зобов'язано ОСОБА_5 виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій за 2007 рік в сумі 1770,30 грн.
Зобов'язати ОСОБА_2 та ОСОБА_4 виділити та перерахувати ці кошти через ОСОБА_3 на адресу ОСОБА_5 для їх виплати ОСОБА_1.
Постанову суду першої інстанції оскаржило ОСОБА_2, подавши на неї апеляційну скаргу.
В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що ОСОБА_2 не здійснює виплат щорічної разової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Крім того, судом не взято до уваги, що виплата грошової допомоги для інвалідів війни, потребує фінансування за рахунок коштів ОСОБА_6, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про ОСОБА_6.
Апелянт просить скасувати постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 19 червня 2008 року та прийняти нову постанову, якою відмовити позивачу у повному обсязі заявлених позовних вимог.
Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Задовольняючи позовні вимоги позивача, суд першої інстанції виходив з того, що для врегулювання спірних правовідносин за 2005-2006 роки пріоритетними є норми Закону України «Про ОСОБА_6» на відповідні роки. Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 визнані неконституційними положення статей Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», якими встановлено виплату щорічної разової допомоги у розмірі 280 грн., а тому виплата разової щорічної грошової допомоги до 5 травня учасникам бойових дій у 2007 році повинна здійснюватись у розмірі, передбаченому Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Такі висновки суду першої інстанції, на думку колегії суддів, частково відповідають нормам матеріального права і фактичним обставинам справи.
Встановлено, що ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, з врахуванням чого до 5 травня йому виплачувалась разова щорічна грошова допомога: у 2005-2006 роках - в розмірі 250 грн., у 2007 році - в розмірі 280 грн. відповідно до положень Закону України «Про ОСОБА_6» на відповідні роки.
За наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах повинні застосовуватись положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.
За таких підстав, в частині відмови в стягненні з відповідача суми недоплаченої щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2005, 2006 роки рішення суду першої інстанції є законним.
Щодо стягнення суми недоплаченої щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік, то рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 було визнано неконституційними положення пункту 13 статті 71 Закону України «Про ОСОБА_6 на 2007 рік», яким зупинено на 2007 рік дію частини п'ятої статей 12, 13, І4 та 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Тобто рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 має перспективну дію.
Крім того, відповідно до ч.2 ст. 95 Конституції України, виключно законом про ОСОБА_6 визначаються видатки на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. За цим конституційним приписом у разі якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата грошової допомоги для ветеранів війни, потребує фінансування за рахунок коштів ОСОБА_6, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про ОСОБА_6.
При цьому, відповідач не має повноважень на самостійне визначення розміру грошової допомоги, яка виплачується до 5 травня.
Колегія суддів приходить до висновку, що судом першої інстанції помилково вирішено питання, щодо стягнення допомоги за 2007 рік, оскільки на момент виникнення спірних відносин, а саме: на дату нарахування і виплати позивачу органами праці та соціального захисту населення відповідних коштів, положення Закону України «Про ОСОБА_6 на 2007 рік» були діючими, а відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, підстав для визнання дій управління праці та соціального захисту населення Хмельницької міської ради неправомірними щодо виплати щорічної одноразової допомоги до 5 травня в 2007 році немає, оскільки управління діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Беручи до уваги, що законодавством врегульовані правовідносини щодо виплат, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також, що позивач отримував зазначені виплати в розмірах, встановлених законами України про ОСОБА_6 на 2005-2007 роки, органи державної влади правомірно керувалися даними нормами у спірних правовідносинах.
З огляду на викладене оскаржувана постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позовних вимог з наведених вище підстав.
Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, колегія суддів
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задоволити.
Постанову Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 19 червня 2008 року у справі № 2а-1286/08 скасувати та прийняти нову постанову, якою позивачу в позові відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : І.М. Обрізко
В.З. Улицький