Постанова від 12.05.2009 по справі 2-а-2778/2009

Справа № 2-а-2778/09

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 травня 2009 року м. Ромни

Роменський міськрайонний суд Сумської області в складі: головуючого - судді Шунько Г.О., суддів Кондратенко Л.П. і Шульги В.О., при секретарі - Шкуліпа А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ромни справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства праці та соціальної політики України, Управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації про визнання дій неправомірними, зобов'язання перерахувати кошти та стягнення заборгованості з державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

ВСТАНОВИВ:

28 січня 2009 року позивачка звернулася до суду з позовом в якому вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народився син ОСОБА_2

Після народження сина відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» виникло право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

В супереч названого закону Міністерство праці та соціальної політики України, як головний розпорядник коштів державного бюджету, перерахував кошти Управлінню праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації, яке в свою чергу нараховувало та здійснювало виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку з липня 2007 року по грудень 2007 року у меншому розмірі ніж передбачено ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Позивачка не погодилася з розміром виплати і просила суд:

- визнати причину пропуску строку для звернення до адміністративного суду за захистом порушених прав поважною і поновити строк для звернення до суду;

- визнати неправомірною бездіяльність Міністерства праці та соціальної політики України та Управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації по недоплаті їй в період з липня по грудень 2007 року державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку;

- зобов'язати Міністерство праці та соціальної політики України перерахувати встановленим порядком Управлінню праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації 2166,12 грн. заборгованості по державній допомозі по догляду за дитиною ( ОСОБА_2 ) до досягнення останнім трирічного віку за період з липня по грудень 2007 року;

- стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації на її користь 2166,12 грн. заборгованості по державній допомозі по догляду за дитиною ( ОСОБА_2 ) до досягнення дитиною трирічного віку за період з липня по грудень 2007 року

- стягнути з відповідача судові витрати по сплаті судового збору.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представник ОСОБА_3 просили суд вимоги позову задовольнити.

Управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації, ОСОБА_4 вимоги позову не визнала. Свої заперечення мотивувала тим, що Конституція України не містить норм які б установлювали ієрархічну залежність одних законів від інших. Прийняті Верховною Радою України закони є актами рівної юридичної сили. На виконання положень рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року не виділено бюджетних коштів, видатки Управління на зазначені виплати здійснюються за рахунок коштів, які формуються на підставі та в межах обсягів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам.

Згідно п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», дію ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» було зупинено. Відповідно до абзацу 3 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлена у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн., для незастрахованих осіб, та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно, ОСОБА_1 було призначено допомогу:

за липень 2007 року в розмірі 75 грн. 06 коп.;

за серпень 2007 року у розмірі 103 грн. 41 коп.;

за вересень 2007 року у розмірі 104 грн. 85 коп.;

за жовтень 2007 року у розмірі 104 грн. 85 коп.;

за листопад 2007 року в розмірі 107 грн.73 коп.;

за грудень 2007 року в розмірі 110 грн. 88 коп.

Представник пояснила, що рішення про призначення ОСОБА_1 державної допомоги по догляду за дитиною до 3 років прийняте відповідно до внесених змін ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», а тому просила суд відмовити в задоволенні вимог позивачки за необґрунтованістю вимог.

Від відповідача - Міністерства праці та соціальної політики України надійшов лист з клопотанням розглянути справу без участі представника Міністерства та відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. Відповідач просив застосувати наслідки пропуску позивачем строку звернення до суду та відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в повному обсязі.

В судовому засіданні, суд встановив наступні обставини.

Суд встановив, що 18 грудня 2006 року ОСОБА_1 народила сина ОСОБА_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини (а.с. 4).

ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації з заявою про призначення їй соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Управління прийняло рішення про призначення допомоги по догляду за дитиною до 3-х років працюючим жінкам: з липня 2007 року в розмірі 101 грн. 16 коп.; з серпня 2007 року у розмірі 103 грн. 41 коп.; з вересня 2007 року у розмірі 104 грн. 85 коп.; з жовтня 2007 року у розмірі 104 грн. 85 коп.;

з листопада 2007 року в розмірі 107 грн.73 коп.; з грудня 2007 року в розмірі 110 грн. 88 коп.

Названі кошти ОСОБА_1 отримала, що не оспорюється стонами по справі.(а.с.6)

Позивачка не погодилася з розміром державної допомоги і звернулася до суду.

Наведене свідчить про публічно-правовий спір між сторонами з приводу соціального захисту особи, яка має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються. Таким чином, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити реалізацію громадянами своїх конституційних прав.

За змістом ч.1 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням”, реалізовано конституційне право на соціальний захист громадян, які мають дітей віком до трьох років, серед яких їм надано право на отримання грошової допомоги.

Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

Згідно п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року № 9 “Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя”, Конституція України має найвищу юридичну силу, а її норми є нормами прямої дії, суди при розгляді конкретних справ мають оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акту з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Суд безпосередньо застосовує Конституцію у разі коли закон, який був чинний до введення в дію Конституції чи прийнятий після цього, суперечить їй.

У відповідності до ч. 1 ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми ” всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків (усиновлювачів, опікуна, піклувальника).

Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» і становив: з 1 квітня 2007 року по 30 вересня 2007 року в розмірі 463 грн.; з 1 жовтня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі 470 грн.

Встановлено, що Законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” (пункт 14 ст. 71) дію ч. 1 статі 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми ” та п. 3 розділу 8 «Прикінцевих положень», щодо встановлення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зупинено і запроваджено інший механізм нарахування та розмір допомоги. Абзацом третім частини другої ст. 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а саме як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановлених для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн., для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року за № 6-рп/2007, визнано неконституційним положення статей 29, 36, п.12 ст.71 та інших, та абз. 3 ч.2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як різницю між 50 відсотками прожиткового мінімуму для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб, та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, відповідно до зазначеного рішення Конституційного Суду України, Управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації з 9 липня 2007 року повинно було діяти у відповідності з нормою ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми».

Призначувати та здійснювати позивачці нарахування допомоги у розмірі, встановленого законом на рівні прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

З 9 липня 2007 року рішення Конституційного суду

Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, встановлені Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік»

Призначена допомога, відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2007 рік» з 09.07.2007 р.

Різниця між виплаченими та не виплаченими сумами допомоги

Липень

463 грн. - 8 днів або 113 грн. 48 коп. =

343 грн.52 коп.

75 грн.06 коп.

268 грн. 46 коп.

Серпень

463 грн.

103 грн.41 коп.

359 грн.59 коп.

Вересень

463 грн.

104 грн.85 коп.

358 грн.15 коп.

Жовтень

470 грн.

104 грн.85 коп.

365 грн.15 коп.

Листопад

470 грн.

107 грн.73 коп.

362 грн. 27 коп.

Грудень

470 грн.

110 грн.88 коп.

359 грн.12 коп.

Усього:

2679 грн. 52 коп.

Усього:

606 грн.78 коп.

Усього:

2072 грн.74 коп.

Відповідно до пункту 5 резолютивної частини Рішення Конституційного суду від 9 липня 2007 року - рішення Конституційного Суду України у цій справі має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік» визнаних неконституційними.

Аналіз наведеного закону і обставин справи, дають суду підстави до висновку, що соціальні права ОСОБА_1 на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - порушені, про що свідчить різниця між виплаченими та невиплаченими сумами допомоги яка наведена в таблиці, а тому її права на допомогу підлягають захисту в судовому порядку, шляхом часткового задоволення її позову, а саме шляхом зобов'язання відповідача, з врахуванням отриманих коштів позивачкою, призначити, нараховувати та сплачувати з 9 липня 2007 року, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності пункту 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню.

Пояснення представника відповідача про те, що відповідний розмір державної допомоги був призначений, виходячи із Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», який передбачає відповідний обсяг видатків, що Міністерство праці та соціальної політики України в межах своїх повноважень організовує виконання актів законодавства і здійснює систематичний контроль за їх реалізацією, суд не може прийняти до уваги, так як прийняте рішення про призначення допомоги суперечить чинному законодавству.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Таким чином, Управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації Сумської області 9 липня 2007 року повинно було діяти у відповідності до ст. 15 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" та призначити позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а не у розмірі 101 грн. 16 коп.-110 грн. 88 коп. до 1січня 2008 року.

Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

Пунктом 1 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Приймаючи рішення про призначення позивачеві допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 101,16 грн., відповідач діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд відхиляє заяву Міністерства праці та соціальної політики України про наявність підстав для відмови в задоволенні позову через пропущення позивачем строку звернення до адміністративного суду з позовом, виходячи з того, що предметом оскарження є неправомірні дії відповідача щодо нездійснення нарахування державної допомоги сім»ям з дітьми, відповідно до закону який підлягав застосуванню, а тому позивачка строк звернення до суд не пропустила.

Керуючись ст. ст. 17, 70, 71, 158-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації Сумської області про призначення ОСОБА_1 допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі нижчому ніж передбаченого ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» в період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Роменської районної державної адміністрації Сумської області призначити і виплатити ОСОБА_1 допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 15 Закону «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», що діяла в редакції станом на 9 липня 2007 року за період з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, в сумі 2072 (дві тисячі сімдесят дві) гривні 74 копійки, в іншій частині позовних вимог - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складання в повному обсязі постанови та подачі протягом 20 днів після цього апеляційної скарги з подачею копії до апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду (м. Харків, вул. Володарського, 46) через Роменський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня складення постанови в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Суддя: підпис…

Копія вірна…

Головуючий суддя: Г.О. Шунько

Судді:

(підпис) Л.П. Кондратенко

(підпис) В.О.Шульга

В судовому процесі оголошено вступну та резолютивну частину постанови, повний текст віддрукований та підписаний 18 травня 2009 року.