Іменем України
12 березня 2009 року справа 2а-7587/09
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Ковальової Т.І.
при секретарі судового засідання Ворошило О.Є.
за участю сторін:
позивача: представник ОСОБА_1
від відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дії незаконними, зобов'язання до нарахувати і виплатити пенсію ІНФОРМАЦІЯ_1,-
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області незаконними, зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області до нарахувати і виплатити пенсію ІНФОРМАЦІЯ_1 з ІНФОРМАЦІЯ_2. Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є ІНФОРМАЦІЯ_1.
Згідно до ст.ст.50,54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796 із змінами і доповненнями йому, як ІНФОРМАЦІЯ_1, призначена пенсія не може бути нижче 6-ти мінімальних пенсій віком, а також призначена додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
У 2006 та 2007 роках законодавчо були встановлені розміри мінімальної пенсії за віком. Але Пенсіонний фонд в м. Сєвєродонецьку Луганської області виплачував пенсію в значно менших розмірах, чим передбачено Законом. На звернення від ІНФОРМАЦІЯ_3 про перерахунок пенсії з 6-ти мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з 50% мінімальної пенсії за віком, йому було відмовлено.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач у судове засідання не з'явився, був повідомлений про слухання справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, а саме:
про визнання незаконними дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області при нарахуванні та виплаті додаткової пенсії із розрахунку 15% від мінімальної пенсії за віком та відмові перерахунку розміру пенсії ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1,
про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком, рівної прожитковому мінімуму для непрацездатних та перерахувати щомісячну додаткову пенсію, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, рівної прожитковому мінімуму для непрацездатних;
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 є ІНФОРМАЦІЯ_1 (аркуш справи 8).
ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про перерахунок пенсії, виходячи з 6-ти мінімальних пенсій за віком, та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виходячи з 50% мінімальної пенсії за віком.
Згідно довідки до акту огляду МСЕК НОМЕР_1 позивачу була встановлена ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.10).
На підставі ст.50,54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796 із змінами і доповненнями на 09.07.2007 року (до внесення змін 28.12.2007 року) особам, віднесеним до категорії 1, призначалася щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
- інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;
- інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;
- інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи призначалися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.
В усіх випадках розмір середньомісячної заробітної плати для обчислення пенсії за роботу в зоні відчуження у 1986-1990 роках не може перевищувати 3,0 тис. карбованців.
Обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи із заробітку за межами зони відчуження провадиться на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
В усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не могли бути нижчими:
по I групі інвалідності - 10 мінімальних пенсій за віком;
по II групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком;
по III групі інвалідності - 6 мінімальних пенсій за віком;
дітям-інвалідам - 3 мінімальних пенсій за віком.
Порядок обчислення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року внесено зміни до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, зокрема статтями 50,54 вказаного Закону передбачається, що з 01.01.2008 року особам, віднесеним до категорії 1, мінімальний розмір пенсії для інвалідів 2 групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС складає 180 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, щомісячна додаткова пенсія особам, віднесеним до 1 категорії, інвалідам 2 групи, постраждалим від Чорнобильської катастрофи, призначається у розмірі 15% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Разом з цим, рішенням Конституційного Суду України №10-рп/2008 від 22.05.2008 року положення пункту 28 розділу 2 „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, діє редакція Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28 лютого 1991 року № 796 із змінами і доповненнями на 09.07.2007 року.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
На підставі ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Судом було встановлено, що позивач звернувся за перерахунком пенсії ІНФОРМАЦІЯ_3, тобто пенсію слід було б нарахувати з ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно ст. 45 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Із вищевказаного слідує, що позивачу слід до нарахувати та виплатити пенсію з ІНФОРМАЦІЯ_3.
Визначення прожиткового мінімуму, закладення правової основи для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень, дає Закон України „Про прожитковий мінімум від 15 липня 1999 року № 966-14, а також Закон України „Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії” від 05 жовтня 2000 року № 2017, згідно статті 1 якого прожитковий мінімум використовується для визначення, у тому числі, мінімального розміру пенсії за віком, який відповідно до ст. 28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного Законом.
Згідно ч.3 ст. 67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам віднесеним до категорії 1,2,3,4. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік" від 28.12.2008 N 107 встановлений мінімальний розмір пенсії за віком:
З 01.01.2008 року - 470,00 гривень;
З 01.04.2008 року - 481,00 гривень;
З 01.10.2008 року - 498,00 гривень.
Таким чином, для позивача як інваліда другої групи, особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, нижчий розмір державної та додаткової пенсії повинен розраховуватися, виходячи із наведених розмірів.
Питання щодо судових витрат не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх оплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Закону України ст.ст. 50,54,67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” „Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”,-
Позовні вимоги ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області про визнання дії незаконними, зобов'язання до нарахувати і виплатити пенсію ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити повністю.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Сєвєродонецьку Луганської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 з ІНФОРМАЦІЯ_3 у розмірі 6-ти мінімальних пенсій за віком, рівної прожитковому мінімуму для непрацездатних та перерахувати щомісячну додаткову пенсію, у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, рівної прожитковому мінімуму для непрацездатних з урахуванням положень ч.3 ст. 67 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.
Перерахунок пенсії здійснювати виходячи з мінімальної пенсії за віком, встановленої у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом на відповідний період.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.