Ухвала від 06.03.2014 по справі 761/33044/13-ц

Справа № 761/33044/13-ц

Провадження №2/761/1511/2014

УХВАЛА

про закриття провадження у справі

06 березня 2014 року Шевченківський районний суд міста Києва, в складі головуючого судді Саадулаєва А.І. при секретарі Губиш Т.Л.,

розглядаючи у відкритому судовому засіданні залі суду у місті Києві справу

за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Банк "Таврика", Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк "Таврика" ОСОБА_3, третя особа: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про визнання дій незаконними, визнання договору недійсним та зобов'язати вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 у грудні 2013 року звернулася до Шевченківського районного суду міста Києва з позовом до Публічного акціонерного товариства "Банк "Таврика", Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк "Таврика" ОСОБА_3, третя особа: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, про визнання дій незаконними, визнання договору недійсним та зобов'язати вчинити дії.

У судовому засіданні представником третьої особи Білоус Ю.О. було подання клопотання стосовно закриття провадження по справі, посилаючись на те, що дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки спір між позивачем та Уповноваженою особою Фонду на ліквідацію АТ «Банк «Таврика» ОСОБА_3 виник у зв'язку із здійсненням Уповноваженою особою, яка є суб'єктом владних повноважень, владних управлінських функцій і тому підлягає розгляду в адміністративних судах.

Представник позивача у судовому засіданні заперечив проти закриття провадження у справі, зазначив, що дані позовні вимоги потрібно розглядати в порядку цивільного судочинства, оскільки ОСОБА_3 не є суб'єктом владних повноважень в контексті ст. 3 КАС України.

Позивач у судовому засіданні підтримала позицію свого представника.

Розглянувши подане клопотання, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що клопотання про закриття провадження підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 15 ЦПК України, суди розглядають в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.

За змістом ч. 2 ст. 4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Відповідно до роз'яснень, викладених у п. 3 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів" від 20 травня 2013 року № 8, вирішуючи питання про віднесення норми до публічного права, а спору до публічно-правового, суди повинні враховувати загальнотеоретичні та законодавчі критерії. Зокрема, за змістом пункту 1 частини першої статті 3 КАС України, у публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання управлінських функцій. Суди повинні звертати увагу на те, що спір набуває ознак публічно - правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним (ними) у цих відносинах управлінських функцій. Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб'єктів владних повноважень з виконання покладених на них Конституцією чи законами України завдань.

Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд), порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також відносини між Фондом, банками, Національним банком України визначені Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

Відповідно до ст. 3 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", фонд є установою, що виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. Фонд є юридичною особою публічного права.

Статтею 26 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" визначено, що Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день прийняття рішення Національним банком України про віднесення банку до категорії неплатоспроможних та початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000 гривень. Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку.

Відповідно до Постанови Правління Національного банку України від 20 березня 2013 року № 97 "Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію АТ "Банк "Таврика" виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб прийнято рішення від 20 березня 2013 року № 17 "Про початок здійснення процедури ліквідації АТ "Банк "Таврика" з 21 березня 2013 року та рішення від 20 березня 2013 року № 18 про призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію АТ Банк "Таврика" начальника відділу тимчасової адміністрації та ліквідації неплатоспроможних банків Фонду ОСОБА_3.

Таким чином, після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідації банку вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за його вкладом за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відповідно до положень Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".

У п. 25 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про окремі питання юрисдикції адміністративних судів" від 20 травня 2013 року № 8 роз'яснено, що оскільки Фонд гарантування вкладів фізичних осіб є державною спеціалізованою установою, яка виконує функції державного управління у сфері гарантування вкладів фізичних осіб, то спори, які виникають у цих правовідносинах, є публічно-правовими та підлягають розгляду за правилами КАС України.

Згідно із п. 17 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" від 23 лютого 2012 року № 4452-VI, уповноважена особа Фонду - працівник Фонду, який від імені Фонду та в межах повноважень, передбачених цим Законом, виконує дії із забезпечення виведення банку з ринку під час здійснення тимчасової адміністрації неплатоспроможного банку та/або ліквідації банку.

Згідно ч. 1 ст. 35 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" Тимчасовим адміністратором неплатоспроможного банку та ліквідатором банку (крім ліквідації банку за рішенням власників) є Фонд. Здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків Фонд здійснює через призначену виконавчою дирекцією уповноважену особу Фонду, яка має високі професійні та моральні якості, бездоганну ділову репутацію, повну вищу освіту в галузі економіки, фінансів чи права (не нижче кваліфікаційного рівня "спеціаліст") та професійний досвід, необхідний для виконання заходів у межах здійснення тимчасової адміністрації.

Відповідно до ч.8 ст. 34 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", уповноважена особа Фонду у своїй діяльності підзвітна Фонду, який несе відповідальність за дії уповноваженої особи Фонду щодо процедури виведення неплатоспроможного банку з ринку.

Оскільки, зі змісту позовної заяви вбачається, що частина позовних вимог стосується відповідача Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк "Таврика" ОСОБА_3, яка є підзвітна Фонду гарантування вкладів фізичних осіб та є працівником Фонду, який в свою чергу є державною спеціалізованою установою, яка виконує функції державного управління у сфері гарантування вкладів фізичних осіб, то суд вбачає, що дані відносини є публічно-правовими, а тому існують підстави, які унеможливлюють розгляд поданої заяви в частині позовних вимог до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію Публічного акціонерного товариства Банк «Таврика» ОСОБА_3 в порядку цивільного судочинства, а тому вимоги в цій частині підлягають закриттю на підставі пункту 1 частини першої статті 205 ЦПК України.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 205 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.

Керуючись ст. 205 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Клопотання представника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб - задовольнити частково

Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства "Банк "Таврика", Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк "Таврика" ОСОБА_3, третя особа: Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, в частині позовних вимог до Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію ПАТ "Банк "Таврика" ОСОБА_3 щодо визнання рішення уповноваженої особи ФГВФО на ліквідацію ПАТ «Банк «Таврика» ОСОБА_3 щодо не включення позивача до списку вкладників ПАТ «Банк «Таврика», які мають право на відшкодування коштів за вкладами Фондом гарантування вкладів фізичних осіб в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами (до 200 000,00 гривень) не чинними; поновлення строку на внесення відповідних змін стосовно включення позивача до списку вкладників ПАТ «Банк «Таврика», які мають право на відшкодування коштів за вкладами Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами (до 200 000,00 гривень), та виплати суми гарантування вкладів з визначеною суму у розмірі до 200 000,00 грн., вважаючи його пропущеним; зобов'язання уповноваженої особи ФГВФО на ліквідацію ПАТ «Банк «Таврика» ОСОБА_3, внести відповідні зміни стосовно включення позивача до списку вкладників ПАТ «Банк «Таврика», які мають право на відшкодування коштів за вкладами Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами (до 200 000,00 гривень); зобов'язання уповноваженої особи ФГВФО на ліквідацію ПАТ «Банк «Таврика» ОСОБА_3 передати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб список з включенням позивача, як вкладників ПАТ «Банк «Таврика», які мають право на відшкодування коштів за вкладами Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, з визначеною сумою у розмірі до 200 000,00 грн.; визнання недійсною письмової заяви позивача стосовно включення до реєстру кредиторів ПАТ «Банк «Таврика» та зобов'язання уповноваженої особи ФГВФО на ліквідацію ПАТ «Банк «Таврика» ОСОБА_3, внести зміни до реєстру вимог кредиторів ПАТ «Банк «Таврика», - як такі, що підпадають під право на відшкодування коштів за вкладами Фондом гарантування вкладів фізичних осіб до 200 000 грн., - закрити.

Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду м. Києва через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції протягом п'яти днів з дня її проголошення.

Суддя