06 березня 2014 року м. Київ В/800/891/14
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
Бутенка В.І (доповідач), Гаманка О.І., Лиски Т.О.,
Олексієнка М.М., Штульман І.В.,
розглянувши заяву ОСОБА_6 про перегляд Верховним Судом України ухвали Вищого адміністративного суду України від 4 грудня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_6 звернувся із заявою про перегляд Верховним Судом України ухвали судді Вищого адміністративного суду України від 4 грудня 2013 року. Цією ухвалою відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою ОСОБА_6 на постанову Київського районного суду м. Донецька від 17 вересня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 листопада 2013 року у справі за позовом ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 2391 Кодексу адміністративного судочинства України заява про перегляд судових рішень подається до Верховного Суду України через Вищий адміністративний суд України, який за змістом статей 2392 і 240 Кодексу адміністративного судочинства України перевіряє відповідність заяви вимогам цього Кодексу та вирішує питання про допуск справи до провадження.
Згідно із статтею 235 Кодексу адміністративного судочинства України Верховний Суд України переглядає судові рішення в адміністративних справах виключно з підстав і в порядку, встановлених цим Кодексом.
Частиною першою статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають право подати заяву про перегляд судових рішень в адміністративних справах після їх перегляду в касаційному порядку.
Пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що заява про перегляд судових рішень в адміністративних справах може бути подана виключно з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права, що потягло ухвалення різних за змістом судових рішень у подібних правовідносинах.
Відповідно до положень частини четвертої статті 24 Кодексу адміністративного судочинства України перегляд судових рішень в адміністративних справах у касаційному порядку здійснюється колегією у складі не менше трьох суддів.
З наведеного вбачається, що ухвала судді-доповідача Вищого адміністративного суду України про відмову у відкритті касаційного провадження у справі не може вважатися такою, що постановлена за наслідками перегляду судових рішень в касаційному порядку, оскільки зазначеною ухвалою оскаржувані судові рішення не були допущені до касаційного перегляду.
Таким чином, згідно абзацу другого частини четвертої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала судді-доповідача про відмову у відкритті касаційного провадження у справі не може бути предметом перегляду Верховним Судом України з підстав, встановлених пунктом 1 частини першої статті 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись статтями 236-240 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Відмовити у допуску до провадження Верховного Суду України справи за позовом ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Донецька про зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала оскарженню не підлягає.
С у д д і : В.І. Бутенко
О.І. Гаманко
Т.О. Лиска
М.М. Олексієнко
І.В. Штульман