Постанова від 03.03.2014 по справі 805/17382/13-а

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 березня 2014 р. Справа №805/17382/13-а

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11 год. 42 хв.

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чучка В.М., за участю секретаря судового засідання Рясненко А.В., представників: позивача - Корнієнка Д.О. (довіреність від 02.01.2014 року № 2), Кривенької О.В. (довіреність від 02.01.2014 року № 4), відповідача - Басик Н.О. (довіреність від 06.012.2013 року № 2864/10/10-013), Намлінського В.В. (довіреність від 11.01.2014 року № 76/10/10-013), Романіки О.О. (довіреність від 24.02.2014 року № 799/10/10-013), розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Миндоходів у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльності щодо несписання безнадійного податкового боргу, зобов'язання списати безнадійний податковий борг, проведення коригування даних картки облікових рахунків шляхом внесення даних щодо зменшення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Державне підприємство «Шахтарськантрацит» (далі - ДП «Шахтарськантрацит», позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Миндоходів у Донецькій області (далі - Шахтарська ОДПІ, відповідач) про визнання протиправною бездіяльності щодо несписання безнадійного податкового боргу, зобов'язання списати безнадійний податковий борг, проведення коригування даних картки облікових рахунків шляхом внесення даних щодо зменшення податкового боргу.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач вважає протиправними дії Шахтарської ОДПІ у несписанні ДП «Шахтарськантрацит» безнадійного податкового боргу. Як зазначає позивач, між ДП «Шахтарськантрацит» та Шахтарською ОДПІ у 2006 р. були укладені договори про реструктуризацію заборгованості по платежам, зокрема: податку на додану вартість, податку на прибуток, податку з власників транспортних засобів, з плати за землю, комунального податку, збору за геологорозвідувальні роботи, збору за забруднення тощо строком на 10 років. Отже, виходячи з приписів статті 102 Податкового кодексу України сплинуло більше 1095 днів протягом яких контролюючий орган мав право примусово стягнути з платника податків суму грошових зобов'язань. Таким чином, з моменту виникнення податкового боргу позивача минув строк давності, податковий борг не був погашений, а відповідач не здійснював ніяких дій щодо його стягнення у примусовому порядку, а тому такий податковий борг є безнадійним та підлягає списанню. За таких обставин, позивач просить у судовому порядку визнати протиправною бездіяльність щодо несписання безнадійного податкового боргу, а також зобов'язати відповідача:

1) списати безнадійний податковий борг:

з податку на додану вартість в сумі 187,69 тис. грн., з плати за землю (м. Шахтарськ) в сумі 46,05 тис. грн., з плати за землю (Грабовська с/р) в сумі 7,89 тис. грн., зі збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 78,35 тис. грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 159,48 тис. грн., з плати за користування надрами державного значення в сумі 17,52 тис. грн. (за договором про реструктуризацію заборгованості № 6 від 30.05.2006 року);

з податку на додану вартість в сумі 2 357,60 тис. грн., з податку на прибуток в сумі 144,88 тис. грн., з плати за землю (м. Шахтарськ) в сумі 388,41 тис. грн., з плати за землю (Грабовська с/р) в сумі 15,48 тис. грн., з плати за землю (Орлово-Іванівська с/р) в сумі 1,10 тис. грн., з плати за землю (Золотарівська с/р) в сумі 0,23 тис. грн., з плати за землю (Розовська с/р) в сумі 26,43 тис. грн., з комунального податку в сумі 0,39 тис. грн., зі збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 5,70 тис. грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 428,89 тис. грн. (за договором про реструктуризацію заборгованості № 1 від 26.05.2006 року);

з податку на додану вартість в сумі 5 928,51 тис. грн. (за договором про реструктуризацію заборгованості № 8 від 21.12.2006 року);

з податку з власників транспортних засобів в сумі 239,91 тис. грн. (за договором про реструктуризацію заборгованості № 9 від 30.08.2007 року).

2) провести коригування даних карток особових рахунків платника податків шляхом внесення даних щодо зменшення податкового боргу ДП «Шахтарськантрацит» перед бюджетом: з податку на додану вартість на суму 8473,80 тис. грн., з плати за землю м. Шахтарськ на суму 434,46 тис.грн., з плати за землю (Грабівська с/р) на суму 23,37 тис.грн., з плати за землю (Орлово-Іванівська с/р) на суму 1,10 тис.грн., з плати за землю (Золотарівська с/р) на суму 0,23 тис. грн., з плати за землю (Розовська с/р) на суму 26,43 тис. грн., з плати за користування надрами на суму 17,52 тис.грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 588,37 тис.грн., зі збору за геологорозвідувальні роботи на суму 84,05 тис.грн., з податку на прибуток на суму 144,88 тис.грн., з податку з власників транспортних засобів на суму 239,91 тис. грн., з комунального податку на суму 0,39 тис.грн.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили задовольнити у повному обсязі.

Відповідачем позовні вимоги не визнані, в матеріалах справи наявні заперечення на позов у яких зазначено, що сплив строків давності згідно зі ст. 102 Податкового кодексу України починає свій перебіг від дня граничного погашення чергового платежу, визначеного умовами договорів про реструктуризацію податкового боргу. Крім того, до заявлених до списання сум позивач включив суми, по яким ще не настав строк сплати, а саме: по договору № 1 - 2913,23 тис.грн., по договору № 6 - 276,37 тис.грн., по договору № 8 - 4301,08 тис.грн., по договору № 9 - 134,60 тис.грн. Таким чином, на думку відповідача відсутні підстави для списання податкового боргу позивача за договорами про реструктуризацію боргу, а тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Відповідно до Свідоцтва про державну реєстрацію юридичної державне підприємство «Шахтарськантрацит» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Шахтарської міської ради Донецької області 30.04.2003 року за № 1 265 105 0020 000009, ідентифікаційний код - 32299510, місцезнаходження - 86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, буд. 20 (т. 3 а.с. 7). Перебуває на податковому обліку у Шахтарської ОДПІ з 08.05.2003 року за № 187 (т. 1 а.с. 54).

Господарську діяльність позивач здійснює згідно зі статутом (в новій редакції), затвердженим наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 14.06.2012 року № 422 (т.1 а.с. 35-37).

З наявних у справі письмових доказів та пояснень представників сторін судом встановлено, що протягом 2006 та 2007 роках позивачем на підставі пункту 10.2.1 статті 10 Закону України «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» укладені договори, умовами яких передбачено реструктуризацію податкового боргу шляхом відстрочення строком на 2 роки та розстрочення строком на 10 років, а саме:

1) 26 травня 2006 року між ДП «Шахтарськантрацит» та Шахтарською ОДПІ укладений договір про реструктуризацію заборгованості № 1. За умовами зазначеного договору Шахтарська ОДПІ реструктурує ДП «Шахтарськантрацит» шляхом розстрочення на 10 (десять) років з відстрочкою на 2 (два) роки та сплатою протягом наступних 8 (восьми) років щомісячно рівними частками згідно графіку, а саме:

- по податку на прибуток (30 1102 15 00): з квітня 2008 року по лютий 2016 року рівними платежами щомісяця по 2263,27 грн., у березні 2016 року - залишкову суму 2263,48 грн.

- збір за геологорозвідувальні роботи (30 1304 01 00): з квітня 2008 року по лютий 2016 року рівними платежами щомісяця по 89,07 грн., у березні 2016 року - залишкову суму 88,93 грн.

- податок на додану вартість (30 1401 01 00): з квітня 2008 року по лютий 2016 року рівними платежами щомісяця по 56134,47 грн., у березні 2016 року - залишкову суму 56135,27 грн.

- частина прибутку госп. орг. (30 2101 01 00): з квітня 2008 року по лютий 2016 року рівними платежами щомісяця по 30801,46 грн., у березні 2016 року - залишкову суму 30801,30 грн.

- плата за оренду ЦМК (30 2208 01 00): з квітня 2008 року по лютий 2016 року рівними платежами щомісяця по 0,83 грн., у березні 2016 року - залишкову суму 0,74 грн.

- земельний податок (52 1305 01 02): з квітня 2008 року по лютий 2016 року рівними платежами щомісяця по 241,81 грн., у березні 2016 року - залишкову суму 241,79 грн.

- земельний податок (52 1305 01 04): з квітня 2008 року по лютий 2016 року рівними платежами щомісяця по 8,26 грн., у березні 2016 року - залишкову суму 8,52 грн.

- земельний податок (52 1305 01 08): з квітня 2008 року по лютий 2016 року рівними платежами щомісяця по 17,11 грн., у березні 2016 року - залишкову суму 17,26 грн.

- земельний податок (52 1305 01 10): з квітня 2008 року по лютий 2016 року рівними платежами щомісяця по 602,70 грн., у березні 2016 року - залишкову суму 602,27,48 грн.

- земельний податок (53 1305 01 00): з квітня 2008 року по лютий 2016 року рівними платежами щомісяця по 602,70 грн., у березні 2016 року - залишкову суму 602,27 грн.

- земельний податок (53 1305 01 00): з квітня 2008 року по лютий 2016 року рівними платежами щомісяця по 6068,93 грн., у березні 2016 року - залишкову суму 6069,17 грн.

- комунальний податок (53 1601 02 00): з квітня 2008 року по лютий 2016 року рівними платежами щомісяця по 13,81 грн., у березні 2016 року - залишкову суму 14,17 грн.

- збір за забруднення (85 5008 02 00): з квітня 2008 року по березень 2016 року рівними платежами щомісяця по 6701,26 грн.

Таким чином, загальна сума по договору від 26.05.2006 року № 1 становить 9882527,26 грн., позивачем сплачено протягом 43 місяців суму у розмірі 4511347,26 грн., несплачений залишок - 5371180,00 грн. (т.3 а.с. 3).

2) 30 травня 2006 року між ДП «Шахтарськантрацит» та Шахтарською ОДПІ укладений договір про реструктуризацію заборгованості № 6. За умовами зазначеного договору Шахтарська ОДПІ реструктурує основний податковий борг ДП «Шахтарськантарцит» шляхом розстрочення на 10 (десять) років з відстрочкою погашення на 2 (два) роки та сплатою протягом наступних 8 (восьми) років щомісячно рівними частками згідно графіку, а саме:

- податок за надра (30 1303 01 00): з червня 2008 року по квітень 2016 року рівними платежами щомісяця по 389,50 грн., у травні 2016 року - залишкову суму 389,50 грн.

- податок за геологорозвідувальні роботи (30 1304 01 00): з червня 2008 року по квітень 2016 року рівними платежами щомісяця по 1169,37 грн., у травні 2016 року - залишкову суму 1169,54 грн.

- податок за землю (53 1305 01 00): з червня 2008 року по квітень 2016 року рівними платежами щомісяця по 687,30 грн., у травні 2016 року - залишкову суму 687,10 грн.

- збір за забруднення (85 5008 02 00): з червня 2008 року по квітень 2016 року рівними платежами щомісяця по 2380,30 грн., у травні 2016 року - залишкову суму 2380,61 грн.

- податок за землю (52 1305 01 02): з червня 2008 року по квітень 2016 року рівними платежами щомісяця по 117,64 грн., у травні 2016 року - залишкову суму 117,97 грн.

- податок на додану вартість (30 1401 01 00): з червня 2008 року по квітень 2016 року рівними платежами щомісяця по 4171,00 грн., у травні 2016 року - залишкову суму 4171,19 грн.

Отже, загальна сума по договору від 30.05.2006 року № 6 становить 855838,06 грн., позивачем сплачено протягом 40 місяців суму у розмірі 358858,06 грн., несплачений залишок - 496980,00 грн. (т.3 а.с. 4)

3) 21 грудня 2006 року між ДП «Шахтарськантрацит» та Шахтарською ОДПІ укладений договір про реструктуризацію заборгованості № 8. За умовами зазначеного договору Шахтарська ОДПІ реструктурує основний податковий борг ДП «Шахтарськантарцит» шляхом розстрочення на 10 (десять) років з відстрочкою погашення на 2 (два) роки та сплатою протягом наступних 8 (восьми) років щомісячно рівними частками згідно графіку, а саме:

- податок на додану вартість (30 1401 01 00): з грудня 2008 року по листопад 2016 року рівними платежами щомісяця по 116245,37 грн.

Загальна сума по договору від 21.12.2006 року № 8 становить 11159556,24 грн., позивачем сплачено протягом 45 місяців суму у розмірі 5231046,24 грн., несплачений залишок - 5928510,00 грн. (т.3 а.с. 1).

4) 30 серпня 2007 року між ДП «Шахтарськантрацит» та Шахтарською об'єднаною державною податковою інспекцією укладений договір про реструктуризацію заборгованості № 9. За умовами зазначеного договору Шахтарська ОДПІ реструктурує основний податковий борг ДП «Шахтарськантарцит» шляхом розстрочення на 10 (десять) років з відстрочкою погашення на 2 (два) роки та сплатою протягом наступних 8 (восьми) років щомісячно рівними частками згідно графіку, а саме:

- податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (53 1202 01 00): з серпня 2009 року по червень 2017 року рівними платежами щомісяця по 2925,36 грн., у липні 2016 року - залишкову суму 2925,52 грн.

Загальна сума по договору від 30.08.2007 року № 9 становить 280834,72 грн., позивачем сплачено протягом 13 місяців суму у розмірі 40924,72 грн., несплачений залишок - 239910,00 грн. (т. 3 а.с. 2).

Як слідує з матеріалів справи, 19.11.2013 року ДП «Шахтарськантрацит» листом за № 05-451 звернулося до Шахтарської ОДПІ із проханням списати податковий борг у загальній сумі 10 034,51 тис.грн., а саме:

- за договором про реструктуризацію заборгованості № 6 від 30.05.2006 року у розмірі 496,98 тис.грн., у тому числі: з податку на додану вартість в сумі 187,69 тис. грн., з плати за землю (м. Шахтарськ) в сумі 46,05 тис. грн., з плати за землю (Грабовська с/р) в сумі 7,89 тис. грн., зі збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 78,35 тис. грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 159,48 тис. грн., з плати за користування надрами державного значення в сумі 17,52 тис. грн.;

- за договором про реструктуризацію заборгованості № 1 від 26.05.2006 року у розмірі 3369,11 тис.грн., у тому числі: з податку на додану вартість в сумі 2 357,60 тис. грн., з податку на прибуток в сумі 144,88 тис. грн., з плати за землю (м. Шахтарськ) в сумі 388,41 тис. грн., з плати за землю (Грабовська с/р) в сумі 15,48 тис. грн., з плати за землю (Орлово-Іванівська с/р) в сумі 1,10 тис. грн., з плати за землю (Золотарівська с/р) в сумі 0,23 тис. грн., з плати за землю (Розовська с/р) в сумі 26,43 тис. грн., з комунального податку в сумі 0,39 тис. грн., зі збору за геологорозвідувальні роботи в сумі 5,70 тис. грн., зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 428,89 тис. грн.;

- за договором про реструктуризацію заборгованості № 8 від 21.12.2006 року з податку на додану вартість в сумі 5 928,51 тис. грн.;

- за договором про реструктуризацію заборгованості № 9 від 30.08.2007 року з податку з власників транспортних засобів в сумі 239,91 тис. грн.

Зазначена заява позивача мотивована тим, що минув строк давності, який встановлений пунктами 102.1 та 102.4 статті 102 Податкового кодексу України (т.1 а.с. 28).

Листом від 20.11.2013 року № 2154/10/11-013 Шахтарською ОДПІ відмовлено ДП «Шахтарськантрацит» у задоволенні заяви про списання податкового боргу за строком даності, посилаючись при цьому на вимоги статті 102 Податкового кодексу України. Враховуючи викладене, відповідач зазначив, що відсутні підстави для списання податкового боргу ДП «Шахтарськантрацит» за договорами реструктуризації від 26.05.2006 року № 1, від 20.05.2006 року № 6, від 21.12.2006 року № 8, від 30.08.2007 року № 9 в картках особового рахунку платника податків (т.1 а.с. 29).

Відповідно до пп. 191.1.24 п. 191.1 ст. 191 Податкового кодексу України до функцій контролюючих органів належить здійснення відстрочення, розстрочення та реструктуризацію грошових зобов'язань та/або податкового боргу, недоїмки із сплати єдиного внеску, а також списання безнадійного податкового боргу.

Згідно з пп. 14.1.11 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України безнадійна заборгованість - заборгованість, що відповідає одній з таких ознак: а) заборгованість за зобов'язаннями, щодо яких минув строк позовної давності; б) прострочена заборгованість, що не погашена внаслідок недостатності майна фізичної особи, за умови, що дії кредитора, спрямовані на примусове стягнення майна боржника, не призвели до повного погашення заборгованості; в) заборгованість суб'єктів господарювання, визнаних банкрутами у встановленому законом порядку або припинених як юридичні особи у зв'язку з їх ліквідацією; г) заборгованість, яка виявилася непогашеною внаслідок недостатності коштів, одержаних після звернення кредитором стягнення на заставлене майно відповідно до закону та договору, за умови, що інші дії кредитора щодо примусового стягнення іншого майна позичальника, визначені нормативно-правовими актами, не призвели до повного покриття заборгованості; ґ) заборгованість, стягнення якої стало неможливим у зв'язку з дією обставин непереборної сили, стихійного лиха (форс-мажорних обставин), підтверджених у порядку, передбаченому законодавством; д) прострочена заборгованість померлих фізичних осіб, а також осіб, які у судовому порядку визнані безвісно відсутніми, недієздатними або оголошені померлими, а також прострочена заборгованість фізичних осіб, засуджених до позбавлення волі.

Пунктом 2.1 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків, затвердженому наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 року № 577, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 31.10. 2013 року за № 1844/24376 (надалі - Порядок № 577) визначено, що під терміном «безнадійний податковий борг» слід розуміти:

1) податковий борг платника податків, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута;

2) податковий борг фізичної особи, яка: визнана в судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; понад 720 днів перебуває у розшуку;

3) податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений статтею 102 глави 9 розділу II Кодексу;

4) податковий борг платника податків, що виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин);

5) податковий борг платника податків, щодо якого до Державного реєстру внесено запис про його припинення на підставі рішення суду, а для банків - на підставі рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Національного банку України про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури.

Наведена норма кореспондується з пунктом 101.2 статті 101 Податкового кодексу України.

Також приписами статті 101 Податкового кодексу України визначено, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.

Органи стягнення відкликають розрахункові документи, якими передбачено стягнення пені, штрафних санкцій та безнадійного податкового боргу, списаних відповідно до цього Кодексу.

Контролюючі органи щокварталу здійснюють списання безнадійного податкового боргу. Порядок такого списання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.

Отже пунктом 3.1 Порядку № 577 передбачено, що визначення сум безнадійного податкового боргу, що підлягає списанню органами доходів і зборів, здійснюється на підставі даних інформаційних систем органів доходів і зборів (далі - ІС) станом на день виникнення безнадійного податкового боргу.

Як слідує з позовних вимог, позивач просить списати податковий борг по якому, на його думку, сплинув строк давності. Ця позиція передбачена у підпункті 3 вищенаведеної норми пункту 2.1 Порядку № 577.

У відповідності до пункту 3.2 Порядку № 577 встановлено, що днем виникнення безнадійного податкового боргу вважається, у тому числі: у випадку, визначеному в підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цього Порядку, - дата прийняття рішення керівника органу доходів і зборів.

Отже виходячи з цієї норми вбачається, що одним із випадків визначення податкового боргу «безнадійним» у зв'язку зі спливом строку давності є рішення керівника органу доходів і зборів.

Як встановлено судом, такого рішення керівником Шахтарської ОДПІ не приймалося.

За пунктом 3.3 Порядку 577 списанню підлягає розстрочений (відстрочений) податковий борг (у тому числі нараховані на такий податковий борг проценти), який визнано безнадійним відповідно до Кодексу.

Рішення про списання розстроченого (відстроченого) податкового боргу, який визнано безнадійним у повному обсязі, є підставою для прийняття рішення про скасування розстрочення (відстрочення) та дострокового розірвання договору, укладеного з таким платником податків.

Якщо списанню підлягає лише частина визнаного безнадійним розстроченого (відстроченого) податкового боргу, то відповідні зміни вносяться в установленому законодавством порядку до договору про розстрочення (відстрочення).

На підставі пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Пунктом 102.4 цієї статті визначено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.

Отже строк давності протягом якого контролюючий орган може самостійно визначити платнику податків суму грошових зобов'язань або стягнути податковий борг, у тому числі за рішенням суду, встановлений у 1095 днів, та за спливом цього строку контролюючий орган фактично втрачає це право, після чого такий борг може вважатися безнадійним.

Водночас, згідно положень Закону України від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», що діяв на час укладення договорів про реструктуризацію від 26.05.2006 року № 1, від 20.05.2006 року № 6, від 21.12.2006 року № 8, від 30.08.2007 року № 9, розстроченням податкових зобов'язань є надання платнику податків бюджетного кредиту на основну суму його податкових зобов'язань без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону; відстроченням податкових зобов'язань є перенесення сплати основної суми податкових зобов'язань платника податків без урахування сум пені під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеної згідно з пунктом 16.4 статті 16 цього Закону, на пізніший термін(пункти 14.1.1 та 14.1.2. статті 14 Закону 2181).

За змістом пункту 100.1 статті 100 Податкового кодексу України розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Таким чином, строк стягнення податкового боргу станом на даний час не сплив, оскільки податковий борг позивача перенесений на 10 років згідно укладеним договорам про реструктуризацію, і перебіг такого строку розпочнеться тільки:

- по договору реструктуризації від 26.05.2006 року № 1 - з квітня 2016 року (граничний строк сплати грошового зобов'язання по договору закінчується у березні 2016 року);

- по договору реструктуризації від 30.05.2006 року № 6 - з червня 2016 року (граничний строк сплати грошового зобов'язання по договору закінчується у травні 2016 року);

- по договору реструктуризації від 21.12.2006 року № 8 - з грудня 2016 року (граничний строк сплати грошового зобов'язання по договору закінчується у листопаді 2016 року);

- по договору реструктуризації від 30.08.2007 року № 9 - з серпня 2016 року (граничний строк сплати грошового зобов'язання по договору закінчується у липня 2016 року).

А отже, за таких обставин відсутні правові підстави для задоволення позову та списання вказаних вище сум, даний позов заявлено передчасно, оскільки на день подання позову не сплив строк позовної давності по наведеним вище грошовим сумам.

Судом не приймаються посилання позивача на рішення Вищого адміністративного суду України, оскільки дані рішення стосуються конкретних справ і не є узагальненням судової практики зі спірних правовідносин.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б доводили неправомірність актів чи дій суб'єкта владних повноважень позивач суду не надав, а отже позовні вимоги не підлягають задоволенню у спосіб захисту права, визначений позивачем.

Оскільки у задоволені позовних вимог відмовлено, то згідно вимогам ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, судові витрати на користь позивача не присуджуються.

Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру встановлюється ставка 2 відсотки розміру майнових вимог, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 4 розмірів мінімальної заробітної плати.

Розмір мінімальної заробітної плати на момент подання позивачем адміністративного позову становив у розмірі 1147,00 грн.

З урахуванням цього розмір судового збору, який підлягає сплаті у даній справі (виходячи з позову майнового характеру в розмірі 10 034,51 тис.грн.) складає 4588,00 грн. (4 розміру мінімальної заробітної плати).

Частиною 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.

Позивачем був сплачений судовий збір за адміністративний позов немайнового характеру згідно платіжному дорученню від 10.12.2013 року № 158 у розмірі 68,82 грн., а також сплачений судовий збір майнового характеру у розмірі 10 відсотків розміру ставки судового збору, а саме: 458,80 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 02.12.2013 року № 2 (т.1 а.с. 2, 45).

Таким чином частина судового збору за адміністративний позов майнового характеру у розмірі 4129,20 грн., що недоплачена позивачем, підлягає стягненню з нього на користь Державного бюджету України (4588,00 грн. - 458,80 грн.).

Керуючись ст. ст. 71, 86, 94, ст. 105, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову державного підприємства «Шахтарськантрацит» до Шахтарської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Миндоходів у Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність щодо несписання безнадійного податкового боргу, зобов'язання списати бездіяльності податковий борг, проведення коригування даних картки облікових рахунків шляхом внесення даних щодо зменшення податкового боргу - відмовити повністю.

Стягнути з державного підприємства «Шахтарськантрацит» (ідентифікаційний номер - 32299510, місцезнаходження - 86211, Донецька область, м. Шахтарськ, вул. Крупської, буд. 20) на користь Державного бюджету України судові витрати у розмірі 4129,20 грн. (чотири тисячі сто двадцять дев'ять грн. 20 коп.).

Вступну та резолютивну частини постанови виготовлено у нарадчій кімнаті і проголошено в присутності представників сторін 03 березня 2014 року. Повний текст постанови виготовлений 08 березня 2014 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови апеляційної скарги.

В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, з подачею копій апеляційної скарги відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Суддя Чучко В.М.