241/295/14-а
2-а/241/45/2014
14.03.2014 року Першотравневий районний суд Донецької області
у складі: головуючого судді Топузової Н.М.
при секретарі Орчелота І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с.м.т. Мангуш справу у порядку адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Першотравневому районі Донецької області про визнання неправомірними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
ОСОБА_1 звернулася до Першотравневого районного суду з адміністративним позовом із наступних підстав:
З 22 лютого 2010 року вона отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування». За нормами ст. 21 зазначеного закону, пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування ,які мають стаж роботи не менш 10 років здійснюється у порядку, визначеному ЗУ «Про державну службу». Останнє місце роботи - Мангушська селищна рада .спеціаліст першої категорії-землевпорядник. Стаж в органах місцевого самоврядування-15 років.
При призначенні пенсії до складу заробітної плати увійшли наступні виплати: посадовий оклад; надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за високі досягнення у праці , премії.
У лютому 2014 року ,вона звернулася з письмовою заявою до Мангушської сільської ради з проханням надати довідку про складові заробітної плати для перерахунку пенсії, 07.02.2014 року вона отримала довідку за № 322, після чого, 11.02.2014 року звернулася з письмовою заявою до управління Пенсійного фонду України Першотравневому районі з проханням провести перерахунок пенсії державного службовця, включити додатково до складу заробітної плати щорічну матеріальну допомогу на оздоровлення в сумі 4162,47 грив.., індексацію заробітної плати у сумі 2295,53 грив.,щорічну допомогу на вирішення соціально-побутових потреб у сумі 3978,56 грив. , тому як при призначенні пенсії вони не ввійшли до складу заробітної плати та суттєво вплинуло на розмір пенсії. Згідно рішення №152/77 від 14.02.2014 року, УПФУ у Першотравневому районі у перерахунку пенсії було відмовлено, в зв**язку з тим, що зазначена матеріальна допомога на оздоровлення та індексація заробітної плати не є складовою частиною заробітної плати державного службовця і тому не враховується при визначенні заробітної плати для обчислення розміру пенсії.
Приймаючи до уваги, що позивачці було відмовлено в перерахунку пенсії, тому вона змушена звернутися до суду з адміністративним позовом, та просить суд : ви знати незаконними відмову УПФУ у Першотравневому районі щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з
урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на
оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-
побутових питань та індексації заробітної плати;скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у
Першотравневому районі Донецької області №152/77 від 14.02.2014 року про відмову в перерахунку пенсії;зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Першотравневому районі провести з 22.02.2014 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчисленні пенсії та з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12. 1993року, в редакції, яка діяла на час призначення пенсії позивачу.
В судове засідання позивачка не з'явилася, до суду надала письмову заяву, в якій просить адміністративну справу розглянути в її відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.
Справу вирішено розглянути за відсутністю позивачки.
В судовому засіданні представник відповідача-управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі ,за довіреністю, Харакоз О.М.,позовні вимоги не визнав у повному обсязі та просить суд відмовити в задоволені позову,пояснивши суду,що: в задоволені позовних вимог відмовити із наступних підстав:
Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Першотравневому районі Донецької області з 22.02.2010 року та отримує пенсію за віком ,відповідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993р. № 3723-XII (далі - Закон 3723). Загальний трудовий стаж роботи складає 36 років 10 місяців 23 дні, в тому числі стаж роботи на державній службі 15 років 2 місяці 26 днів. ОСОБА_1 11.02.2014 р. звернулася до управління Пенсійного фонду України Першотравневого району Донецької області з заявою, щодо включення суми індексації та матеріальної допомоги, які вказані в довідці Мангушської селищної ради від 07.02.2014 року № 322, на загальну суму 10436,56 грн. в заробітну плату для перерахунку пенсії позивачу відповідно до Закону України "Про державну службу".
Відповідно до статті 37 вищевказаного Закону, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу. Частиною 2 статті 33 Закону № 3723 визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Акцентуємо увагу суду на те, що матеріальна допомога, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, що надаються державному службовцю, не відноситься до інших надбавок.
Відповідно до частини 3 статті 37 Закону № 3723, пенсія державним службовцям ,у частині, що не перевищує розміру пенсії із солідарної системи, що призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України та обчислена згідно Закону № 3723. Відповідно до вказаної норми та даних персоніфікованого обліку, при призначенні пенсії враховуються суми індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення для обчислення частки пенсії за Законом № 1058 та яка виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Отже, управлінням ПФУ в Першотравневому районі Донецької області дотримані норми ст. ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу" під час призначення пенсії та не порушені права позивача.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про
пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні. Отже, з цих підстав можна вважати, що загальним є саме цей закон, який визначає загальні підстави пенсійного забезпечення, а вже Законом України «Про державну службу» конкретизується порядок призначення та виплати пенсії осіб, які підпадають під дію цього Закону.
Враховуючи положення ст. 33 Закону України «Про державну службу», вказана допомога не входить до складу заробітної плати державного службовця та є разовою виплатою.
Закон України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року N 108/95- ВР, (далі - Закон № 108/95), відповідно до статті 1 якого ,заробітна плата визначена як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Стаття 2 даного Закону визначає структуру заробітної плати та не містить вказівки на те, що матеріальна допомога входить до структури заробітної плати. Більше, того, у зазначеній нормі Закону відсутнє таке поняття як матеріальна допомога. Матеріальні виплати, зазначені в цій нормі, і матеріальна допомога це не є ідентичними поняттями, а тому законних підстав для віднесення матеріальної допомоги до складу (структури) заробітної плати державного службовця немає.
Відповідно до п.1.4 Рекомендацій Вищого адміністративного суду України від 23.08.2007 р. № 07.2-10/1 «Про деякі питання практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям осіб публічної служби та науковим (науково-педагогічним) працівникам», матеріальна допомога (на оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань тощо) є одноразовою виплатою і не зазначена у переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.ЗЗ Закону України «Про державну службу», тому вона не включається до заробітку.
Аналогічна позиція Вищого адміністративного суду України викладена у листі від 14.08.2008 р. № 1406/100/13-08 «Про практику застосування законодавства з питань пенсійного забезпечення (за результатами справ, розглянутих Вищим адміністративним судом України у касаційному порядку)» (у редакції від 18.09.2008 р.), згідно якого матеріальна допомога на оздоровлення не є складовою заробітної плати, а тому не враховується при призначенні пенсій державним службовцям.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів
заробітку для обчислення пенсії», розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723, визначається за вибором того, хто звертається за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарні місяці такої роботи підряд.
Зважаючи на те, що до чинного законодавства, зокрема, до Закону № 3723 та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 р. N 865 не вносилось зміни щодо розширення переліку складових заробітної плати державного службовця, які враховуються для обчислення пенсії відповідно до Закону № 3723, відповідно, при визначені заробітної плати для обчислення пенсії державного службовця включаються складові заробітної плати, передбачені вищезгаданими нормативно-правовими актами. Премію з економії заробітної плати, матеріальну допомогу для вирішення соціальне -побутових питань, допомогу на оздоровлення, грошову винагороду державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 Закону № 3723 до заробітної плати, оскільки дані виплати носять нерегулярний, а одноразовий характер; вищевказані виплати носять разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а сам факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області вважає, що управління не має законних підстав для перерахунку пенсії Позивачу, виходячи зі змісту позовних вимог.
Частиною позовних вимог позивача є, зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області, провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 22.02.2010 року, з урахуванням сум матеріальної допомоги на вирішення соціальне - побутових потреб та індексації заробітної плати, що не відповідає ст. 33 Закону України «Про державну службу», постанові Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 №268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» так як законодавством передбачено матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань.
Також, позивач просить суд зобов'язати відповідача провести з 22.02.2010 року перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки від 07.02.2014 р. № 322 Мангушської селищної ради, що не відповідає ч.4 ст. 45 Закону України №1058, за якою у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії, здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15 числа. Оскільки заява подана позивачем 11.02.2014 року, дата у позові повинна бути зазначена - «з 01 лютого 2014 року».
Ві дповідно до ст. 99 КАС України - для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.Тому строк для звернення до суду позивачем пропущений.
У судовому засіданні були дослідженні:квитанція про сплату судового збору/а.с. 1/, трудова книжка/а.с.12-22/, пенсійне посвідчення/а.с. 23/, рішення №152/77 від 14.02.14р/а.с. 25/, довідка про складові заробітної плати/а.с.24/.
Суд, заслухавши представника відповідача,у сукупності дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що з 22лютого 2010 року позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області .
При призначенні позивачу пенсії державного службовця, відповідачем для обрахунку заробітної плати, яка враховується для обчислення розміру пенсії, не було включено сум матеріальної допомоги на оздоровлення ,матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань,індексації заробітної плати .
Довідку про всі складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" де передбачена та виплачена позивачці сума матеріальної допомоги на оздоровлення та щомісячна індексація заробітної плати, позивач отримав 07.02.2014 року.
11.02..2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням "Інших виплат", визначених у довідці про заробітну плату за період з 01.03.2008р. по 28.02.2010 р. та роз'ясненням, чому при нарахуванні пенсії не враховуються відповідно до ЗУ "Про державну службу" всі виплати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням №152/77 від 14 лютого 2014 року Управлінням Пенсійного фонду України в Першотравневому районі Донецької області позивачці було відмовлено в перерахунку пенсії з додаванням заробітної плати, посилаючись на те,що згідно ст. 33 ЗУ «Про державну службу», заробітна плата державного службовця складається з посадових окладів,премій, доплати за ранг,надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.Індексація та матеріальна допомога не є складовою частиною заробітної плати державного службовця і тому не враховуються при визначенні заробітної плати для обчислення розміру пенсії.
З наданої позивачкою довідки про складові заробітної плати надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" ,від 07.02.2014 року вбачається, що з 01.03.2008р. по 28.02.2010р. позивачу було нараховані щорічна матеріальна допомога на оздоровлення у сумі 4162,47 грив.., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у сумі 3978,56грив. та індексація заробітної плати у сумі 2295,53 грив. , на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України № 3723.
Відповідно до ч.2 ст.37 цього Закону пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загально обов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Частиною другою ст.37-1 вказаного Закону перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Водночас ст.33 ЗУ № 3723 встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок частина друга. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань частина шоста. Умови праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМУ.
Відповідно до ч.1 ст.1 ЗУ «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Ст.2 цього Закону передбачає, що структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011р. № 5-1 змінено форму довідки про складові заробітної плати за останні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу". В нову форму довідки введено додаткову колонку "Інші виплати", де слід зазначати виплати, які не увійшли до заробітної плати в попередніх колонках та якою передбачено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога на вирішення соціально-побутових питань є складовими заробітної плати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 10158-ІУ не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії та не виключають з поняття «інші надбавки» матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію грошових доходів. Із змісту ст.40 вказаного закону вбачається, що з середньої плати доходу повинні бути сплачені страхові внески.
Ст. 41 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати доходи, що враховуються в заробітну плату дохід застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу заробітної плати враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких, згідно з цим Законом, були фактично нараховані обчислені та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Згідно ст.66 ЗУ "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці виплат, доходу/, на які відповідне до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу прибутку, сукупного оподаткованого доходу граничної суми заробітної плати доходу, з яких справляються страхові внески збори до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку виплат, доходу.
У судовому засіданні було встановлено , що з таких виплат як щорічна матеріальна допомога на оздоровлення у сумі 4162,47 грив.., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань у сумі 3978,56грив. та індексація заробітної плати у сумі 2295,53 грив. позивачу нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Порядок нарахування та сплати єдиного внеску визначений Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена постановою Правління Пенсійного фонду України від 27.09.2010 року № 21-5 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України.
Згідно з підпунктом 4.3.5 зазначеної Інструкції визначення видів виплат, що відноситься до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованою в Міністерстві України 27.01.2004 року за № 1148713.
Відповідно до п.п. 2.3.3. Інструкції зі статистики заробітної плати матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, зазначених у п.3.31, відноситься до заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.
Це ж стосується і індексації грошових доходів, бо вищезазначена Інструкція зі статистики заробітної плати п.п. 2.2.7 передбачає, що суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, відносяться до додаткової заробітної плати.
Відповідно ст.37 ЗУ "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається із суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ст.22 п.2 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відомості, що містяться в системі персоніфікованого обліку, використовуються для визначення, розміру, перерахунку та індексації пенсійних виплат, передбачених цим Законом.
Ст.40 вищезазначеного закону передбачає, що заробітна плата дохід враховується для обчислення пенсії за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Крім того, дана стаття роз'яснює, за якими формулами визначається заробітна плата дохід для обчислення пенсії і у всіх розрахунках береться сума заробітної плати доходу застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески.
Ст.41 цього Закону передбачено, що до заробітної плати доходу для обчислення пенсії враховуються суми виплат доходу, отримуваних застрахованою особою, з яких були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду.
Пенсійний фонд України у своєму листі від 13.07.2011 року № 1439903-20 роз'яснив, що базою для нарахування єдиного внеску для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору контракту або на інших умовах, передбачених законодавством, відповідно до п.1 ч.1 ст.7 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» є сума нарахованої заробітної платами за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату,плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі у натуральній формі, що визначаються відповідно до ЗУ «Про оплату праці».
Також окремим пунктом підкреслено, що відповідно до п.п. 2.3.3. «Інструкції зі статистики заробітної плати» матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом, крім сум, вказаних в п.3.31, відноситься до заробітної плати, як інші заохочувальні та компенсаційні виплати, а отже є базою для нарахування та утримання єдиного внеску.
Враховуючи викладене, суд прийшов до висновку, що неврахування складових заробітної плати, а саме: суми допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, індексації, суми грошової винагороди інших виплат, на які нараховані страхові внески, на підставі якої здійснюється перерахунок пенсії, запроваджених нормативно-правовими актами, які фактично виплачувалися держслужбовцю -позивачу під час проходження нею державної служби ,не відповідає вимогам пенсійного законодавства і отримані застрахованою особою -позивачем суми виплат, з яких фактично були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування повинні бути враховані в заробіток застрахованої особи для перерахунку пенсії.
Суд не приймає до уваги доводи представника відповідача, що щорічна матеріальна допомога на оздоровлення ,матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати носять разовий характер та не її складовою частиною заробітної плати, бо відповідно довідки про складові заробітної плати надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до закону України "Про державну службу" від 15.09.2013 року щорічна матеріальна допомога на оздоровлення , матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати та інші виплати на які нараховані страхові внески та індексація грошових доходів у позивача з 2008 року були постійними виплатами, на які були нараховані страхові внески.
Таким чином, виходячи з того, що як загальне так і спеціальне законодавство відносить до складу заробітної плати також і інші виплати, пенсія державним службовцям призначається із суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.02.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і надана позивачкою довідка відображає, що на суму отриманої нею матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної індексації заробітної плати, суми грошової винагороди інших виплат, які були систематичними виплатами, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 10158-ІУ не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії, із змісту ст.40 вказаного закону вбачається, що з середньої плати доходу повинні бути сплачені страхові внески, суд вважає позов підлягаючим задоволенню.
Відповідно до ч.ч.1,4 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку; у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
З матеріалів справи вбачається, що позивач з заявою про перерахунок пенсії звернувся до відповідача 11.02.2014року, а тому за правилами ст.45 Закону № 1058 він має право на перерахунок пенсії державного службовця з 01.02.2014 року.
Що стосується доводів представника відповідача, у його заперечені , про пропуск позивачкою шестимісячного строку для звернення до суду за захистом своїх прав, то суд не може прийняти їх до уваги,оскільки про порушення своїх прав позивачу стало відомо у лютому 2014 року. Рішення про відмову в перерахунку пенсії з додаванням заробітної плати відповідачем прийнято 14 лютого2014року.Таким чином , строк звернення до адміністративного суду не пропущений.
Таким чином,позовні вимоги позивача підлягають задоволенню частково..
Керуючись ст.ст. 11, 17, 18, 71, 122, 158-163,167,186 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну службу»,Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,суд -
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
В и знати незаконними відмову Управління Пенсійного фонду України у Першотравневому районі Донецької області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з
урахуванням нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на
оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-
побутових питань та індексації заробітної плати.
С касувати рішення Управління Пенсійного фонду України у
Першотравневому районі Донецької області №152/77 від 14 лютого 2014
року про відмову в перерахунку пенсії.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Першотравневому районі Донецької області здійснити перерахунок та виплачувати пенсію ОСОБА_1 , з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, які враховуються при обчислені пенсії та з яких сплачено страхові внески , з урахуванням фактично отриманих сум,відповідно до Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16.12. 1993року в редакції, яка діяла на час призначення пенсії , починаючи з 01 лютого 2014 року, відповідно до довідки про складові заробітної плати .
Апеляційна скарга на постанову Першотравневого районного суду Донецької області може бути подана до Апеляційного Адміністративного суду Донецької області, через Першотравневий районний суд Донецької області, протягом десяти днів з дня її проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання її копії.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення .
Апеляційна скарга на постанову суду,яка містить вступну та резолютивну частину,яка була проголошена у судовому засіданні, подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови складеної у повному обсязі..
Суддя Топузова Н.М.