Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
15 березня 2014 р. № 820/4632/14
Харківський окружний адміністративний суд в особі судді Самойлової В.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Харківської міської ради до Громадської організації "Трудова Харківщина" в особі відповідального - Тищенка Павла Васильовича про обмеження права на мирне зібрання,
Харківська міська рада звернулася до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить обмежити право на збори шляхом заборони Громадській організації "Трудова Харківщіна" в особі відповідального Тищенка Павла Васильовича спільно з Громадською організацією Всеукраїнський союз Радянських офіцерів (голова Бездеркін В.А.) та Харківською обласною організацією Робочий Фронт України (голова Дурихін М.С.) та іншим учасника цієї акції проведення 17.03.2014 року з 16.00 до 17.30 год. на майдані Свободи у м. Харкові мітингу присвяченому 23 річниці референдуму за збереження СРСР.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
13.03.2014 року до Харківської міської ради надійшло повідомлення від відповідача про проведення вищезазначеного заходу.
14.03.2012 року на засіданні (протокол № 5) узгоджувальної комісії виконавчого комітету Харківської міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові розглянуто вказане повідомлення та прийнято рішення щодо неможливості проведення такого заходу.
Представник позивача в судове засідання не прибув, надавши заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, згідно до вимог ст. 35 КАСУ, в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив, заперечення проти позову та заяви про розгляд справи за його відсутності не надав.
Суд вважає можливим розгляд справи за відсутності сторін, на підставі наявних у ній доказів, в порядку письмового провадження, згідно до вимог 128 ч. 6 КАСУ.
Оглянувши наявні в матеріалах справи докази, суд приходить висновку про задоволення адміністративного позову, з наступних підстав.
Встановлено, що 13.03.2014 року за вих. № 08/02-14 до Харківської міської ради надійшло повідомлення Громадської організації "Трудова Харківщина" в особі відповідального - Тищенка Павла Васильовича про проведення ГО "Трудова Харківщина" спільно з Громадською організацією Всеукраїнський союз Радянських офіцерів та Харківською обласною організацією Робочий Фронт України 17.03.2014 року з 16.00 до 17.30 год. на майдані Свободи мітингу присвяченому 23 річниці референдуму за збереження СРСР, в кількості учасників 500 осіб.
14.03.2014 року на засіданні узгоджувальної комісії виконавчого комітету Харківської міської ради з розгляду повідомлень щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій в м. Харкові розглянуто вказане повідомлення, про що було складено протокол № 5.
За результатами його розгляду узгоджувальна комісія вирішила вважати неможливим проведення вказаного заходу, з чим суд погоджується, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 Кодексу адміністративного судочинства України органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування негайно після одержання повідомлення про проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій тощо мають право звернутися до окружного адміністративного суду за своїм місцезнаходженням із позовною заявою про заборону таких заходів чи про інше обмеження права на мирні зібрання (щодо місця чи часу їх проведення тощо).
Згідно з положенням ст. 39 ч. 2 Конституції України права на мітинги може встановлюватися відповідно до закону і лише в інтересах національної безпеки та громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Згідно ст. 1 Закону України "Про основи національної безпеки України" національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам. Національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток; загрози національній безпеці - наявні та потенційно можливі явища і чинники, що створюють небезпеку життєво важливим національним інтересам України. Об'єктами національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи.
Водночас, під громадським порядком слід розуміти зумовлену закономірностями соціального розвитку систему правил та інститутів, що забезпечують упорядкованість суспільних відносин і надають ім. певну організаційну форму.
Тобто, умовою можливого обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання є створення реальної небезпеки, зокрема, правам і свободам інших людей через проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань.
Відповідно до ст. 3 Закону України "Про основи національної безпеки України", об'єктом національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи. Статтями 27, 34, 49, 50 Конституції України передбачено, що кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань, держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя, кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.
Відповідно до підпункту 3 пункту "б" статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на виконавчі органи міської ради покладено вирішення відповідно до закону питань про проведення зборів, мітингів, маніфестацій і демонстрацій, спортивних, видовищних та інших масових заходів; здійснення контролю за забезпеченням при їх проведенні громадського порядку.
Відповідно до Тимчасового положення "Про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові", затвердженого рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради від 06.06.2007 року № 543, заява про проведення зборів, мітингів, вуличних походів або демонстрацій подається в письмовій формі завчасно до наміченої дати їх проведення. В заяві зазначається мета, форма, місце проведення заходу або маршруту руху, час його початку і закінчення, передбачувану кількість учасників, прізвища імена по батькові організаторів, місце їх проживання і роботи, дата подачі заяви. В ньому також оговорюються форми та методи гарантованого забезпечення заінтересованими особами громадського порядку під час проведення масового заходу, використання звукопідсилювачів, тощо.
Відповідно до п. 4.3, 4.6 Тимчасового положення про порядок розгляду питань щодо організації та проведення зборів, мітингів, походів та демонстрацій у м. Харкові мітинги незалежно від кількості їх учасників не повинні заважати вільному руху транспортних засобів та проходу перехожих та не допускається проведення масових заходів в межах парків, скверів та інших місцях відпочинку громадян, за винятком Молодіжного парку, а також одночасне проведення будь-яких масових заходів в місці, де вже узгоджено в установленому порядку проведення інших масових заходів.
Крім того, не допускається проведення мітингів, пікетів безпосередньо перед адміністративними будівлями установ та організацій, що заважає роботі або якимось чином перешкоджає населенню відвідувати ці установи та організації.
Суд зазначає, що площа Свободи, вул. Сумська у м. Харкові, є одними з найулюбленіших місць відпочинку мешканців та гостей міста Харкова, де постійно перебуває велика кількість громадян, проводять дозвілля та різноманітні культурно-розважальні заходи.
А від так, забезпечення громадського порядку та безпеки дорожнього руху при проведенні подібних заходів передбачає перекриття руху автотранспорту та інших транспортних засобів в містах скупчення людей, що відноситься до повноважень позивача.
Забезпечення охорони громадського порядку та безпеки дорожнього руху при проведенні подібних заходів примушує відволікати велику кількість особового складу підпорядкованих підрозділів органів внутрішніх справ, а саме: на кожний об"єкт передбачено один парний патрульний наряд, що на період проведення заходів відволіче їх виконання своїх службових обов'язків та негативно вплине на оперативну обстановку в м. Харкові.
Крім того, проведення вказаних заходів має чітко визначений політичний характер і не завжди знаходить розуміння з боку громадян, що в свою чергу може викликати виникнення конфліктних ситуацій та непередбаченому розвитку подій.
При цьому під громадським правопорядком слід розуміти сукупність суспільних відносин, що забезпечують нормальні умови життєдіяльності людини, діяльності підприємств, установ і організацій, праці й відпочинку громадян, повагу до їх честі, людської гідності та громадської моралі шляхом встановлення, дотримання і реалізації правових та етичних норм, що включає і відсутність правопорушень у громадських місцях.
Також, під час проведення цих заходів позивач має намір застосовувати мегафони та інші звукопідсилюючі засоби, що може не лише створювати незручності пересічним громадянам, а й перешкоджати нормальній діяльності розташованим поблизу державним та недержавним установам.
Окрім того, згідно листа Департаменту транспорту Харківської міської ради від 14.03.2014 року №443/0/78-14 проведення вказаного заходу значно може перешкодити руху громадського транспорту та створити ймовірність ДТП.
Також, як вбачається з листа ГУ МВС України в Харківській області від 14.03.2014 р. №33/3-308, проведення вказаних заходів може викликати суттєві труднощі в забезпеченні охорони громадського порядку із декількох нижчевикладених обставин., оскільки у будні дні на території прилеглої до місця проведення заходів перебуває велика кількість мешканців та гостей міста, дуже інтенсивний рух автотранспорту і проведення заходів з перебуванням великої кількості громадян, може викликати негативну реакцію та обґрунтоване обурення громадян.
Забезпечення охорони громадського порядку та безпеки дорожнього руху при проведенні подібних заходів в центрі міста потребує відволікання значної кількості особового складу підрозділів ОВС, що негативно впливає на стан правопорядку в інших районах міста, та примушує перекривати рух автотранспорту по вулицях, що прилягають до місць проведення заходів. Відвід руху автотранспорту іншими шляхами, а також відвід рейсового транспорту призводить до небезпідставного незадоволення громадян, що не приймають участі у заходах.
Також, листом начальника УСБУ в Харківській області № 70/5-2649 від 14.03.2014 року, який надійшов на адресу Харківського окружного адміністративного суду, повідомлено про можливість проведення 15.03.14 та 16.03.14 р. в м. Харкові радикально-налаштованими активістами проросійських громадських організацій громадсько-масових заходів, під час проведення яких можуть бути здійснені провокаційні дії, розвиток яких може призвести до масових заворушень, у тому числі, пов'язаних з насиллям та захопленням будівель органів державної влади. А від так, не виключається і в подальшому наявність таких обставин.
Тобто, суд приходить до висновку, що умовою можливого обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання є створення реальної небезпеки, зокрема, правам і свободам інших людей, суверенітету і територіальній цілісності держави.
Як вбачається з положення ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я та безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Відповідно до ч. 5 ст. 182 КАС України, суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей.
Таким чином, з метою усунення умов, що створюють реальну загрозу безпеці харків'ян та гостей міста під час проведення масових заходів, не пов'язаних з розпорядженнями Харківського міського голови, право відповідача на мирні зібрання, відповідно до вимог частини 2 ст. 39 Конституції України та частини 1 ст. 182 КАС України, в інтересах громадського порядку - з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення та захисту прав і свобод інших людей підлягає обмеженню шляхом заборони проведення такого заходу відносно місця та часу його проведення.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 128, 159, 160, 182 КАСУ, суд, -
Позов задовольнити.
Обмежити право на збори шляхом заборони Громадській організації "Трудова Харківщіна" в особі відповідального Тищенка Павла Васильовича (61003, м. Харків, пл. Конституції, 1, Палац праці, 9 під., 7 пов., к. 6, т. 7300483, 7465860) спільно з Громадською організацією Всеукраїнський союз Радянських офіцерів (голова Бездеркін В.А.) та Харківською обласною організацією Робочий Фронт України (голова Дурихін М.С.) та іншим учасника цієї акції проведення 17.03.2014 року з 16.00 до 17.30 год. на майдані Свободи у м. Харкові мітингу присвяченому 23 річниці референдуму за збереження СРСР.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови шляхом подачі апеляційної скарги, з направленням її копії до апеляційної інстанції.
Суддя Самойлова В.В.