ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
16.11.2007 р. № 10/61
Окружний адміністративний суд міста Києвав у складі:
головуючого - судді ,
секретаря судового засідання ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
до
Головне управління Пенсійного фонду України в м.Києві
про
визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов"язання вчинити дію
Обставини справи:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив визнати протиправними дії (бездіяльність) Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з неперерахування йому з 01.05.2007 раніше призначеної пенсії, зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві з 01.05.2007 провести перерахунок раніше призначеної позивачу пенсії з урахуванням премії в розмірі 76% від грошового забезпечення, встановивши при цьому основний розмір пенсії не менше 3002,07 грн.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 19.11.2007 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 26.11.2007, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані позивачем та відповідачем документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -
Позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві і отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".
Постановою Кабінету Міністрів України № 594 від 28.03.2007р. "Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу у 2007 році" з метою підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців Міністерству оборони України дозволено здійснювати у поточному році, починаючи з 1 квітня 2007 року преміювання військовослужбовців понад встановлений законодавством розмір в межах видатків, передбачених для грошового забезпечення в 2007 році.
Наказом Міністра оборони України від 14.04.2007 р. № 175 “Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України” встановлені граничні розмірі премії, яка може бути виплачена у відсотках від грошового забезпечення військовослужбовцям рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, які проходять військову службу за контрактом у Збройних Силах України, виходячи з посадових окладів і стажу безперервної військової служби.
Як видно з матеріалів справи, позивач відповідно до пунктів 7, 23, 24 Порядку звернувся до Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві з відповідним зверненням для перерахування раніше призначеної пенсії з урахуванням змін грошового забезпечення, що відбулися з 01 квітня 2007 року.
У відповідь на звернення позивача відповідач повідомив, що підстав для здійснення перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям немає і перерахування позивачу раніше призначеної пенсії з урахуванням змін грошового забезпечення, що відбулися з 01 квітня 2007 року, не здійснив.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, передбачені ч. 2 ст. 51 цього Закону.
Частиною 2 ст. 51 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” встановлено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 № 1522 “Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян” встановлено, що функції призначення та виплати пенсій категоріям осіб відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” з 1 січня 2007 року передаються органам Пенсійного фонду України.
Пунктом 23 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі -Порядок) передбачено, що при виникненні підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону, міністерства та інші органи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.
Судом також приймається до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування правомірності своєї бездіяльності.
Відповідно до ст. 162 КАС України, при вирішенні справи по суті, суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково, у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
В контексті положень ст. 162 КАС України вимога позивача встановити основний розмір пенсії не менше 3002,07 грн. не може бути задоволена судом, оскільки вирішення питання щодо визначення розміру пенсії конкретного громадянина належить до компетенції органів Пенсійного фонду України.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню частково.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 97, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з неперерахування ОСОБА_1 раніше призначеної пенсії з урахуванням премії, встановленої у відсотках від грошового забезпечення у розмірах визначених згідно з п.2 наказу Міністра оборони України від 14.04.2007 №175 «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України».
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з урахуванням премії, встановленої у відсотках від грошового забезпечення у розмірах визначених згідно з п.2 наказу Міністра оборони України від 14.04.2007 №175 «Про встановлення граничних розмірів премії військовослужбовцям Збройних Сил України».
4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
5. Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 3,40 грн. судового збору.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя
П.О. Ковзель