"13" лютого 2014 р. м. Київ К/9991/41438/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач)
СуддівМороз Л.Л.
Стрелець Т.Г.
провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві про визнання дій протиправними за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Апеляційного суду м. Києва від 22 червня 2011 року
У травні 2009 року ОСОБА_4 у Солом'янському районному суді м. Києва пред'явив позов до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві про визнання дій протиправними.
Вимоги обґрунтовані наступним. З листопада 2004 року йому була призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" .З 01 серпня 2008 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" затверджено грошове забезпечення особам рядового і начальницького складу, на виконання якої було видано наказ Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року № 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, яким затверджено та введено в дію з 01 січня 2008 року Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ.
Вказаними нормативно-правовими актами були введені:
- надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби особам рядового і начальницького складу у розмірі 50-ти відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, та зокрема, тим, хто безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи - у розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим спеціальним) званням та надбавки за вислугу років;
- премію у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Крім того, ними визначено, що грошове забезпечення складається з посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійних характер та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Протягом тривалого часу розмір його пенсії з урахуванням нового грошового забезпечення не проводився, оскільки Управління продовжувало виплачувати йому пенсію у раніше визначеному розмірі.
Перерахунок пенсії був проведений лише 08 травня 2008 року з урахуванням довідки за місцем служби про грошове забезпечення для перерахунку пенсії з 01 січня 2008 року.
Проте, після перерахунку розмір його пенсії не змінився.
З таким перерахунком пенсії він не погоджується, оскільки з 01 січня 2008 року щомісячна надбавка за виконання особливо важливих завдань та премія, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294, фактично враховуються у розмірі 27-ми відсотків замість 100-та відсотків та щомісячна премія - у розмірі 8 відсотків замість 33,3 відсотка.
Вважає, що перерахунок пенсії був проведений без урахування положень статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та пункту 8 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей".
Крім того, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві при перерахунку пенсії безпідставно застосувало положення постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, оскільки воно суперечить частині третій статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
З урахуванням уточнених вимог просив визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві щодо перерахунку його пенсії з 01 січня 2008 року та зобов'язати першого здійснити перерахунок та виплату йому пенсії з 01 січня 2008 року урахуванням щомісячної премії у розмірі 33,3 відсотків та надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.
Крім того, просив зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести виплату недорахованої суми пенсії за період з 01 січня 2008 року по день ухвалення рішення.
Постановою Солом'янському районному суді м. Києва від 28 вересня 2009 року позов ОСОБА_4 задоволено.
Визнані неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві щодо перерахунку розміру пенсійного забезпечення ОСОБА_4 з 01 січня 2008 року та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_4 з урахуванням щомісячної премії у розмірі 33,3 відсотків та надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років з 01 січня 2008 року.
Постановою Апеляційного суду м. Києва від 22 червня 2011 року апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві задоволено.
Постанову Солом'янському районному суді м. Києва від 28 вересня 2009 року скасовано.
Ухвалено нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог
ОСОБА_4
Не погоджуючись із судовим рішенням апеляційного суду, ОСОБА_4 подав касаційну скаргу. Посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права, просить його рішення скасувати та залишити в силі постанову Солом'янському районному суді м. Києва від 28 вересня 2009 року.
Колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Підпунктом 1 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начального складу" (далі - Постанова № 1294), встановлено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати: надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу - у розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, які безпосередньо займаються виконанням спеціальних завдань із забезпечення державної безпеки, військовослужбовцям Управління державної охорони, які забезпечують державну охорону органів державної влади та посадових осіб України - в розмірі до 70 відсотків посадового окладу, надбавку військовослужбовцям підрозділів Служби безпеки, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які провадять оперативно-розшукову, розвідувальну чи контррозвідувальну діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення органів державної влади і оперативно-службову діяльність - в розмірі до 50 відсотків посадового окладу.
Підпунктом 2 пункту 5 Постанови № 1294, встановлено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відповідно до їх особового вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менше, ніж 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
На виконання вказаної Постанови МВС України видало Наказ від 31 грудня 2007 року № 499 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", пунктом 2.5 якого передбачена надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби. Особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ встановлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням на надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначаються залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних завдань. У випадку не своєчасного або неякісного виконання завдань надбавка скасовується або розмір її зменшується.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок).
Пунктами 1 та 2 Порядку визначено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за даним Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Згідно з пунктом 5 Порядку для перерахунку пенсій враховується: щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, ОСОБА_4 є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України. З листопада 2004 року йому була призначена пенсія відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" (зі змінами та доповненнями станом на 01 листопада 2004 року).
До 01 січня 2008 року розмір грошового забезпечення ОСОБА_4 становив 3307,05 грн. Пенсія була обчислена з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, 40 відсотків надбавки за вислугу років, 100 відсотків надбавки, 15 відсотків надбавки за режимні обмеження, 50 відсотків надбавки за особливі умови служби, 90 відсотків надбавки за безперервну службу та 33,3 відсотків премії.
08 травня 2008 року пенсія ОСОБА_4 була перерахована у зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови № 1294.
При перерахунку пенсії ОСОБА_4 були взяті до уваги суми нового грошового забезпечення, зокрема: посадового окладу у розмірі 1350 грн., окладу за військове звання - 125 грн., процентної надбавки за вислугу років (40 відсотків) - 590 грн., надбавки за роботою в умовах режимних обмежень (15 відсотків) - 202,50 грн., надбавки за особливо важливі завдання (27 відсотків) - 557,55 грн. та премії (8 відсотків) відповідно до довідки ГУ МВС України в м. Києві № 18/89/32806 станом на 01 січня 2008 року за посадою викладача кафедри інформаційних технологій Національної академії внутрішніх справ України.
При цьому надбавка за особливо важливі завдання та премія ГУ МВС України в м. Києві були обчислені у середніх розмірах фактично виплачених за місяць, в якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у Національній академії внутрішніх справ України, на якій до виходу на пенсію працював ОСОБА_4
Оскільки при перерахунку розмір пенсії ОСОБА_4 зменшувався, то вона була залишена у попередньому розмірі. При цьому Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві врахувало пункт 4 Порядку, яким встановлено, що якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
За таких обставин, у судів першої та апеляційної інстанцій не було підстав для визнання дій відповідачів неправомірними, а тому, суд апеляційної інстанції правильно скасував рішення суду першої інстанції та відмовив у задоволенні позову.
Судове рішення суду апеляційної інстанції є законним і обґрунтованим.
Доводи касаційної скарги не спростовують правильність висновку суду апеляційної інстанції та встановлених обставин справи.
Відповідно частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без зміни, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а оскаржувану постанову Апеляційного суду м. Києва від 22 червня 2011 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в м. Києві про визнання дій протиправними - без зміни.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Судді Горбатюк С.А.
Мороз Л.Л.
Стрелець Т.Г.