Ухвала від 18.03.2014 по справі 407/171/14-а

Головуючий у 1 інстанції - Філіпенко Л.П.

Суддя-доповідач - Ястребова Л.В.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 березня 2014 року справа №407/171/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: судді-доповідача Ястребової Л.В., суддів Ляшенка Д.В., Чумак С.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганській області на постанову Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 06 лютого 2013 року у справі № 407/171/14-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганській області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИВ:

17 січня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Антрацит про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 16.07.2013 року відповідно до ст.. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1210 від 23.11.2011, виходячи з його заробітної плати, одержаної за роботу по ліквідації наслідків на ЧАЕС у 1986 році, у розмірі відшкодування фактичних збитків, на підставі довідки № 59 від 03.04.2003 про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з якої призначається пенсія, виданої ВАТ «Антрацитівське автотранспортне підприємство № 10962».

Постановою Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 06 лютого 2013 року у справі № 407/171/14-а позовні вимоги задоволено.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в місті Антрациті та Антрацитівському районі Луганської області провести перерахунок та виплату з 17 липня 2013 року ОСОБА_1 пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Постанови Кабінету Міністрів України "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 1210 від 23 листопада 2011 року, виходячи із його заробітної плати, одержаної за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році, у розмірі відшкодування фактичних збитків, на підставі довідки № 59 від 03 квітня 2003 року про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з якої призначається пенсія, виданої Відкритим Акціонерним Товариством "Антрацитівське автотранспортне підприємство № 10962.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач оскаржив його в апеляційному порядку і просив апеляційний суд скасувати це рішення і прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, не відповідність висновків суду обставинам справи.

Наголошує на тому, що у довідці позивача № 59 від 03.04.2003 у порівнянні із Актом перевірки заробітної плати від 05.03.2012 містяться розбіжності.

Всі особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не прибули, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до п.2 ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила.

Згідно посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи серії НОМЕР_1 від 20 травня 2009 року та вкладки до цього посвідчення № НОМЕР_2 від 20 травня 2009 року, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії безстроково. Згідно посвідчення серія НОМЕР_3 від 22 квітня 2009 року позивач є інвалідом війни 2 групи. Інвалідність позивача пов'язана із наслідками ліквідації аварії на ЧАЕС. Зазначені обставини також встановлені судовим рішенням, яке набуло чинності та додається до позовної заяви.

Згідно довідки № 69 від 21 липня 1986 року з військової частини № НОМЕР_4 ОСОБА_1 знаходився на військових зборах з 10 червня по 22 липня 1986 року.

Згідно з архівною довідкою № 51/697 від 15 лютого 1995 року, виданої Центральним архівом Міністерства оборони України, ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС при військовій частині НОМЕР_4 , прибув: наказ № 1 від 13 червня 1986 року, провадив роботи на Чорнобильській АЕС, в зоні 4 енергоблоку: червень 3 дні, липень - 6 днів, отримав сумарну кількість радіації: 18 (вісімнадцять),04 рентгена.

Згідно особистої трудової книжки ОСОБА_1 , НОМЕР_5 , з 26.05.1983 року по 02.02.1987 року він працював на посаді водія автомобіля в Антрацитівському АТП № НОМЕР_6 . Відповідно до архівної довідки № 10/525 від 02.07.2013р., виданої Трудовим архівом Антрацитівської міської ради, Антрацитівське АТП 12773 перейменовано в Антрацитіське АТП 20962 з червня 1986р., та перейменоване в Антрацитівське АТП 10962 с 12 січня 1988 року, надалі з 28 лютого 1996 року - Відкрите акціонерне товариство "Антрацитівське АТП 10962".

Відповідно до наказу по ВАТ "Антрацитівське АТП 10962" № 28 від 03.04.2003 року ОСОБА_1 була перерахована заробітна плата за час його перебування в період з 10 червня 1986 року по 22 липня 1986 року на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, виходячи з тарифної ставки 0,67 крб/год., збільшивши її на 100%, з урахуванням кратності 4; з урахуванням преміальних в розмірі 60%; з урахуванням збереженого середнього заробітку; наказано здійснити виплату донарахованої заробітної плати. Підстави винесення наказу: Постанова Радміна УРСР від 08.05.1986р № 168-5; Постанова Радміна УРСР від 10.06.1986р № 207-7; Постанова Радміна СРСР від 07.05.1986р. № 665-195; Постанова Радміна СРСР від 05.06.1986р № 524-156; Постанова Радміна УРСР від 07.05.1986р № 153/10-437.

Між сторонами немає розбіжностей щодо обставин справи, встановлених судом першої інстанції та апеляційним судом, в апеляційній скарзі вказується тільки на порушення норм матеріального та процесуального права.

Колегія суддів вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Статтею 58 зазначеного Закону на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Таким чином, відповідач у справі - орган владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладені владні управлінські функції у сфері пенсійного забезпечення.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Підставою для визначення статусу евакуйованих із зони відчуження, відселених і таких, які самостійно переселилися, відповідно до статті 4 є довідка про евакуацію, відселення, самостійне переселення.

Підставами для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.

Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 17 зазначеного Порядку довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не можуть служити документами.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2012 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, що додається.

Відповідно до п. 2 Постанови № 1210 зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Згідно особового рахунку № 9, зі змінами згідно наказу № 28 від 03.04.03р., нараховано ОСОБА_1 , за час роботи на ЧАЕС з 10 червня 1986р. по 30 червня 1986р. за 3 дн: 183 крб 86 коп, дана зарплата нарахована в квітні 2003 року, включена у фонд оплати праці за квітень 2003 року та відображена в додатку № 22 за квітень 2003 року. Згідно особового рахунку № 10, зі змінами згідно наказу № 28 від 03.04.03р., нараховано ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_7 , за час роботи на ЧАЕС з 01 липня 1986р. по 22 липня 1986р. за 6 дн: 367 крб 71 коп, дана зарплата нарахована в квітні 2003 року, включена у фонд оплати праці за квітень 2003 року та відображена в додатку № 22 за квітень 2003 року.

Разом з цим, вказаний заробіток включає в себе як зарплату за час роботи у зоні відчуження, яка обраховується із застосувань коефіцієнтів, кратності тощо, тоді як зарплата за інші дні обраховується як за звичайну роботу.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, в матеріалах пенсійної справи наявна довідка № 59 від 03.04.2003 року про заробітну плату за роботу в зоні відчуження, з якої призначається пенсія, виданої ВАТ «Антрацитівське автотранспортне підприємство № 10962», яка згідно з Наказом № 10 від 04 лютого 2003 по Головному Управлінню Пенсійного фонду України в Луганській області «Про перерахунки пенсії інвалідам ЧАЕС» була прийнята та був проведений перерахунок пенсій з урахуванням цієї довідки про заробітну плату. Як вірно зазначено судом першої інстанції в судовому порядку вказані довідки недійсними не визнавалися, тому посилання апелянта на недійсність довідки № 59 від 03.04.2003 колегія суддів не приймає до уваги.

Із акту перевірки від 05.03.2012 вбачається, що не всі документи були надані до перевірки, а саме не досліджувався наказ № 28 від 03.04.2003 року.

Наказом Головного Архівного Управління при КМУ № 41 зареєстрованим у МЮУ 17.09.1998 року під № 576/3016 «Перелік типових документів, що утворюються в діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування, інших підприємств, установ та організацій, із зазначенням строків зберігання документів» встановлено термін зберігання довідки про розмір заробітної плати у три роки.

Із матеріалів справи вбачається, що довідка про заробітну плату № 59 датована 03.04.2003 року, а перевірка відповідачем проведена лише у 2012 році, тобто після встановлення строків її зберігання. Вказана довідка, яка є в матеріалах пенсійної справи позивача була прийнята відповідачем без зауважень, та у відповідності до неї проводився порахунок та виплата пенсії позивачу.

Крім того, слід зазначити, що чинним законодавством взагалі проведення перевірки раніше наданих довідок про розмір заробітної плати для обчислення пенсії не передбачено.

Аналізуючи встановлені обставини та приведені норми закону, які врегульовують спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні, не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст. 2, ст.160, ст. 167, ст. 195, п. 1 ст. 198, ст. 200, ч. 1 ст. 205, ст. 206, ст. 211, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Антрациті та Антрацитівському районі Луганській області на постанову Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 06 лютого 2013 року у справі № 407/171/14-а - залишити без задоволення.

Постанову Антрацитівського міськрайонного суду Луганської області від 06 лютого 2013 року у справі № 407/171/14-а - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Колегія суддів: Л.В.Ястребова

Д.В.Ляшенко

С.Ю.Чумак