Справа № 2а-7049/09/1270
Категорія № 2.19.5
Іменем України
12 березня 2009 року Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді -Ковальової Т.І.,
при секретарі - Ворошило О.Є .,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луганську адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області про зобов'язання виплатити підвищення до пенсії ІНФОРМАЦІЯ_1, -
У ІНФОРМАЦІЯ_2 позивач ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області, в якому зазначив, що він має правовий статус ІНФОРМАЦІЯ_1, відповідачем йому не доплачувалося підвищення до пенсії, передбачене ст. 6 Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, просить суд відновити пропущений строк для звернення до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів за період з ІНФОРМАЦІЯ_3 по ІНФОРМАЦІЯ_4, та ІНФОРМАЦІЯ_5, зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області недоплачену як ІНФОРМАЦІЯ_1 щомісячну державну соціальну допомогу за ІНФОРМАЦІЯ_6 та ІНФОРМАЦІЯ_5 в сумі 3195,30 грн.
До початку судового засідання позивач надав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився з невідомих суду причин, про час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, заперечень проти позову не надав, заяв про розгляд справи за його відсутності до суду не надходило.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлено річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Ч.1 ст.100 КАС України передбачено, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Судом встановлено, що позивач має правовий статус дитини війни, що підтверджується посвідченням НОМЕР_1/арк. справи № 7/.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195-IV, що набрав чинності 01 січня 2006 року, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Статтею 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» була зупинена.
Рішенням Конституційного Суду України від ІНФОРМАЦІЯ_7 № 6-рп/2007 визнані такими, що не відповідають Конституції України, серед них положення статті 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», якими була зупинена дія статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. За кожний повний рік страхового стажу понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більше ніж на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року, що набрав чинності з 1 січня 2007 року (із змінами від 15 березня 2007 року), був затверджений прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність: з 01 січня - 380 грн., з 01 квітня - 406 грн. з 01 липня 2007 року - 410,06 грн., з 01 жовтня 2007 року - 415,11 грн.
Таким чином, за період з ІНФОРМАЦІЯ_7 по ІНФОРМАЦІЯ_8 позивач мав право на отримання підвищення до пенсії на підставі ст.6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 710,91 грн. (з ІНФОРМАЦІЯ_7 по 31.07.2007 року - ((410,06 грн. х 30%) / 31 день) х 23 дні = 91,27 грн., за серпень - вересень 2007 року - (410,06 грн.х30%) х 2 місяці = 246,04 грн., за жовтень - грудень 2007 року - (415,11 грн. х 30%) х 3 місяці = 373,60 грн.).
Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року внесено зміни до Закону України „Про соціальний захист дітей війни”, зокрема, ст. 6 вказаного Закону після внесення змін передбачалося, що дітям війни до пенсії або щомісячного грошового утримання та державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Однак, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від ІНФОРМАЦІЯ_10 положення пункту 28 розділу ІІ „Внесення змін до деяких законодавчих актів України” Закону України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року щодо внесення змін до Закону України „Про соціальний захист дітей війни” визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року встановлено, що прожитковий мінімум на одну особу складає : з 1 січня - 470 гривень, з 1 квітня - 481 гривня, з 1 липня - 482 гривні, з 1 жовтня - 498 гривень.
Враховуючи, що позивачеві, починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_9 сплачується підвищення до пенсії у розмірі 10% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (травень - червень 2008 року - по 48,10 грн., липень - вересень 2008 року - по 48,20 грн., жовтень - грудень 2008 року - по 49,80 грн.), за період з ІНФОРМАЦІЯ_10 по ІНФОРМАЦІЯ_11 відповідач повинен донарахувати позивачеві 715,23 грн. (з ІНФОРМАЦІЯ_10 - ((481 грн. х 30%)/31 день)х 10 днів = 46,55 грн. - 15,52 грн. = 31,03 грн., червень 2008 року - (481грн. х 30%) - 48,10 грн. = 96,20 грн., липень - вересень 2008 року - (482 грн. х 30%) - 48,20 грн. = 96,40 грн. х 3 місяці = 289,20 грн., жовтень - грудень 2008 року - (498 грн. х 30%) - 49,80 грн. = 99,60 грн. х 3 місяці = 298,80 грн.).
Що стосується вимоги позивача щодо зобов'язання провести підвищення пенсії з ІНФОРМАЦІЯ_3, то вона є необґрунтованою з наступних підстав.
Законом України «Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2006 рік» були внесені зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік», відповідно до яких пункт 17 статті 77, а саме «З метою приведення окремих норм законів у відповідність із цим Законом зупинити на 2006 рік дію абзацу сьомого ст. 5 та ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» було виключено, статтю 110 викладено у такій редакції «Установити, що пільги дітям війни, передбачені абзацом 7 статті 5 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” (2195-15), запроваджуються з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету».
У 2006 році Урядом не впроваджувався порядок надання пільг, передбачений статтею 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Рішення Конституційного суду № 6-рп/2007 від ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо неконституційності ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», яким призупинено дію ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» на Закон України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» не поширюється, тому позов в частині перерахунку підвищення пенсії з ІНФОРМАЦІЯ_3 не підлягає задоволенню.
Що стосується вимоги позивача щодо зобов'язання провести підвищення пенсії з ІНФОРМАЦІЯ_12 по ІНФОРМАЦІЯ_7, та з ІНФОРМАЦІЯ_9 по ІНФОРМАЦІЯ_10, то вона є необґрунтованою з наступних підстав:
Відповідно до ст. 152 ч. 2 Конституції України, закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Відповідно до ч.2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. Зважаючи на обставини справи, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області щодо не нарахування та невиплати позивачеві підвищення до пенсії, як ІНФОРМАЦІЯ_1, з ІНФОРМАЦІЯ_7 по ІНФОРМАЦІЯ_4, та з ІНФОРМАЦІЯ_10 по ІНФОРМАЦІЯ_11, відповідно до ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», оскільки зазначена бездіяльність порушує права та інтереси позивача.
Згідно з ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Оскільки позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду з даним позовом.
Визнати неправомірною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області щодо невиплати підвищення до пенсії ОСОБА_1 як ІНФОРМАЦІЯ_1 з ІНФОРМАЦІЯ_7 по ІНФОРМАЦІЯ_8, та з ІНФОРМАЦІЯ_10 по ІНФОРМАЦІЯ_11.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Перевальському районі Луганської області здійснити виплату ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, як ІНФОРМАЦІЯ_1 з ІНФОРМАЦІЯ_7 по ІНФОРМАЦІЯ_8 в сумі 710,91 (сімсот десять гривень дев'яносто одна копійка) грн., та з ІНФОРМАЦІЯ_10 по ІНФОРМАЦІЯ_11 в сумі 715,23 (сімсот п'ятнадцять гривень двадцять три копійки) грн., а всього стягнути 1426,14 (одна тисяча чотириста двадцять шість гривень чотирнадцять копійок) грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1,70 (одна гривня сімдесят копійок) грн.
У задоволенні решти вимог ОСОБА_1 відмовити за необґрунтованістю.
Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя: