Справа № 2а-4622/09
Іменем України
28 травня 2009 року Луцький міськрайонний суд Волинської області
в складі : головуючого - судді - Крупінської С.С.
при секретарі - Митрофановій Н.В.
за участю представника відповідача - Романової І.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання незаконною бездіяльності та стягнення недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -
ОСОБА_1 . звернулась в суд з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики Луцької міської ради про визнання незаконною бездіяльності та стягнення недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, має право на допомогу по догляду за дитиною в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».
Зазначає, що всупереч вказаного Закону допомога їй надавалась в неповному розмірі.
Просить суд, визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо невиплати їй у повному розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнути з Департаменту соціальної політики Луцької міської ради в її користь недоплачену грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з липня 2007 року по вересень 2007 року в розмірі - 968 грн. 52 коп.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 . не з'явилась проте, подала на адресу суду письмову заяву про розгляд справи у її відсутності. Позов підтримує в повному об'ємі та просить суд поновити їй пропущений строк звернення до суду за захистом своїх прав.
Суд вважає за можливе розглядати справу у відсутності позивача ОСОБА_1 . по наявним в справі матеріалам.
Представник відповідача Романова І.Л. проти позову заперечила з підстав відсутності бюджетних асигнувань на виплату зазначеної допомоги в іншому розмірі, ніж той, що передбачався ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», а відповідно до ст. 51 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань; зміни в чинне бюджетне законодавство щодо збільшення бюджетних асигнувань на виплату допомоги не вносились.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши письмові докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення з таких підстав.
Згідно ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Розмір зазначеної допомоги було змінено Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік». Зокрема, ст. 56 Закону встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Проте, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 зазначене положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України» визнано неконституційним та втратило чинність з дня ухвалення рішення.
Отже, розмір допомоги по догляду за дитиною з 09.07.2007 року мав визначатись відповідно до ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ, тобто в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Розмір прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років на 2007 рік встановлений ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19.12.2006 року і становив: з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.
Отже, розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку мав становити: з 09.07.2007 року по вересень 2007 року 463 грн. в місяць, з жовтня по грудень 2007 року 470 грн. в місяць.
Виплата відповідачем допомоги по догляду за дитиною в розмірі, визначеному відповідно до ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яка визнана неконституційною згідно з рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, є на переконання суду, порушенням прав позивача. Дії департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо відмови у виплаті допомоги в розмірі встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» є неправомірними.
Заперечення відповідача судом не приймаються до уваги, оскільки відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни України мають право на соціальний захист, яке гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав.
Суд поновлює позивачу строк звернення до суду за захистом своїх прав оскільки вона перебувала у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і у зв'язку з цим не мала змоги звернутися до суду з вказаним позовом.
Оскільки згідно до ч.1 ст.5 закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» всі види державної допомоги сім'ям з дітьми призначають і виплачують органи соціального захисту за місцем проживання батьків, то кошти слід стягнути з Департаменту соціальної політики Луцької міської ради.
Таким чином, позовні вимоги позивача щодо визнання незаконною бездіяльності відповідача щодо невиплати позивачу у повному розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та стягнення з Департаменту соціальної політики Луцької міської ради в її користь недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 27.09.2007 року в розмірі - 882 грн. 02 коп. є підставними, а тому суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 159,160, 163, 167 КАС України, на підставі ст. 3, ч. 2 ст. 19, ст.ст. 22, 46 Конституції України, ст. 43 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007, суд
Позов задовольнити частково.
Поновити ОСОБА_1 строк звернення до суду.
Визнати незаконною бездіяльність Департаменту соціальної політики Луцької міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 у повному розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Стягнути з Департаменту соціальної політики Луцької міської ради в користь ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09.07.2007 року по 27.09.2007 року включно в розмірі - 882 (вісімсот вісімдесят дві) грн. 02 коп.
Стягнути з місцевого бюджету м. Луцька Волинської області в користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в розмірі - 51 (п'ятдесят одна) грн.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Луцький міськрайонний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження постанови суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у двадцятиденний строк з дня подання заяви про апеляційне оскарження, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий С.С.Крупінська