Постанова від 10.04.2009 по справі 2а-904/09/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10 квітня 2009р.

Справа № 2а-904/09/0870

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

За позовом: Управління Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Запорізької області, АДРЕСА_2

до: Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України уАДРЕСА_1районі Запорізької області, АДРЕСА_4

про стягнення 153 813,07 грн. щомісячної державної адресної допомоги та витрат на її доставку

У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.

при секретарі судового засідання Младенові О.П.

Представники сторін:

Від позивача - Маленко А.А. (дов.№ 12 від 24.12.08 р.)

Від відповідача - Соболь С.С. (дов. № 3 від 06.01.09 р.)

- Іванова В.В. (дов. № 383 від 06.04.09р.)

Позивач уточнив позовні вимоги, відповідно до ст.ст. 51, 137 КАС України та просить стягнути з відповідача 188 437,87 грн.

Відповідач проти зазначеного клопотання не заперечив.

Клопотання позивача не суперечить діючому законодавству, не порушує чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси і приймається судом.

30.01.09р. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна Управління Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Запорізької області (надалі УПФУАДРЕСА_1районі Запорізької області або позивач) до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України уАДРЕСА_1районі Запорізької області (надалі відповідач) , у якій Позивач просить суд :

• зобов'язати відповідача прийняти до заліку, а саме включити в акт щомісячної звірки витрат по особовим справам потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання кошти у сумі 188437,87 грн, з них 187243,97 грн. - витрати на виплату щомісячної державної адресної допомоги та 1193,90 грн. - витрати її доставку

• стягнути на користь позивача з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України уАДРЕСА_1районі Запорізької області 188437,87 грн. витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги та витрат на її доставку за період з квітня по грудень 2008 року та за січень-лютий 2009 року включно.

02.02.09р. відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-904/09/0870 та призначено до розгляду на 03.03.09р.

У зв'язку з неявкою позивача, розгляд справи відкладався на 01.04.09р.

На підставі клопотання позивача, згідно зі ст. 156 КАС України, провадження у справі зупинено до 10.04.09р.

На підставі ст. 160 КАС України в засіданні 10.04.09р. судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Судом оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Відповідно до ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства, під час судового розгляду здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».

Позивач підтримав свої позовні вимоги і просить задовольнити їх у повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог посилається на Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та зазначає, що відповідач відмовляється приймати до заліку та відшкодовувати витрати, пов'язані з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та витрати на її доставку.

Згідно актів щомісячної перевірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, за період з квітня по грудень 2008 року та за січень-лютий 2009 року включно, позивачем виплачено 187243,97 грн. щомісячної державної адресної допомоги та 1193,90 грн. витрат на її доставку. Загальний розмір витрат Управління Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Запорізької області складає 188437,87 грн.

Таким чином, відповідачем залишається не прийнятою до заліку та невідшкодованою сума витрат за період з квітня по грудень 2008 року та за січень-лютий 2009 року включно у розмірі 188437,87 грн.

На підставі викладеного, позивач просить позов задовольнити та стягнути з відповідача на свою користь неузгоджену суму витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та витрат на її доставку у розмірі 188437,87 грн.

Відповідач проти позову заперечив, надав письмові заперечення та пояснив, що відповідно до п. 4 «Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання», відшкодуванню підлягають наступні суми:

• сума основного розміру пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

• щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;

• допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;

• сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

Відповідач зазначив, що Фонд зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодовувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я, або в разі його смерті, в тому числі пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання. Даним Законом не передбачено відшкодування витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги.

Крім того, відповідач вказує, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2008 рік», дотація на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Враховуючи викладене, відповідач просить відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання пенсійного забезпечення», у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат не досягає прожиткового мінімуму, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії, у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів. Щомісячна адресна допомога встановлюється з 1 квітня 2008р.

Згідно з зазначеною Постановою, Управлінням Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Запорізької області виплачувалась щомісячна державна адресна допомога особам, постраждалим від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання за період з квітня по грудень 2008 року та за січень-лютий 2009 року включно на загальну суму 188437,87 грн.

Зазначена обставина підтверджується наданими позивачем та дослідженими в судовому засіданні копіями списків осіб, яким виплачено пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання за вказаний період, актами щомісячної звірки по особових справах потерпілих, таблицями розбіжностей і не оспорюється відповідачем.

Неузгодженою між сторонами є сума 188437,87 грн.

Управління Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Запорізької області звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України уАДРЕСА_1районі Запорізької області про зобов'язання останнього прийняти до заліку та включити в Акти щомісячної звірки за період з квітня по грудень 2008 року та за січень-лютий 2009 року включно 188437,87 грн. витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги та витрат на її доставку та стягнення на користь позивача з Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Запоріжжі неузгодженої суми витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання у розмірі 188437,87 грн.

Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, позовні вимоги не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають, виходячи з наступного:

Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання призначається органами Пенсійного фонду України.

Пунктом 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян» установлено, що у разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат, державної соціальної допомоги інвалідам з дитинства і дітям-інвалідам, особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, що не вистачає до зазначеного прожиткового мінімуму.

Згідно з ст. 21 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку своєчасно та в повному обсязі відшкодувати шкоду, заподіяну працівникові внаслідок ушкодження його здоров'я або в разі його смерті, виплачуючи йому або особам, які перебували на його утриманні, пенсію по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсію у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.

Частиною 2 ст. 7 Закону «Про страхові тарифи на страхування від нещасного випадку», визначено, що Фонд соціального страхування від нещасних випадків сплачує страхові виплати та надає соціальні послуги працівникам (членам їх сімей), які потерпіли на виробництві до 1 квітня 2001 року, з того часу, коли відповідні підприємства передали в установленому порядку цьому Фонду документи, що підтверджують право працівників (членів їх сімей) на такі страхові виплати та соціальні послуги, або коли таке право встановлено в судовому порядку. Потерпілі, документи яких не передані до Фонду соціального страхування від нещасних випадків, продовжують отримувати належні виплати та соціальні послуги від свого роботодавця, Пенсійного фонду України та Фонду соціального страхування України. При цьому кошти, виплачені потерпілому страхувальником, зараховуються Фондом соціального страхування від нещасних випадків у рахунок його страхових внесків, а загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, а між страховиками з інших видів страхування і Фондом соціального страхування від нещасних випадків в подальшому відбуваються відповідні розрахунки.

Згідно з ст. 81 Закону України «Про пенсійне забезпечення» призначення та виплата пенсій, у тому числі, пенсій по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання здійснюється органами Пенсійного фонду.

Механізм відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, визначено Порядком відшкодування витрат, затвердженим спільною постановою правління Пенсійного фонду України та правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 04.03.2003 року № 5-4/4.

Пунктом 4 цього Порядку визначено, що відшкодуванню підлягають суми, які виплачуються відповідно до Законів України «Про пенсійне забезпечення», «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» та інших нормативно-правових актів, а саме:

• сума основного розміру пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсії у зв'язку з втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання;

• щомісячна цільова грошова допомога на прожиття, якщо така надавалася пенсіонеру, який одержував вищезазначену пенсію;

• допомога на поховання сім'ї померлого або особі, яка здійснила поховання особи, яка отримувала вищезазначену пенсію;

• сума витрат Пенсійного фонду з виплати і доставки вищезазначених пенсій.

В основу цього механізму покладено щомісячне проведення органами Пенсійного фонду України з відділеннями виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в районах та містах обласного значення звірок витрат на відповідні виплати до 10 числа, наступного за звітним (пункт 5). Акти цих звірок подаються головним управлінням Пенсійного фонду України та управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які узагальнюють і узгоджують довідку про відшкодування відповідних витрат та до 20 числа, наступного за звітним, подають її Пенсійному фонду України та Фонду страхування від нещасних випадків (пункт 6). Зазначена довідка є підставою для перерахування Фондом соціального страхування від нещасних випадків відповідних коштів Пенсійному фонду України до 25 числа місяця, наступного за звітним (пункт 7). Таким чином, у зазначеному Порядку відшкодування витрат передбачено здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків та Пенсійним фондом України.

Згаданий Порядок визначає механізм відшкодування на централізованому рівні Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які призначені особам, що застраховані згідно із Законом України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності” (крім осіб, зазначених у пункті 2 статті 8 цього Закону), у тому числі добровільно застраховані, та потерпілим особам, право яких на отримання відшкодування шкоди раніше було встановлено згідно із законодавством СРСР або законодавством України про відшкодування шкоди, заподіяної працівникам внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання, пов'язаних з виконанням ними трудових обов'язків.

Виходячи з того, що відповідно до вказаного Порядку відшкодування понесених Пенсійним фондом України витрат пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання та пенсій у зв'язку із втратою годувальника, який помер внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання передбачено шляхом здійснення відповідних розрахунків на централізованому рівні, тобто між Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Пенсійним фондом України, суд приходить до висновку, що позивачем не дотримано встановленого порядку вирішення питання щодо відшкодування сум, і він не є тією особою, якій належить право вимоги.

Також слід зазначити, що виплати щомісячної адресної допомоги введені з 01.04.08р., в ідповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання пенсійного забезпечення». Після набрання чинності на вказаною Постановою, між Пенсійним Фондом України та Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, відповідні зміни до «Порядку відшкодування Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Пенсійному фонду України витрат, пов'язаних з виплатою пенсій по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» не вносилися.

У відповідача - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України уАДРЕСА_1районі Запорізької області - відсутні повноваження щодо самосійного врегулювання питання щодо включення витрат на виплату щомісячною державної адресної допомоги та витрат на її доставку до актів щомісячної звірки по особових справах потерпілих з Управлінням Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Запорізької області .

На підставі наведеного, суд приходить до висновку, що Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України уАДРЕСА_1районі Запорізької області також не є тією особою, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, що, відповідно до положень ч. 1 ст. 52 КАС України, унеможливлює розгляд справи Запорізьким окружним адміністративним судом, оскільки тягне за собою заміну підсудності.

На підставі викладеного, враховуючи положення ч. 1 ст. 11 КАС України (розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості) та ч. 1 ст. 71 КАС України (кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення) суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача 188437,87 грн. відшкодування суми неузгоджених витрат щомісячної державної адресної допомоги по особових справах потерпілих Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, є необґрунтованими та не підлягають задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суддя

ПОСТАНОВИВ :

У позові Управління Пенсійного фонду України вАДРЕСА_1районі Запорізької області до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України уАДРЕСА_1районі Запорізької області про зобов'язання відповідача прийняти до заліку та включити в акт щомісячної звірки витрат по особових справах потерпілих, яким виплачено пенсії по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, витрати на виплату і доставку щомісячної державної адресної допомоги та стягнення на користь позивача 1 88 437,87 грн. (сто вісімдесіт вісім тисяч чотириста тридцять сім грн. 87 коп) витрат на виплату щомісячної державної адресної допомоги та витрат на її доставку, відмовити

П останова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України , набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 14.04.2009р.

Суддя О.М. Нечипуренко

05.05.09р. постанова не набрала законної сили

Суддя О.М. Нечипуренко