вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
22.05.09
Справа №2а-5113/09/9/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі
головуючого судді
Цикуренко А.С. , при секретарі Павленко Н.О.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Сімферопольська районна державна адміністрація АР Крим
про визнання недійсною та незаконною відмову, спонукання до виконанняпевних дій
за участю представників:
позивача -ОСОБА_2., довіреність від1НОМЕР_1
відповідача - ОСОБА_3., довіреність НОМЕР_1
Обставини справи: ОСОБА_4 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Сімферопольської районної державної адміністрації, у якому просить:
- визнати незаконною та недійсною відмову Сімферопольської районної державної адміністрації у затвердженні проекту землеустрою зі зміни цільового призначення належної позивачу земельної ділянки з категорії землі товарного сільськогосподарського виробництва на категорію землі для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгового комплексу з об'єктами соціального призначення для обслуговування мешканців територіальної громади Сімферопольського району на території Чистенської сільської ради, викладену у листі Сімферопольської районної державної адміністрації від 17.06.2008 р.;
- зобов'язати Сімферопольську районну державну адміністрацію затвердити ОСОБА_4 проект землеустрою зміни цільового призначення належної йому земельної ділянки на праві власності, що посвідчується державним актом серії НОМЕР_1. з категорії землі товарного сільськогосподарського виробництва на землі для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгового комплексу з об'єктами соціального призначення для обслуговування мешканців територіальної громади Сімферопольського району на території Чистенської сільської ради;
- зобов'язати Сімферопольську районну державну адміністрацію видати розпорядження про надання ОСОБА_4 державного акту на право власності на земельну ділянку площею 1,9042 га із вказанням нового цільового призначення земельної ділянки, а саме: для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгового комплексу з об'єктами соціального призначення для обслуговування мешканців територіальної громади Сімферопольського району на території Чистенської сільської ради;
- зобов'язати Сімферопольську районну державну адміністрацію та інші державні організації видати розпорядження про реєстрацію у кадастровому центрі нового державного акту на право власності на земельну ділянку площею 1,9042 га із вказанням нового цільового призначення земельної ділянки, а саме для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгового комплексу з об'єктами соціального призначення для обслуговування мешканців територіальної громади Сімферопольського району на території Чистенської сільської ради.
У судовому засіданні, яке відбулось 21.05.09 р. відповідач надав заяву про уточнення позовних вимог, у якій просив додатково до позовних вимог, висунутих до Сімферопольської районної державної адміністрації:
- зобов'язати Сімферопольську районну державну адміністрацію видати ОСОБА_4 державний акт на право власності на земельну ділянку площею 1,9042 га, із зазначенням нового цільового призначення земельної ділянки, а саме: для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгового комплексу з об'єктами соціального призначення для обслуговування мешканців територіальної громади Сімфепропольського району на території Чистенської сільської ради.
Відповідач проти позову заперечував з підстав, викладених у запереченні на позовну заяву та просив відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представників позивача та відповідача, суд
ОСОБА_4 є власником земельної ділянки загальною площею 2,1485 га, яка розташована на території Чистенської сільської ради Сімферопольського району АР Крим, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_1. Земельні ділянки мають такі кадастрові номери: земельна ділянка площею 1,9042 га - НОМЕР_1земельна ділянка площею, 0,2443 га - НОМЕР_1
ОСОБА_4звернувся до Сімферопольської районної державної адміністрації з заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відводу на умовах зміни цільового призначення земельної ділянки площею 1,9042 га, яка знаходиться у власності позивача, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, для будівництва та експлуатації багатофункціонального товарного комплексу з об'єктами соціально-побутового призначення для обслуговування мешканців територіальної громади району на території Чистенської сільської ради.
Розпорядженням Сімферопольської районної державної адміністрації від НОМЕР_1 ОСОБА_4 було дозволено розробити проект землеустрою з відводу на умовах зміни цільового призначення земельної ділянки площею 1,9042 га ріллі для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться у його власності для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгівельного комплексу з об'єктами соціально-побутового призначення для обслуговування мешканців територіальної громади району на території Чистенської сільської ради.
На підставі цього розпорядження ОСОБА_4уло замовлено та розроблено відповідний проект землеустрою, до якого увійшли необхідні погодження від державних органів та служб.
Так, згідно з висновком Сімферопольської районної санітарно-епідеміологічної служби від НОМЕР_1 земельна ділянка площею 1,9042 га за межами населених пунктів Чистенської Сільської ради Сімферопольського району АР Крим є придатною для будівництва та експлуатації багатофункціонального торговельного комплексу з об'єктами соціально-побутового призначення для обслуговування мешканців територіальної громади району.
У відповідності до висновку Управління державної екологічної інспекції Центрально-кримського регіону Республіканського комітету Автономної Республіки Крим з екології та природним ресурсам від НОМЕР_1 зміна цільового призначення земельної площею 1,9042 га ріллі була погоджена.
Республіканський комітет з охорони культурної спадщини своїм висновком від НОМЕР_1 надав згоду на відведення земельної ділянки площею 1,9042 га ріллі на території Чистенської сільської ради Сімферопольського району для комерційного використання.
Головний архітектор Сімферопольського району своїм висновком № НОМЕР_1р. також погодив зазначений проект землеустрою.
Погодження проекту землеустрою з боку Сімферопольського районного відділу земельних ресурсів було отримано у вигляді висновку від 29.05.2008р.
Проте після того, як ОСОБА_4 звернувся до Сімферопольської районної державної адміністрації із клопотанням про затвердження проекту землеустрою, остання своїм листом від НОМЕР_1повідомила про зупинення провадження стосовно цього питання у зв'язку із забороною на зміну цільового призначення земельних ділянок для товарного сільськогосподарського виробництва, встановлену п. 15 розділу 10 Перехідні положення Земельного кодексу України.
Позивач просить суд визнати незаконною та недійсною відмову адміністрації від затвердження розробленого ним проекту землеустрою, зобов'язати відповідача затвердити цей проект, зобов'язати Сімферопольську районну державну адміністрацію виконати всі дії з оформлення та видачі позивачу державних актів із зазначенням нового цільового призначення та зобов'язати Сімферопольську районну державну адміністрацію та інші державні організації видати розпорядження по реєстрації у кадастровому центрі нового державного акту на право власності на земельну ділянку із вказанням нового цільового призначення земельної ділянки.
Суд вважає, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню частково, з огляду на наступне:
Вимоги щодо відводу земельної ділянки площею 1,9042 га позивач обґрунтовує тим, що згідно із рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, зміни, внесені до ст. 16 Закону України «Про оренду землі» підпунктом 3 пункту 8 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 р. № 107, визнано неконституційними.
22.05.2008 р. Конституційним Судом України було прийнято рішення у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень статті 65 розділу I, пунктів 61, 62, 63, 66 розділу II, пункту 3 розділу III і 101 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» народного депутата України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статті 67 розділу I, пунктів 1-4, 6-22, 24-100 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) №10-рп/2008. Відповідно до цього рішення деякі положення зазначеного вище Закону визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).
Так, Конституційним Судом України були визнані неконституційними положення статті 67 розділу I, пунктів 2-4, 6-8, 10-18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20-22, 24-34, підпунктів 1-6, 8-12 пункту 35, пунктів 36-100 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" та пункту 3 розділу III "Прикінцеві положення" Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
Отже, з 22.05.2008 р. до 04.06.2008 р. (дата вступу в дію Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 03.06.2008 р. № 309) ніяких обмежень щодо зміни цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), законодавством не було передбачено.
Тому розпорядження Сімферопольської районної державної адміністрації від 29.05.2008 року №1733-р про надання ОСОБА_4 дозволу на розробку спірного проекту землеустрою цілком відповідало законодавству, чинному на момент його ухвалення.
Пунктом 3 Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб» № 502 від 11.04.2002 р. (далі - Порядок) передбачено, що сільська, селищна, міська рада або районна державна адміністрація розглядає заяву (клопотання) і в разі згоди на зміну цільового призначення земельної ділянки дає дозвіл на підготовку проекту її відведення.
Таким чином, вказаним розпорядженням №НОМЕР_1 відповідач у встановленому законом порядку надав позивачу дозвіл на складання проекту землеустрою по відводу на умові зміни цільового призначення земельної ділянки, яка знаходиться у власності позивача для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгового комплексу для обслуговування мешканців територіальної громади Сімферопольського району на території Мирнівської сільської ради.
Відповідно до п. 3 Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, це є згодою на зміну цільового призначення цих земельних ділянок. Відповідно до пунктів 4, 5, 6 зазначеного Порядку, проект відведення земельної ділянки, цільове призначення якої змінюється, складається державною або іншою землевпорядною організацією на замовлення власника земельної ділянки, погоджується з органом земельних ресурсів, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органом містобудування та архітектури та охорони культурної спадщини, а також підлягає державній землевпорядній експертизі, після якої замовник подає матеріали відповідно до сільської, селищної або міської ради або до районної держадміністрації для прийняття рішення.
Районна держадміністрація розглядає подані проектні матеріали та приймає рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки, якщо така зміна пов'язана з наступним використанням цієї ділянки для сільськогосподарських потреб, ведення лісового та водного господарства, будівництва об'єктів, призначених для обслуговування членів територіальних громад району (шкіл, лікарень, підприємств торгівлі тощо).
На момент подання клопотання про затвердження проектів землеустрою щодо зміни цільового призначення позивач надав відповідачу відповідний проект землеустрою, погоджений у встановленому порядку з органами земельних ресурсів, містобудування та архітектури, охорони культурної спадщини, природоохоронними та санітарно-епідеміологічними органами. Відповідно до проектної документації, усі перелічені вище органи вважають можливою зміну цільового призначення земельної ділянки. Тобто встановлений законом порядок зміни цільового призначення земельної ділянки виконаний у повному обсязі.
Слід відзначити, що у жодному з висновків, які увійшли до проекту землеустрою, не було відзначено, що землі відносяться до особливо цінних земель та придатні для товарного сільськогосподарського виробництва.
Щодо зауважень відповідача стосовно відсутності у позивача містобудівного обґрунтування та доказів повідомлення мешканців територіальної громади Чистенської сільської ради, щодо планування будівництва об'єкту соціально-побутового значення, суд вважає, що це не може слугувати підставою для відмови у позові, оскільки чинним законодавством, зокрема, Порядком зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 502 від 11.04.2002 р., не передбачена необхідність отримання такого обґрунтування та доказів повідомлення на стадії зміни цільового призначення земельної ділянки.
Крім того, згідно з п. 1.4 ДБН Б.1.1-4-2002 "Склад, зміст, порядок розробки, узгодження та затвердження містобудівного обґрунтування", затверджених наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 31.01.2001 р. № 24, містобудівне обґрунтування після його затвердження у встановленому порядку є підставою для прийняття рішення про надання дозволу на будівництво об'єкту.
Таким чином, суд дійшов висновку, що містобудівне обґрунтування може бути витребувано від позивача на стадії проектно-вишукувальних робіт для отримання дозволу на будівництво, тобто після того, як цільове призначення земельних ділянок буде змінено у встановленому законодавством порядку, у зв'язку з чим, відмова в затвердженні проекту землеустрою та відмова у зміні цільового призначення земельних ділянок є безпідставною та такою, що суперечить вимогам чинного законодавства, оскільки згода на зміну цільового призначення земельних ділянок вже була надана позивачу Сімферопольською райдержадміністрацією в момент надання дозволу на складання проекту землеустрою згідно з розпорядженням №1733-р від 29.05.2008 року.
Рішення щодо затвердження цього проекту та щодо зміни цільового призначення приймається перш за все на підставі проектної документації, у складі якої є висновки та зауваження відповідних органів державної влади, уповноважених здійснювати погодження зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян.
Згідно зі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оскільки законодавством України, а саме пунктом 8 Порядку зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, встановлений порядок та підстави прийняття держадміністрацією рішень щодо зміни цільового призначення, посилання Сімферопольської райдержадміністрації на неможливість прийняття рішення про зміну цільового призначення на підставі пункту 15 Перехідних положень Земельного кодексу є безпідставним.
У відповідності до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.
Згідно зі ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, підписаної в Римі 04.11.1950р., кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Відповідно до ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Згідно зі ст. ст. 317, 319 Цивільного кодексу України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном, які він реалізує на власний розсуд.
Згідно зі ст. 3 Цивільного кодексу України, одними з загальних засад цивільного законодавства є свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом, справедливість, добросовісність, розумність та судовий захист цивільного права та інтересу.
У порушення вказаних норм своїми діями Сімферопольська районна державна адміністрація фактично позбавила позивача як власника можливості здійснити своє право на користування належним йому на праві власності майном - земельною ділянкою - на власний розсуд.
Позивач просить визнати незаконною та недійсною відмову Сімферопольської районної державної адміністрації у затвердженні проекту землеустрою зі зміни цільового призначення належної позивачу земельної ділянки з категорії землі товарного сільськогосподарського виробництва на категорію землі для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгового комплексу з об'єктами соціального призначення для обслуговування мешканців територіальної громади Сімферопольського району на території Чистенської сільської ради, викладену у листі Сімферопольської районної державної адміністрації від 17.06.2008. Відповідно до ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межи позовних вимог в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять. На підставі викладеного суд виходить за межи позовних вимог - визнає протиправною та скасовує відмову Сімферопольської районної державної адміністрації у затвердженні проекту землеустрою зі зміни цільового призначення належної позивачу земельної ділянки з категорії землі товарного сільськогосподарського виробництва на категорію землі для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгового комплексу з об'єктами соціального призначення для обслуговування мешканців територіальної громади Сімферопольського району на території Чистенської сільської ради, викладену у листі Сімферопольської районної державної адміністрації від 17.06.2008
Стосовно вимог позивача щодо зобов'язання Сімферопольської районної державної адміністрації та інших державних організацій видати розпорядження про реєстрацію у кадастровому центрі нового державного акту на право власності на земельну ділянку площею 1,9042 га із вказанням нового цільового призначення земельної ділянки, а саме для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгового комплексу з об'єктами соціального призначення для обслуговування мешканців територіальної громади Сімферопольського району на території Чистенської сільської ради, суд зазначає, що ст. 17 Земельного кодексу України передбачені повноваження місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин, до яких відносяться:
а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом;
б) участь у розробленні та забезпеченні виконання загальнодержавних і регіональних (республіканських) програм з питань використання та охорони земель;
в) координація здійснення землеустрою та державного контролю за використанням та охороною земель;
г) підготовка висновків щодо надання або вилучення (викупу) земельних ділянок;
ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб у межах, визначених цим Кодексом;
д) підготовка висновків щодо встановлення та зміни меж сіл, селищ, районів, районів у містах та міст;
е) здійснення контролю за використанням коштів, що надходять у порядку відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, пов'язаних із вилученням (викупом) земельних ділянок;
є) координація діяльності державних органів земельних ресурсів;
ж) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Таким чином, до повноважень Сімферопольської районної державної адміністрації не відноситься прийняття розпоряджень про реєстрацію у кадастровому центрі нового державного акту на право власності на земельну ділянку, у зв'язку з чим позовні вимоги у цієї частині не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Постанова оформлена та підписана 22.05.2009 р.
Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною та скасувативідмову Сімферопольської районної державної адміністрації у затвердженні проекту землеустрою зі зміни цільового призначення належної позивачу земельної ділянки з категорії землі товарного сільськогосподарського виробництва на категорію землі для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгового комплексу з об'єктами соціального призначення для обслуговування мешканців територіальної громади Сімферопольського району на території Чистенської сільської ради, викладену у листі Сімферопольської районної державної адміністрації від 17.06.2008 р.
3. Зобов'язати Сімферопольську районну державну адміністрацію затвердити проект землеустрою зміни цільового призначення належної ОСОБА_4 земельної ділянки на праві власності, що посвідчується державним актом серії НОМЕР_1. з категорії землі товарного сільськогосподарського виробництва на землі для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгового комплексу з об'єктами соціального призначення для обслуговування мешканців територіальної громади Сімферопольського району на території Чистенської сільської ради, видати розпорядження та державний акт на право власності на земельну ділянку площею 1,9042 га для будівництва та експлуатації багатофункціонального торгового комплексу з об'єктами соціального призначення для обслуговування мешканців територіальної громади Сімферопольського району на території Чистенської сільської ради.
4. В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Протягом 10 днів з дня складання постанови у повному обсязі до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Цикуренко А.С.