Постанова від 01.06.2009 по справі 2-а-183/2009

Справа № 2-а- 183/2009 рік

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

1 червня 2009 р. Куп»янський міськрайонний суд Харківської області

У складі: головуючого - судді Коваленко О. А.

при секретарі Орєховій Л. Л.

З участю: судового розпорядника Василець Є. В.,

Розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Куп»янську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської міської ради Харківської області про визнання рішення незаконним та стягнення недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, у якому просить визнати рішення Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської міської ради щодо призначення їй грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку незаконним та стягнути недоплачену грошову допомогу за період з 16 квітня 2007 р. по 1 грудня 2008 р. відповідно до встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, що становить 8529-66 грн., зобов»язавши відповідача провадити щомісячні виплати такої допомоги в розмірі 557 грн., починаючи з грудня 2008 р.

В обгрунтування своїх позовних вимог позивачка посилається на те, що вона має дитину - дочку ОСОБА_2 , 8 січня 2007 р. народження, і відповідно до вимог ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» отримує державну допомогу на дитину до досягнення нею трирічного віку. Згідно з Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено прожитковий мінімум на одну особу… для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення: дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн. Закон України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» затверджує такий прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 526 грн., з 1 квітня - 538 грн., з 1 липня - 540 грн., з 1 жовтня - 557 грн. Проте відповідачем не нараховувалася та не сплачувалася зазначена допомога у належних сумах всупереч вимогам ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» і Конституції України. Вважала дії відповідача протиправними та такими, що порушують її права.

У судовому засіданні позивачка та її представник підтримали позовні вимоги у повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнав, посилаючись на те, що порядок призначення, розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку урегульовано Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Згідно з п. 3 розділу УП вказаного закону, в редакції, яка діяла до його призупинення на 2007 р., а також згідно із Законом № 489-У від 19 грудня 2006 р. «Розмір державної допомоги сім»ям з дітьми, передбаченої ст.. 15 цього Закону, визначається Верховною радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму». З 1 січня 2008 р. внесені зміни до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», та пункт 3 розділу УШ вказаного закону викладено в наступній редакції: «Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50%, з 1 січня 2009 р. - 75%, з 1 січня 2010 р. - 100% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців». Відповідно до Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов»язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановленими затвердженими кошторисами. Вважає, що Управління праці та соціального захисту населення діяло законно. Також представник відповідача посилався на те, що позивачка пропустила строк звернення до адміністративного суду, визначеного ст.. 99 КАС України.

Суд, заслухавши позивачку, її представника, представника відповідача, дослідивши надані докази і матеріали справи, прийшов до висновку про часткове задоволення позовних вимог з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивачка має дитину - дочку ОСОБА_2 , 8 січня 2007 р. народження (а. с. 8).

З 7 березня 2007 р. вона отримує державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

У 2007 р. позивачці була виплачена допомога по догляду за її дитиною до досягнення нею трирічного віку з березня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. - 1300-87 грн., за 2008 р. - 1729-20 грн.

В силу ст.. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» (в редакції 2007 р.) позивачка мала право на отримання щомісячної допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» було встановлено прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 грн., з 1 квітня - 463 грн., з 1 жовтня - 470 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 46 Конституції України пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачений цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дію статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» було зупинено.

Відповідно до ч. 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» у 2007 р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку встановлюється у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей 29, 36, частини другої статті 56, частини другої статті 62, частини першої статті 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46 статті 71, статей 98, 101, 103, 111 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян) № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 р. абзац третій частини другої статті 56 щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, що визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, було визнано такими, що не відповідає Конституції України (є неконституційним).

Пунктом 5 зазначеного Рішення Конституційного суду України визначено, що рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв»язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними. Рішення Конституційного Суду України є обов»язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Виходячи з приписів ч. 2 ст. 152 Конституції України та дати ухвалення рішення Конституційним Судом України, відповідач повинен був нараховувати та сплачувати позивачці щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену в ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» з 9 липня 2007 р., оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення щодо неконституційності пункту 14 статті 71 та абзацу 3 ч. 2 ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню.

Отже, відповідач з 9 липня 2007 р. мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» з урахуванням положень ст.. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», нараховувати та здійснювати позивачці відповідну допомогу, тобто відповідач повинен був щомісячно виплачувати ОСОБА_1 допомогу на дитину до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, а саме: у період з 9 липня 2007 р. по 30 вересня 2007 р. по 463 грн., а з 1 жовтня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. - по 470 грн.

Проте, як вбачається із наданої довідки, позивачці в зазначені періоди були виплачені значно менші суми, у зв»язку з чим їй недоплатили 1896-50 грн., виходячи з наступного розрахунку:

463 грн. (прожитковий мінімум) : 31 день = 14-94 грн.; 14-94 грн. х 23 дня = 343-62 грн. (підлягала виплаті допомога з 9 липня 2007 р. по 31 липня 2007 р.);

129-03 грн. (виплачена допомога за липень 2007 р.) : 31 день = 4-16 грн.; 4-16 грн. х 8 днів = 33-28 грн. (виплачена допомога з 1 липня 2007 р. по 8 липня 2007 р.);

(343-62 грн. + 33-28 грн.) - 129-03 грн. = 247-87 грн. (недоплатили за липень 2007 р.);

(463 грн. х 2 місяця) + (470 грн. х 3 місяця) = 2336 грн. (повинні були виплатити допомоги з 1 серпня 2007 р. по 31 грудня 2007 р.).

З 1 серпня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. позивачці виплачено допомоги 687-37 грн.;

2336 грн. - 687-37 грн. = 1648-63 грн. (недоплатили допомоги з 1 серпня 2007 р. по 31 грудня 2007 р.)

Недоплата з 9 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. склала 247-87 грн. + 1648-63 грн. = 1896-50 грн.

Відповідно до ст.. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Посилання представника відповідача на відсутність механізму здійснення вказаних виплат не може бути взято до уваги судом з огляду на наступне. Конституцією України статтею 46 передбачено, що пенсії та інші види соціальних виплат та допомог, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчій від прожиткового мінімуму, встановленого законом. Преамбулою Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» № 2811-ХП від 21 листопада 1992 р. передбачено, що цей Закон відповідно до Конституції України встановлює гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім»ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім»ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення. Суд зазначає, що Закон України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» № 2811-ХП від 21 листопада 1992 р. не ставить виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в залежність від наявності чи відсутності механізму його виплати.

Таким чином, доводи відповідача в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення виплат щомісячної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку із урахуванням прожиткового мінімуму, не може бути підставою для їх нездійснення або відмови в задоволенні позову.

Також відносини, що склалися між позивачем та відповідачем, є публічно-правовими відносинами, виходячи із змісту статті 3 та пункту 2 частини 1 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України.

Як зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 11 жовтня 2005 р. № 8-рп/2005 (справа про рівень пенсії і щомісячного довічного грошового утримання) зміст прав і свобод людини - це умови і засоби, які визначають матеріальні та духовні можливості людини, необхідні для задоволення потреб її існування і розвитку. Обсяг прав людини - це кількісні показники відповідних можливостей, які характеризують його множинність, величину, інтенсивність і ступінь прояву та виражені у певних одиницях виміру.

Звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістових характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб»єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.

Враховуючи те, що позивачка знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 3-х років, вона наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема, право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Тобто, між позивачем і державою встановлено певний правовий зв»язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов»язання держави забезпечити соціальний захист даної категорії осіб.

Згідно ст.. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Відповідно до частини 1 та 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб»єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб»єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб»єкта владних повноважень обов»язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Тому, виходячи зі змісту позову та для повного захисту прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду, суд вважає за необхідне, на підставі ч. 2 ст. 11 КАС України, вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської міської ради Харківської області, по невиконанню з 9 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. приписів ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», яка призвела до порушення прав позивача на своєчасне нарахування та отримання вищевказаної допомоги.

Стосовно виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у 2008 р., то суд вважає, що вимоги позивачки є безпідставними.

Так, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до деяких норм Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».

Так, п.п. 4 п. 23 розділу 2 зазначеного Закону статтю 12 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» щодо встановлення розміру та порядку виплати допомоги при народженні дитини викладено в новій редакції.

Також п.п. 7 п. 23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України» в новій редакції викладено ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» щодо встановлення розміру та порядку виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Отже, з моменту набрання чинності Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме з 1 січня 2008 р., стаття 12 та частина 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» стали діяти у новій редакції.

Пункт 3 розділу УШ вказаного закону викладено в наступній редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 р. - 50 відсотками, з 1 січня 2009 р. - 75 відсотками, з 1 січня 2010 р. - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Підпункти 4 та 7 п. 23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», якими зазначені норми Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» викладені у новій редакції, Рішеннями Конституційного Суду України від 22 травня 2008 р. та від 27 листопада 2008 р. неконституційними не визнавались, а тому відсутні підстави для їх незастосування.

Таким чином, протягом 2008 р. допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має здійснюватися у відповідності до редакції ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», викладеній у п. п. 7 п. 23 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», а саме: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осію, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Як свідчить надана відповідачем довідка, з 1 січня 2008 р. по 31 грудня 2008 р. виплата позивачці такої допомоги здійснювалася у відповідності до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» в редакції, викладеній у вищевказаному Законі (а. с. 32), а тому підстав зобов»язувати відповідача провадити їй з грудня 2008 р. щомісячні виплати допомоги в розмірі встановленого прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років по 557 грн. немає.

Щодо строку звернення до адміністративного суду, необхідно зазначити наступне..

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України передбачено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Порушення прав позивачки, за захистом яких вона у грудні 2008 р. звернулася до окружного адміністративного суду, тривало з 9 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. і припинилося лише 1 січня 2008 р., після внесення змін до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми». Таким чином, суд не вбачає пропущення позивачем строку звернення до суду за захистом свого права щодо отримання доплати до допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6-14, 71, 89, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 64, 152 Конституції України, Законом України «Про державну допомогу сум»ям з дітьми», суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської міської ради Харківської області про визнання рішення незаконним та стягнення недоплаченої грошової допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської міської ради Харківської області щодо невиплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 9 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. у розмірі, визначеному в ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».

Зобов»язати Управління праці та соціального захисту населення Куп»янської міської ради Харківської області вчинити дії щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виходячи з розмірів, встановлених ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», з 9 липня 2007 р. по 31 грудня 2007 р.

В іншій частині в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Куп»янський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня виготовлення повного тексту постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції, або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.

ГОЛОВУЮЧИЙ КОВАЛЕНКО О. А.

Повний текст постанови виготовлений 3 червня 2009 р.