ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
про залишення позовної заяви без руху
14 березня 2014 року № 813/2227/14
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Москаль Ростислав Миколайович перевірив матеріали позовної заяви державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
12 березня 2014 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі _ ДПІ у Сихівському районі м. Львова) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1) про стягнення податкового боргу в сумі 14346,30 грн.
Відповідно до вимог ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви у тому числі з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу, а також чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом.
Згідно з п. 4 ч. 1, ч. 2 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частиною третьою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів. На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Відповідно до підп. 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання. Обґрунтовуючи позовні вимоги про стягнення податкового боргу ФОП ОСОБА_1 ДПІ у Сихівському районі м. Львова зазначила, що такий виник внаслідок несплати у встановлені законом строки узгодженого податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні - рішенні № 1973051721/1/04-17-2/2129500119/277726 від 25.12.2006 року, копія корінця якого долучено до позовної заяви.
Відповідно до п. 102.4. ст. 102 Податкового кодексу України у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
Норми такого ж змісту було закріплено в п. 15.2 ст. 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», чинного станом на дату прийняття податкового повідомлення-рішення № 1973051721/1/04-17-2/2129500119/277726 від 25.12.2006 року. Відповідно до підп. 5.2.1. п. 5.2. ст. 5 того ж Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, у якому йдеться про апеляційне узгодження податкового зобов'язання. Відповідно до підп. 5.2.4. п. 5.2 ст. 5 Закону день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення. З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України (далі - ПК України), в п. 56.1., п. 56. 2 ст. 56 якого також передбачено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку. У разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган неправильно визначив суму грошового зобов'язання або прийняв будь-яке інше рішення, що суперечить законодавству або виходить за межі повноважень контролюючого органу, встановлених цим Кодексом або іншими законами України, він має право звернутися до контролюючого органу вищого рівня із скаргою про перегляд цього рішення. У п. 56.17 ПК України передбачено, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження грошового зобов'язання платника податків. Згідно з п. 56.18 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. Рішення контролюючого органу, оскаржене в судовому порядку, не підлягає адміністративному оскарженню. Процедура адміністративного оскарження вважається досудовим порядком вирішення спору. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу грошове зобов'язання вважається неузгодженим до дня набрання судовим рішенням законної сили.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач долучив копію корінця згаданого вище податкового повідомлення-рішення від 25.12.2006 року. Проте, такий не містить відмітки про його отримання платником податків, у ньому немає також відомостей і про те, що таке рішення було надіслано платнику листом з повідомленням про вручення. У позовній заяві не зазначено дати узгодження податкового зобов'язання ФОП ОСОБА_1 згідно з податковим повідомленням-рішенням від 25.12.2006 року і встановити таку дату на підставі долучених до позовної заяви документів також немає можливості.
Наведені недоліки позовної заяви унеможливлюють з'ясування питання про дотримання податковим органом спеціальних строків звернення до суду з вказаним позовом.
Згідно з ч. 1 ст. 108 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Керуючись ст.ст. 108, 165 КАС України, суддя -
залишити без руху позовну заяву державної податкової інспекції у Сихівському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
Позивачу усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до канцелярії суду в строк до 30 березня 2014 року включно належних доказів узгодження ФОП ОСОБА_1 податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні-рішенні №1973051721/1/04-17-2/2129500119/277726 від 25.12.2006 року.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання її копії шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Ухвала суду набирає законної сили в строк та в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Суддя Москаль Р.М.