ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
26 лютого 2014 року 08:25 № 826/1045/14
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва - Шулежко В.П., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві до приватного акціонерного товариства «Туристичний комплекс «Пролісок» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві (далі - позивач, Територіальне управління Держгірпромнагляду) до приватного акціонерного товариства «Туристичний комплекс «Пролісок» (далі - відповідач, ПАТ «Туристичний комплекс «Пролісок») про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, а саме заборонити експлуатацію газопроводів середнього та низького тиску, ГРП та газове обладнання котла ДКВР-4/13 на території ПАТ «Туристичний комплекс «Пролісок» по проспекту Перемоги, 139 у м. Києві до усунення порушень та отримання у встановленому порядку рішення на відновлення їх роботи.
Згідно із статтею 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України дана адміністративна справа за предметом позову може бути розглянута у порядку скороченого провадження.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в ході проведення перевірки встановлено порушення відповідачем положень законодавства з охорони праці та промислової безпеки, експлуатації котлів, використання газу, що призводить до загрози життю та здоров'ю працівників підприємства.
Відповідач на виконання ухвали суду у встановлений судом строк письмових заперечень проти позову чи заяви про визнання позову не надав.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі наказу № 174 від 19.12.2013 року, направлення на перевірку № 12/10 від 20.01.2014 року посадовими особами Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві, у присутності в.о. заступника голови правління Деревяги О.М., проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, експлуатації котлів, використання газу ПАТ «Туристичний комплекс «Пролісок», що розташоване за адресою: м. Київ, проспект Перемоги, 139.
За результатами проведеної перевірки складено акт від 23.01.2013 року № 12/136/11, в якому зафіксовані встановлені відповідачем ряд порушень вимог Закону України «Про охорону праці» та інших нормативно-правових актів, зокрема:
не отриманий дозвіл від органів Держгірпромнагляду на технологічне устаткування, лінійні частини та їх елементи систем газопостачання природним і зрідженим газом суб'єктів господарювання, а також газовикористовуюче обладнання потужністю понад 100 кВт, чим порушено п.3 додатку 3 та п.1 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 р. №1107 та ст. 21 Закону України «Про охорону праці»;
слюсар КВП і А не пройшов необхідну підготовку та перевірку знань «Правил безпеки систем газопостачання України» та інших нормативних документів у обсязі виконуваної ними роботи у відповідності з Типовим положенням про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці, чим порушено п. 1.2.1. Правил безпеки системи газопостачання та п. 4.1. Типового положення про порядок проведення навчання та перевірки знань з питань охорони праці;
за відсутності власної газової служби підприємства немає договору із спеціалізованою організацією, що має дозвіл Держгірпромнагляду на виконання робіт підвищеної небезпеки на проведення технічного обслуговування та ремонту ГРП, газових мереж середнього та низького тиску, чим порушено п. 4.2.9. Правил безпеки системи газопостачання;
не проводиться технічне обслуговування ГРП, газових мереж середнього та низького тиску, чим порушено п.4.1.5. Правил безпеки системи газопостачання;
порушені терміни технічного обстеження підземних сталевих газопроводів середнього та низького тиску, чим порушено п.4.3.21. Правил безпеки системи газопостачання;
не проводяться роботи з виявлення і ліквідації корозійно небезпечних зон на підземних сталевих газопроводах, чим порушено п.4.2.11. Правил безпеки системи газопостачання;
не виконується технічний огляд ГРП, регулювання обладнання, технічне обслуговування, поточний і капітальний ремонт, чим порушено п.4.4.12. Правил безпеки системи газопостачання;
не проведене технічне обслуговування вибухозахищеного обладнання ГРП, чим порушено п.4.11.6. Правил безпеки системи газопостачання;
не відключені із встановленням інвентарних заглушок ділянки газопроводів перед газовим лічильником, який знятий для державної періодичної повірки, чим порушено п.7.49. Правил безпеки системи газопостачання.
Враховуючи зазначене та виявленні порушення вимог законодавства, які є підставою для заборони експлуатації об'єктів, позивач звернувся з позовом до адміністративного суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Законом, що визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) є Закон України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року №877-V (далі - Закон України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності»).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності», Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Так, ч. 4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності» визначено, що виключно законами встановлюються органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Відповідно до ч. 10 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності» посадові особи органу державного нагляду (контролю) з метою з'ясування обставин, які мають значення для повноти проведення заходу, здійснюють у межах повноважень, передбачених законом, огляд територій або приміщень, які використовуються для провадження господарської діяльності, а також будь-яких документів чи предметів, якщо це передбачено законом.
Плановий чи позаплановий захід повинен здійснюватися у присутності керівника або його заступника, або уповноваженої особи суб'єкта господарювання. (ч. 11 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності»).
Планові заходи зі здійснення державного нагляду передбачені статтею 5 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності».
Так, планові заходи здійснюються відповідно до річних або квартальних планів, які затверджуються органом державного нагляду (контролю) до 1 грудня року, що передує плановому, або до 25 числа останнього місяця кварталу, що передує плановому.
Згідно з абз. 2 пп. 6 п. 4 Положення про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011р. № 408/2011 (далі - Положення № 408/2011), Держгірпромнагляд України відповідно до покладених на неї завдань здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв.
Органи державного нагляду (контролю) здійснюють планові заходи з державного нагляду (контролю) за умови письмового повідомлення суб'єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за десять днів до дня здійснення цього заходу.
Згідно зі статтею 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності», для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ, який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки.
На підставі наказу оформляється посвідчення (направлення) на проведення заходу, яке підписується керівником або заступником керівника органу державного нагляду (контролю) (із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові) і засвідчується печаткою.
За результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю), у разі виявлення порушень вимог законодавства, складає акт (ч. 6 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності»).
Згідно ч. 7, 8, 9 ст.7 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності» визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Як уже встановлено судом, позивачем в ході проведення планової перевірки ПАТ «Туристичний комплекс «Пролісок» виявлені порушення, зазначені у рядках № 26, 28, 37, 39, 43, 44, 47, 53, 55 таблиці та попереджено відповідача про необхідність негайного зупинення робіт (виробництва): газопроводи середнього та низького тиску, ГРП та газове обладнання котла ДКВР-4/13 на території ПАТ «Туристичний комплекс «Пролісок» по проспекту Перемоги, 139 у м. Києві, про що вказано в акті.
Як вбачається з акту, відповідач від зупинення робіт відмовився, що підтверджується підписом в.о.заступника голови правління Деревяги О.М.
Статтею 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності» передбачено повноваження органу державного нагляду (контролю), передбачених законом, під час здійснення державного нагляду (контролю), а саме має право вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог законодавства; вимагати припинення дій, які перешкоджають здійсненню державного нагляду (контролю); відбирати зразки продукції, призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, документи, матеріали, відомості з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; надавати (надсилати) суб'єктам господарювання обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень і недоліків; накладати штрафні санкції та вживати заходи, передбачені законом.
З метою впорядкування організації та здійснення державного нагляду органами Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 р. № 826 затверджено Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України (далі - Положення).
Відповідно до п.2.26 Положення, право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки:
- порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників;
- порушень вимог Кодексу України про надра;
- відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устатковання підвищеної небезпеки;
- виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
Пунктом 2.27 Положення визначено, що заборона виконання робіт або виробництва, обмеження виробництва здійснюються на підставі відповідного акта перевірки розпорядженням, форма якого наведена в додатку 5 до цього Положення.
До видів діяльності ПАТ «Туристичний комплекс «Пролісок» за КВЕД відносяться, зокрема, діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 року № 2694-XII, роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:
створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;
розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;
забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;
впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;
забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;
забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;
організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;
розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;
здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;
організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;
вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Відповідно до п.4.1, 4.2 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці (НПАОП 0.00-4.12-05), затвердженого наказом Державного комітету України з нагляду за охороною праці від 26.01.2005 р. № 15, посадові особи та інші працівники, зайняті на роботах, зазначених у Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженому наказом Держнаглядохоронпраці України від 26.01.2005 р. № 15 проходять щорічне спеціальне навчання і перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці.
Спеціальне навчання з питань охорони праці може проводитись як безпосередньо на підприємстві, так і іншим суб'єктом господарювання, який в установленому Типовим положенням порядку проводить відповідне навчання.
Окрім того, в ході проведення планової перевірки відповідача встановлено також порушенням вимог правил безпеки систем газопостачання України.
Дослідивши акт перевірки, суд встановив, що відповідачем не дотримано вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, інших нормативно-правових актів.
Статтею 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності», обов'язки суб'єкта господарювання передбачено, що суб'єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов'язаний:
допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;
виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;
надавати документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;
одержувати примірник припису або акта органу державного нагляду (контролю) за результатами проведеного планового чи позапланового заходу.
Вказані порушення в акті перевірки на час розгляду справи ніяким чином відповідачем не спростовані, не надано належних доказів на підтвердження усунення порушень, як і не подано заперечень проти позовної заяви.
Згідно із ст. 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Від імені держави державне управління охороною праці згідно зі ст. 31 Закону України «Про охорону праці» здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з нагляду за охороною праці. Зазначеним органом є Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України, яка наділена правом контролю та застосування заходів, передбачених законодавством щодо дотримання роботодавцем законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці, в тому числі і тих, що створюють загрозу життю та здоров'ю працівників.
Таким чином, системно проаналізувавши правові норми чинного законодавства, враховуючи законність проведення позивачем планових заходів, виявлення під час перевірки порушення відповідачем вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу здоров'ю та життю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Територіального управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві про застосування заходу реагування є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Разом з тим, суд звертає увагу відповідача, що останній не позбавлений права на звернення до суду із заявою про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду даної справи, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) в порядку, встановленому ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Окрім того, враховуючи клопотання позивача в позовній заяві про звільнення від сплати судового збору та надання на підтвердження зазначеного належних доказів, враховуючи положення ч. 2 ст. 8 Закону України «Про судовий збір», ч. 1 ст. 88 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе звільнити Територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Київській області та м. Києві від сплати судового збору.
Відповідно до ч. 1 ст.11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи викладене, системно проаналізувавши норми законодавства, надавши оцінку наявним у справі доказам, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись вимогами ст.ст. 94, 160-162, 183-2, 254 КАС України, суд,-
Позовні вимоги Територіального управління Держгірпромнагляду у Київській області та м. Києві задовольнити повністю.
Застосувати до приватного акціонерного товариства «Туристичний комплекс «Пролісок» заходи реагування у сфері державного нагляду, а саме заборонити експлуатацію газопроводів середнього та низького тиску, ГРП та газове обладнання котла ДКВР-4/13 на території ПАТ «Туристичний комплекс «Пролісок» по проспекту Перемоги, 139 у м. Києві.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі до Окружного адміністративного суду міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.
Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.
Суддя В.П. Шулежко