ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
07.05.2009 р. № 2а-4563/09/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого - судді Качур І.А.,
секретаря судового засідання Черненко О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Київської міської державної адміністрації
доГромадської організації «Народ», ініціативної групи громадян «Досить акцій на Майдані»
прообмеження права на мирні зібрання,
Представники сторін:
Від позивача Слободянюк М.С. - представник за довіреністю від Київської міської державної адміністрації
Представники Громадської організації «Народ», ініціативної групи громадян «Досить акцій на Майдані»- не з'явились.
06.05.2009 року позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом про встановлення обмежень щодо реалізації права на мирне зібрання шляхом заборони проведення 09 травня 2009 року акцій Громадської організації «Народ», ініціативної групи громадян «Досить акцій на Майдані»за адресою : м. Київ, вул. Хрещатик та Майдан Незалежності
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що до Київської міської державної адміністрації надійшли повідомлення від відповідачів про намір проводити акції в центральній частині міста 08-12.05.2009 року: зокрема Громадська організація «Народ»має намір проводити з 12 лютого 2009 року з 06.00 безстрокову акцію протеста за адресами : вул .Грушевського ,буд.5, 12\2,вул.. Хрещатик ,36,Банкова ,11,Майдан Незалежності, Ініціативної групи громадян «Досить акцій на Майдані» про намір проводити з 08.05.2009 року безстрокову акцію на Майдані Незалежності .
Відповідно до постанови Верховної Ради України «Про відзначення 64-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні від 14.04.2009 року та Указу Президента України «Про відзначення 64-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років»від 15.04.2009 року ,Київська міська державна адміністрація у травні 2009 року забезпечує виконання відповідних заходів , передбачених вищезазначеними нормативними актами , зокрема урочисте проходження колон ветеранів Великої Вітчизняної війни та військових оркестрів вулицею Хрещатик до Майдану Незалежності 09 травня 2009 року. Управління державної охорони України листом від 30.04.2009 року №3\1\3-1163 ,було поінформовано КМДА ,що з урахуванням великої кількості громадян, що будуть присутні на загальнодержавних заходах 09.05.2009 року в центральній частині міста Києва ,забезпечення їх безпеки, недопущення виникнення надзвичайних подій у місцях перебування осіб, які охороняються ,з урахуванням повноважень КМДА , Управління державної охорони України звернулось до КМДА з клопотанням звернутись до суду з метою обмеження права на проведення масових заходів.
Вказані акції відповідачів мають протилежне спрямування та збігаються у місці і часі. Як вбачається із змісту повідомлень відповідачів ,проведення масових акцій одними представниками є свого роду реакцією на намір провести акцію іншими.
А тому з метою забезпечення прав і свобод громадян, запобіганню заворушенням і злочинам, загрози здоров'ю населення, правам та свободам інших людей просять встановити відповідачам обмеження щодо реалізації права на мирне зібрання шляхом заборони проведення 09 травня 2009 року акцій в центральній частині м. Києва, а саме по вул.Хрещатик та Майдан Незалежності.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.05.2009 року відкрито провадження у адміністративній справі.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримала, уточнила позовні вимоги в частині обмеження на проведення мирних зібрань 08 та 09 травня 2009 року та дала аналогічні пояснення.
Представники відповідачів від Громадської організації «Народ», ініціативної групи громадян «Досить акцій на Майдані» в судове засідання не з'явився, про час судового розгляду повідомлені у встановленому законом порядку.
Відповідно до ст. 38 КАС України судовий виклик осіб, які беруть участь у даній справі, здійснено за допомогою телефонного зв'язку. Всі учасники судового розгляду повідомлені належним чином про час та місце судового розгляду, а тому відповідно до правил адміністративного судочинства суд розглядає справу без участі нез»явившихся відповідачів. Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Задекларовані акції мають різну політичну ціль і спрямованість і збігаються у часі та місці їх проведення.
У зв'язку із тим, що Київська міська державна адміністрація повідомлена про проведення цих акцій лише на передодні, не було можливості для розмежування часу чи місця проведення згаданих акцій.
Разом із цим, право громадян збиратися мирно, без зброї, проводити мітинги, збори, походи і демонстрації, про які завчасно сповіщаються органи виконавчої влади чи місцевого самоврядування, гарантується статтею 39 Конституції України. Проведення вказаних акцій не повинно порушувати громадський порядок, права і свободи інших людей, створювати небезпеку заворушень чи злочинів, загрожувати здоров'ю населення.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положення частини першої статті 39 Конституції України про завчасне сповіщення органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування про проведення зборів, мітингів, походів і демонстрацій (справа щодо завчасного сповіщення про масові зібрання) від 19 квітня 2001 року № 4рп/2001 (справа № 1-30/2001), організатори таких мирних зібрань мають сповістити зазначені органи про проведення заходів заздалегідь, тобто у прийнятні строки, що передують даті їх проведення. Ці строки не повинні обмежувати передбачене статтею 39 Конституції України право громадян, а має служити його гарантією і водночас надавати можливість відповідним органам вжити заходів щодо безперешкодного проведення громадянами зборів, мітингів, походів і демонстрацій, забезпечення громадського порядку, прав і свобод інших людей. При здійсненні громадянами права на свободу думки і слова на вільне поширення своїх поглядів і переконань не повинно бути посягань на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до статті 38 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" на виконавчий орган Київради (Київську міську державну адміністрацію) покладено вжиття заходів щодо забезпечення державного і громадського порядку, життєдіяльності підприємств, установ і організацій, забезпечення захисту здоров'я людей. Разом з тим, Конституція України та Кодекс адміністративного судочинства України наділяє Київську міську державну адміністрацію повноваженнями щодо звернення до суду з позовною заявою про обмеження права на проведення масових акцій.
Указані акції мають протилежне ідеологічне спрямування та збігаються у місці і часі.
Як вбачається із змісту повідомлень відповідачів, проведення масових акцій одними представниками є свого роду реакцією на намір провести акцію іншими. Враховуючи такий висновок, не виключена можливість зміни окремими організаторами акцій чи іншими учасниками акцій їх маршрутів та часу їх проведення.
На виконання постанови Верховної Ради України «Про відзначення 64-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні від 14.04.2009 року та Указу Президента України «Про відзначення 64-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років»від 15.04.2009 року у м. Києві відбуватимуться загальнодержавні жалобні заходи з нагоди відзначення 64-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років
Як вбачається з листа Управління Державної охорони України від 30.04.2009 №3\1\3-1163 09 травня 2009 року для участі у святкуванні 64-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні 1941-1945 років плануються візити до м. Києва високоповажних гостей, відносно яких здійснюється державна охорона. А тому метою забезпечення нормального функціонування органів державної влади України, безпеки посадових осіб та об'єктів і з урахуванням повноважень КМДА, Управління Державної охорони України просить відмовити у проведенні акцій у період 09 травня 2009 року в центральній частині міста, а саме по вул. Хрещатик та Майдані Незалежності.
За таких обставин, суд вбачає очевидною небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу населенню або правам і свободам інших людей.
За вимогами ч.5 ст.182 КАС України суд задовольняє позов про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання в інтересах національної безпеки лише у випадку, якщо проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій, чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи злочинів, загрозу населенню або правам і свободам інших людей.
Відповідно до ст. 1 ЗУ “Про основи національної безпеки України” національна безпека - захищеність життєво важливих інтересів людини і громадянина, суспільства і держави, за якої забезпечуються сталий розвиток суспільства, своєчасне виявлення, запобігання і нейтралізація реальних та потенційних загроз національним інтересам; національні інтереси - життєво важливі матеріальні, інтелектуальні і духовні цінності Українського народу як носія суверенітету і єдиного джерела влади в Україні, визначальні потреби суспільства і держави, реалізація яких гарантує державний суверенітет України та її прогресивний розвиток. Відповідно до ст. 3 даного Закону об'єктам національної безпеки є людина і громадянин - їхні конституційні права і свободи. Згідно ст.ст. 27, 34, 49, 50 Конституції України кожен має право захищати своє життя і здоров'я, життя і здоров'я інших людей від протиправних посягань; держава забезпечує санітарно-епідемічне благополуччя; кожен має право на безпечне для життя і здоров'я довкілля.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість підстав адміністративного позову, а тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню з метою захисту прав і свобод мешканців м. Києва в частині встановлення обмеження відповідачам права на мирні зібрання.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 160, 182 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Обмежити права на мирні зібрання шляхом заборони проведення акцій Громадській організації «Народ», Ініціативній групі громадян «Досить акцій на Майдані»08- 09 травня 2009 року за адресою : м. Київ, вул. Хрещатик та Майдан Незалежності .
Постанова суду підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя Качур І.А.