24 лютого 2014 р. Справа № 804/2892/14
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Коренев А.О., перевіривши матеріали адміністративного позову Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Справжні фарби» про зобов'язання вчинити дії, -
Суб'єкт владних повноважень - Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області звернувся до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Справжні фарби» про зобов'язання ТОВ «Справжні фарби» виконати рішення Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області № 122 від 07.08.2008 року «Про тимчасову заборону (зупинення) скиду зливових вод ТОВ «Справжні фарби», яке розташоване за адресою: вул. Гвардійська, 20, м. Дніпропетровськ, 49000; юридична адреса: вул. Гвардійська, 20, м. Дніпропетровськ, 49000»; рішення Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області № 125 від 07.08.2008 року «Про тимчасову заборону (зупинення) діяльності, яка пов'язана з утворенням відходів ТОВ «Справжні фарби», яке розташоване за адресою: вул. Гвардійська, 20, м. Дніпропетровськ, 49000; юридична адреса: вул. Гвардійська, 20, м. Дніпропетровськ, 49000», рішення заступника Головного державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області № 147 від 11.10.2011 року «Про тимчасову заборону (зупинення) експлуатації джерел утворення викидів без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря ТОВ «Справжні фарби», яке розташоване за адресою: вул. Гвардійська, 20, м. Дніпропетровськ, 49000; юридична адреса: вул. Гвардійська, 20, м. Дніпропетровськ, 49000», та про зобов'язання ТОВ «Справжні фарби» допустити державних інспекторів з охорони навколишнього природного середовища Дніпропетровської області для проведення опломбування (опечатування) обладнання, експлуатація якого пов'язана з утворенням відходів, викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря та скидання зливових вод ТОВ «Справжні фарби», протягом одного місяця з дня набрання рішення адміністративного суду законної сили.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для відкриття провадження в адміністративній справі за даним позовом, суддя виходить з наступних обставин.
Відповідно до ч.2 ст.107 КАС України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі. Положеннями п.1 ч.1 ст.109 КАС України визначено, що суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на сонові законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Юрисдикцію адміністративних судів щодо вирішення адміністративних справ визначено ст.17 КАС України, згідно з п.5 ч.2 якої юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України. Наведені законодавчі положення кореспондуються із п.5 ч.4 ст.50 КАС України про те, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень можуть бути відповідачами в адміністративній справі лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Правові основи діяльності, функції та права органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, до яких відноситься позивач - Державна екологічна інспекція у Дніпропетровській області, визначені Законом України «Про охорону навколишнього природного середовища» від 25.06.91 № 1264-XII, Положенням про Державну екологічну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 13.04.11 №454/2011, Положенням про державну екологічну інспекцію в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим Наказом Міністерства екології та природний ресурсів України від 04.11.11 №429, зареєстрованим в Мінюсті України 25.11.11 за № 1347/20085. Зазначеними нормативно-правовими актами не встановлено право територіальних органів Державної екологічної інспекції України, на звернення до суду з позовом до суб'єкта господарювання про зобов'язання виконати рішення державних інспекторів та про допуск державних інспекторів для проведення опломбування (опечатування) обладнання.
За викладених обставин розгляд справи за даним позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області не належить до юрисдикції адміністративного суду, визначеної ст.17 КАС України, а відтак суддя, з огляду на положення п.1 ч.1 ст.109 КАС України, відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо зазначену заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Слід зазначити, що аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом України в постанові від 09.12.08 у справі за позовом Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва до ТОВ "Фламенко" про зобов'язання вчинити дії. Відповідно до ч.1ст.244-2 КАС України суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 17, 109, 165, 186 КАС України, суддя, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Державної екологічної інспекції у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Справжні фарби» про зобов'язання вчинити дії.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, визначеними ст.186 КАС України.
Ухвала набирає законної сили згідно зі ст.254 КАС України.
Суддя А.О. Коренев