Копія
Ухвала
Іменем України
30.03.2009
Справа № 22-а-2236/08
Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Горошко Н.П.,
суддів Дадінської Т.В. ,
Щепанської О.А.
секретар судового засідання Колб Т.П.
сторони не з'явилися
розглянувши апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Армянськ Автономної Республіки Крим на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Сидоренко Д.В.) від 27.10.08 у справі № 2-а-2548/08/5
за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1)
до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим (вул. К.Лібкнехта, 3, м.Сімферополь, Автономна Республіка Крим, 95000)
Управління Пенсійного фонду України в м.Армянськ Автономної Республіки Крим (вул. Шкільна, 55-а, м.Армянськ, Красноперекопський район, Автономна Республіка Крим, 96012)
про зобов'язання нарахування недоплаченої державної соціальної допомоги за 2006-2007 роки у розмірі 2733,30 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27.10.2008 у справі № 2а-2548/08/5 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, Управління Пенсійного фонду України в м.Армянськ Автономної Республіки Крим про зобов'язання нарахування недоплаченої державної соціальної допомоги за 2006-2007 роки у розмірі 2733,30грн. задоволено частково.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в м.Армянськ Автономної Республіки Крим нарахувати ОСОБА_1 щомісячну державну соціальну допомогу за період з вересня по грудень 2007 року як дитині війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком у сумі 496,61грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погодившись з рішенням суду, Управління Пенсійного фонду України в м.Армянськ Автономної Республіки Крим 14.11.2008 звернулося з апеляційною скаргою (заява про апеляційне оскарження подана 14.11.2008 вх. № 483), вважає, що оскаржувана постанова ухвалена з порушенням норм матеріального права, просить її скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2008 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м.Армянськ Автономної Республіки Крим.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 15.12.2008 закінчено підготовку та призначено справу до апеляційного розгляду на 30.03.2009.
Розпорядженням голови Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30.03.2009 у складі судової колегії здійснено заміну, суддю Іщенко Г.М. замінено на суддю Щепанську О.А.
В судове засідання сторони не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Заслухавши доповідача по справі, перевіривши матеріали справи в межах апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Статтею 1 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" встановлено, що дитина війни - це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 народилася 26 лютого 1936 року, отже має статус дитини війни, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_1, виданим Армянським міським відділом Головного Управління МВС України в Криму 20.01.1998 (а.с.5) та відповідно до Закону України “Про соціальний захист дітей війни” має право на отримання підвищення до пенсії у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.
Пунктом 5 частини 1 статті 62 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік” затверджено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність: з 1 січня - 380 гривень, з 1 квітня - 406 гривень, з 1 жовтня - 411 гривень.
Відповідно до частини 3 статті 62 Закону України “Про Державний бюджет на 2007 рік” для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого частини першої статті 28 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 %. Відповідно розмір мінімальної пенсії за віком становив з 01.04.2007 по 30.09.2007 -410,06грн., з 01.10.2007 по 31.12.2007 -415,11грн.
Отже, щомісячна державна соціальна допомога, як дитині війни складає:
з квітня по вересень 2007 року -(410,06грн.х30%:100%) 123,02грн. х 3=369,05грн.;
з жовтня по грудень 2007 року -(415,11грн.х30%:100%) 124,53грн. х 3=373,59грн.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Таким чином, щомісячна доплата до пенсії для дітей війни є формою соціального забезпечення громадян, які відповідно до спеціального закону, є дітьми війни. Тобто, фактично ця щомісячна надбавка є формою реалізації конституційного права громадян, які є дітьми війни, на соціальний захист.
Рішенням Конституційного Суду України № 6-рп від 9 липня 2007 року у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 29, 36, ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 69, ч. 1 ст. 66, пунктів 7, 9, 12, 13, 14, 23, 29, 30, 39, 41, 43, 44, 45, 46, ст. 71, ст. 98, ст. 101, ст. 110, ст. 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007” (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції (є неконституційними) положення п. 12 ст. 71, ст. 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, якими встановлено, що на 2007 рік зупиняють дію положення ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” з урахуванням ст. 111 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, де зазначено, що у 2007 році підвищення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.
Конституційний Суд України у своєму рішенні від 09.07.07 дійшов висновку, що зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає статтям 1, 3, частині 2 статті 6, частині другій статті 8, частини 2 статті 19, статтям 21, 22, пункту 1 частини 2 статті 92, частинам 1, 2, 3 статті 95 Конституції України.
Відповідно до статті 152 Конституції України закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Крім того, судова колегія вважає, що згідно зі ст. 8 Конституції України, Конституція має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином, суд правильно дійшов висновку про неприпустимість при встановленні розміру державної соціальної підтримки дітей війни виходити з положень Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, яким виплата державної соціальної підтримки передбачена у значно менших розмірах, оскільки Конституція України має вищу юридичну силу порівняно з іншими Законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону України “Про соціальний захист дітей війни” державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Таким чином, оскільки Рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей відповідних законів, що визнані неконституційними, а також що рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не підлягає оскарженню суд першої інстанції правомірно дійшов висновку про задоволення позову в частині стягнення на користь позивача щомісячної державної соціальної допомоги дітям війни за період з вересня 2007 року по грудень 2007 року у сумі 496,61грн.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом 04.09.2008 вх № 2а-2548/08 (а.с. 2), тобто зі спливом строку, встановленого статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 1 статті 100 Кодексу адміністративного судочинства України зазначено, що пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін.
Судова колегія вважає обґрунтованим застосування судом першої інстанції положень статті 100, оскільки відповідач наполягав на застосуванні строку звернення до адміністративного суду.
Зважаючи на викладене, судова колегія вважає, що постанова суду першої інстанції ухвалена з дотриманням норм матеріального і процесуального права та не вбачає підстав для її скасування.
Керуючись статтями 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м.Армянськ Автономної Республіки Крим залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 27.10.08 у справі № 2-а-2548/08/5
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання законної сили.
Головуючий суддя підпис Н.П.Горошко
Судді підпис Т.В. Дадінська
підпис О.А.Щепанська
З оригіналом згідно
Головуючий суддя Н.П.Горошко