"06" березня 2014 р. м. Київ К/800/32523/13
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого суддівЗайця В.С. (суддя-доповідач), Голяшкіна О.В., Стрелець Т.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 08 листопада 2012 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Балаклійської міської ради Харківської області, третя особа Державне підприємство Міністерства оборони України «Балаклійський ремонтний завод» про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
03 квітня 2008 року ОСОБА_4 пред'явила позов до Балаклійської міської ради Харківської області, третя особа Державне підприємство Міністерства оборони України «Балаклійський ремонтний завод» (з урахуванням уточнення позовних вимог) про визнання рішення 7 сесії 5 скликання Балаклійської міської ради Харківської області № 243- V від 26 вересня 2006 року із змінами, внесеними рішенням 9 сесії 5 скликання Балаклійської міської ради № 299-V від 03 листопада 2006 року в частині передачі у комунальну власність територіальної громади м. Балаклія нежитлового приміщення площею 272 кв.м. по АДРЕСА_1 незаконним та його скасування, а також рішення Балаклійської міської ради Харківської області від 27 грудня 2006 року № 467- V в частині затвердження акту приймання-передачі цього нежитлового приміщення; зобов'язання Міністерства оборони України укласти договір купівлі-продажу нежитлового приміщення площею 272 кв.м. по АДРЕСА_1.
Постановою Балаклійського районного суду Харківської області від 08 листопада 2012 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2013 року, в задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись із судовими рішеннями скаржник оскаржила їх.
У касаційній скарзі ОСОБА_4, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить рішення судів скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позовних вимог.
Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає.
Судами встановлено, що 14 серпня 2003 року Українсько-Російською товарною біржею був проведений аукціон з продажу нежитлового приміщення по по АДРЕСА_1, яке знаходилось на балансі казенного підприємства Міністерства оборони України «Балаклійський ремонтний завод» (далі КП МОУ «БРЗ»). За результатами аукціону право на укладення договору купівлі-продажу вказаного приміщення отримала ОСОБА_4, що підтверджується протоколом аукціону від 14 серпня 2003 року.
Всім учасникам аукціону було роз'яснено пункт 30 Положення про порядок проведення продажу на аукціоні, за конкурсом основних засобів, що є державною власністю від 22 вересня 2000 року, затвердженого наказом Фонду Державного майна України та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 10 жовтня 2000 року за №692/4913, право власності на державне майно підтверджується договором купівлі-продажу і саме затверджений протокол є підставою для укладання протягом 10 днів договору купівлі-продажу.
Тобто до 24 липня 2003 року між КП МОУ «БРЗ» та позивачем повинен був укластися договір купівлі - продажу нерухомого майна, яке було реалізовано на аукціоні. У разі необґрунтованої відмови в укладанні договору, або ігнорування законних вимог з боку попереднього власника, з цього моменту вважається порушеним право переможця аукціону на укладання договору.
КП МОУ «БРЗ» підпорядковане Міністерству оборони України і не має права самостійно розпоряджатися закріпленим майном без дозволу засновника та органів правління. 16 травня 2003 року підприємство отримало дозвіл на відчуження будинку по АДРЕСА_1, наданий «Додатковим переліком № 19 нерухомого військового майна Збройних сил України, яке може бути відчуджене», затвердженим рішенням Урядового комітету з питань оборони, оборонно-промислового комплексу та правоохоронної діяльності від 16 травня 2003 року. Дозвіл мав строковий характер і продовжений не міг бути, про що свідчить пункт 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 1282 від 29 серпня 2002 року «Про затвердження Порядку вилучення і передачі військового майна Збройних сил України від 16 травня 2003 року.
ОСОБА_4 із заявою до КП МОУ «БРЗ» про надання їй пакету документів для оформлення договору купівлі-продажу звернулася 02 листопада 2004 року, тобто через 14 місяців після проведення аукціону і отримала відповідь, що 10-денний термін для укладення угоди, встановлений Положенням, сплинув, продовжити або відстрочити його не можливо.
Оскільки будинок по АДРЕСА_1 тривалий час мав невизначений статус, КП МОУ «БРЗ» звернулось до Балаклійської міської ради з листом про надання згоди на прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Балаклія житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури КП МОУ «БРЗ».
25 вересня 2006 року до Балаклійської міської ради Харківської області звернулося Міністерство оборони України з листом-проханням прийняти у комунальну власність територіальної громади м. Балаклія житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури, які перебувають в оперативному управлінні КП МОУ «БРЗ».
Вказані заяви були розглянуті 26 вересня 2006 року на VII сесії V скликання Балаклійської міської ради, в результаті чого було прийнято рішення VII сесії V скликання Балаклійської міської ради, яким було надано згоду на прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Балаклія житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури КП МОУ «Балаклійський ремонтний завод».
03 листопада 2006 року рішенням ІХ сесії V скликання Балаклійської міської ради № 299-V було внесено зміни до рішення VII сесії V скликання Балаклійської міської ради від 26 вересня 2006 року № 243-V в частині зміни організації, до оперативного управління якої передаватиметься житловий фонд та об'єкти соціальної інфраструктури КП МОУ «Балаклійський ремонтний завод».
27 грудня 2006 року рішенням ХІІ сесії V скликання Балаклійської міської ради від 27 грудня 2006 року № 467-V було затверджено акт приймання-передачі житлового будинку по АДРЕСА_1 та умови затвердження акту приймання передачі житлових будинків КП МОУ «Балаклійський ремонтний завод» у комунальну власність територіальної громади м. Балаклія.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції, посилаючись на положення Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», зазначив, що оскаржувані позивачем рішення прийняті у відповідності до вимог вказаних законів, якими визначено процедуру передачі майна з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів, а позивачем не вказано, які саме норми чинного законодавства порушенні прийняттям Балаклійською міською радою оскаржуваних рішень.
Пославшись на положення статтей 17, 18, 22 Кодексу адміністративного судочинства України суд першої інстанції прийшов до висновку, що позовна вимога про зобов'язання Міністерства оборони України в особі ДП «БРЗ» укласти договір купівлі - продажу нежитлового приміщення виникає з захисту порушеного права, яке витікає з цивільних правовідносин, що відповідно до статті 15 Цивільного кодексу України підлягає розгляду у цивільному провадженню.
Суд апеляційної інстанції із висновками суду першої інстанції погодився і залишив постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 08 листопада 2012 року без змін.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України із правовою позицією судів першої та апеляційної інстанцій погоджується із огляду на наступне.
Закон України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» визначає основні засади передачі об'єктів права державної власності у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах або у спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, а також об'єктів права комунальної власності у державну власність безоплатно або шляхом обміну.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» передача об'єктів з державної у комунальну власність територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах здійснюється за наявності згоди відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад.
Пунктом 4 статті 7 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» визначено, що разом з житловим фондом передаються вбудовані і прибудовані приміщення, зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо).
Відповідно до пункту 51 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання надання згоди на передачу об'єктів з державної у комунальну власність та прийняття рішень про передачу об'єктів з комунальної у державну власність, а також щодо придбання об'єктів державної власності.
Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Оскільки КП МОУ «БРЗ» звернулось до Балаклійської міської ради з листом про надання згоди на прийняття у комунальну власність територіальної громади м. Балаклія житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури КП МОУ «БРЗ», колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що Балаклійська міська рада при прийнятті рішень від 26 вересня 2006 року № 243 «Про надання згоди на прийняття у комунальну власність територіальної громади міста Балаклія житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури Казенного підприємства МО України «Балаклійський ремонтний завод», від 03 листопада 2006 року № 299 «Про внесення змін до рішення від 26 вересня 2006 року № 243 «Про надання згоди на прийняття у комунальну власність територіальної громади міста Балаклія житлового фонду та об'єктів соціальної інфраструктури Казенного підприємства МО України «Балаклійський ремонтний завод», на підставі яких до комунальної власності було передано житловий будинок по АДРЕСА_1, діяла відповідно до положень Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності», а тому відсутні підстави для скасування або зміни оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Доводи, викладені в касаційній скарзі, не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій та встановлених обставин справи.
Згідно з частиною 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права під час ухвалення судових рішень чи вчинення процесуальних дій.
Оскільки суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального права при ухваленні судового рішення чи вчиненні процесуальних дій, підстав для задоволення касаційної скарги немає.
Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 КАС України, -
Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Балаклійського районного суду Харківської області від 08 листопада 2012 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2013 року без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеними статтями 237, 238, 239-1 КАС України.
Судді: