10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-602, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Руденко З.Б.
Суддя-доповідач: Зарудяна Л.О.
іменем України
12 березня 2014 року Справа № 6-а-35/2013
Житомирський апеляційний адміністративний суд в складі колегії суддів:
головуючого-судді Зарудяної Л.О.
суддів: Іваненко Т.В.
Охрімчук І.Г.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області на ухвалу Ружинського районного суду Житомирської області від 13 грудня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення за поданням головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії,-
Головний державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області звернувся до суду з поданням, в якому просив змінити спосіб виконання судового рішення у виконавчому провадженні з виконання виконавчого листа №2-а-425/11, виданого Ружинським районним судом Житомирської області.
Ухвалою вказаного суду від 13.12.2013 року подання задоволено.
Змінено спосіб виконання постанови Ружинського районного суду Житомирської області від 16.02.2011 року у справі № 2-а-425/2011р.
Визнано належним способом виконання постанови Ружинського районного суду Житомирської області від 16 лютого 2011 року у справі № 2-а-425/2011р. за позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області про визнання неправомірними дій та зобовязання вчинити певні дії - шляхом стягнення з Управління пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області на користь ОСОБА_3 нарахованого та невиплаченого підвищення пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбаченого ст.52 Закону України Про Державний бюджет України на 2010 рік з врахуванням фактично проведених виплат, за період з 03.08.2010р. по 31.12.2010р. в сумі 819 грн.75 коп. (вісімсот дев'ятнадцять гривень 75 копійок).
Не погоджуючись з постановленою судом першої інстанції ухвалою, боржник подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить ухвалу скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні подання відмовити.
Сторони не скористалися своїм правом на участь в судовому засіданні: повноважних представників в засідання суду не направили, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.
За таких підстав, з врахуванням приписів ч.4 ст.196 КАС України, п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд апеляційної скарги здійснюється судовою колегією за відсутності позивача та представника відповідача, в порядку письмового провадження.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, враховуючи наступне.
Статтею 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Судом встановлено, що постановою Ружинського районного суду Житомирської області від 16.02.2011 року позов задоволено.
Визнано неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області щодо виплати ОСОБА_3 з 09.07.2007 р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009р., з 01.01.2010 р. по 31.12.2010р., надбавки до пенсії як дитині війни у розмірі меншому, ніж це визначено Законом України "Про соціальний захист дітей війни".
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області провести перерахунок та виплату підвищення до пенсії ОСОБА_3 з 09.07.2007 р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009р., з 01.01.2010 р. по 31.12.2010р., виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбаченого ст.62 ЗУ "Про державний бюджет України на 2007 рік", ст.58 ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік", ст.62 ЗУ "Про державний бюджет України на 2009 рік", ст.52 ЗУ "Про державний бюджет України на 2010 рік".
Ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 20.04.2011 року апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області задоволено частково.
Постанову Ружинського районного суду Житомирської області від 16 лютого 2011 року у частині визнання неправомірними дій Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області щодо виплати ОСОБА_3 надбавки до пенсії, як дитині війни в періоди з 09.07.2007 р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009р., з 01.01.2010 р. по 02.08.2010 року у розмірі меншому, ніж це визначено ЗУ "Про соціальний захист дітей війни" та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 підвищення до пенсії в періоди з 09.07.2007 р. по 31.12.2007р., з 22.05.2008р. по 31.12.2008р., з 01.01.2009р. по 31.12.2009р., з 01.01.2010 р. по 02.08.2010 року, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, передбаченого ст.62 ЗУ "Про державний бюджет України на 2007 рік", ст.58 ЗУ "Про державний бюджет України на 2008 рік", ст.62 ЗУ "Про державний бюджет України на 2009 рік", ст.52 ЗУ "Про державний бюджет України на 2010 рік", скасовано. Позовну заяву ОСОБА_3 у цій частині залишено без розгляду. У решті постанову залишено без зміни.
За приписами пункту другого частини четвертої статті 105 КАС України адміністративний позов може містити вимоги про зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії (п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України).
Аналіз резолютивної частини постанови суду першої інстанції й ухвали суду апеляційної інстанції та синтез наведених процесуальних норм дають підстави зробити висновок про те, що зобов'язання, покладені на відповідача цим судом, є позовними вимогами як обраним судом видом захисту порушених прав позивача, які суд задовольнив.
За таких обставин виконавча служба просила змінити не спосіб виконання постанови суду, а судове рішення по суті позовних вимог і вирішити додаткову позовну вимогу про стягнення коштів, яка не була предметом розгляду та дослідження адміністративного суду під час прийняття цієї постанови. Хоча в адміністративному судочинстві повноваження щодо зміни постанови суду в частині задоволення позовних вимог мають тільки адміністративні суди апеляційної та касаційної інстанцій (ст. 198, 223 КАС України).
Відтак суд першої інстанції, задовольняючи заяву про зміну способу виконання рішення, не звернув увагу та не врахував відмінності між позовною вимогою як обраним судом видом захисту порушених прав позивача від способу виконання судового рішення як одного з його заходів, чим змінив постанову суду по суті за відсутності на це процесуальних повноважень.
Крім того, частиною першою статті 263 КАС України встановлено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.
Таким чином, для відстрочення, розстрочення виконання рішення та зміни способу його є такі підстави: для розстрочення та відстрочення - обставини, що ускладнюють виконання, а для зміни способу і порядку виконання - обставини, які роблять виконання неможливим.
З матеріалів справи вбачається, що виконання судового рішення неможливе через відсутність коштів, виплата яких буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Отже, виконання рішення суду фактично можливе, хоча й за певних умов, тому відсутні підстави для зміни способу виконання рішення суду першої інстанції.
Крім того, відповідно до положень ч. 1 та ч. 2 ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії. Державний виконавець, зокрема, здійснює заходи, необхідні для своєчасного і в повному обсязі виконання рішення, зазначеного в документі на примусове виконання рішення, у спосіб та в порядку, встановленому виконавчим документом і цим Законом.
В матеріалах справи відсутні докази того, що державним виконавцем вчинено всі необхідні дії, спрямовані на виконання судового рішення.
Таким чином, колегія суддів вважає безпідставною заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду.
Відповідно до ст. 199 КАС України - за наслідками розгляду апеляційної скарги на ухвалу суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право, зокрема, скасувати ухвалу суду і постановити нову ухвалу.
Керуючись ст.ст.195, 197, 199, 204-206, 212, 254 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області задовольнити, ухвалу Ружинського районного суду Житомирської області від 13 грудня 2013 року про зміну способу і порядку виконання судового рішення скасувати та ухвалити нове рішення.
Відмовити в задоволенні подання головного державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: Т.В. Іваненко
І.Г. Охрімчук
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Ружинському районі Житомирської області вул. Леніна, 36,смт. Ружин,Житомирська область, Ружинський район,13601
4-заявник про зміну спосообу: Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Житомирській області майдан Соборний,1,м.Житомир,10014