Постанова від 12.09.2007 по справі 10/7

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

12.09.2007 р. № 10/7

За позовом

Уповноважена особа Партії регіонів у територіальному виборчому окрузі№ 218- ОСОБА_1

до

Київська міська державна адміністрація

про

про визнання дії та бездіяльності протиправними

Головуючий Суддя Ковзель П.О.

Судді : Вовк П.В.

Кротюк О.В.

Секретар Сулім А.В.

Обставини справи:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив визнати протиправними дії відповідача щодо демонтажу агітаційного намету Партії Регіонів на Майдан Незалежності в м. Києві, скасувати припис Головного управління контрою за благоустроєм м. Києва №189243 від 03.09.2007р., зобов'язати відповідача не чинити перешкоди Партії Регіонів у здійсненні передвиборної агітації на Майдані Незалежності в м. Києві. Також в позовній заяві позивач заявив клопотання про забезпечення позову, в якому просив до набрання постановою суду в цій справі законної сили заборонити відповідачу вчиняти будь-які дії щодо демонтажу агітаційного намету Партії Регіонів на Майдан Незалежності в м. Києві.

Ухвалою суду від 08.09.2007 р. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено попереднє судове засідання на 10.09.2007 р. о 15-00.

У попередньому судовому засіданні позивач подав заяву, в якій просив замінити неналежного відповідача Київську міську державну адміністрацію на належного відповідача Головне управління контролю за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської Ради (Київської міської державної адміністрації), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1; залучити до участі у справі в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Київське міське відділення Партії Регіонів, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, а також з просив метою забезпечення позову, до набрання постановою суду в цій справі законної сили заборонити відповідачу вчиняти будь-які дії щодо демонтажу агітаційного намету Партії Регіонів на Майдані Незалежності в м. Києві.

Також позивач подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просив встановити відсутність компетенції (повноважень) відповідача щодо здійснення демонтажу агітаційних наметів Партії Регіонів встановлених нею з метою проведення передвиборної агітації, визнати протиправними дії відповідача щодо демонтажу агітаційного намету Партії Регіонів на Майдані Незалежності в м. Києві, визнати незаконним та скасувати припис Головного управління контролю за благоустроєм м. Києва виконавчого органу Київської міської Ради (Київської міської державної адміністрації) №189243 від 03.09.2007р.

10.09.2007 р. в попередньому судовому засіданні оголошено перерву до 11.09.2007 р. о 16-30.

Ухвалою суду від 11.09.2007 р. змінено відповідача по справі: замість Київської міської державної адміністрації визнано відповідачем Головне управління контролю за благоустроєм міста Києва Виконавчого органу Київської міської Ради (Київської міської державної адміністрації) (АДРЕСА_1); залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача Київське міське відділення Партії Регіонів (АДРЕСА_2); закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду у той же день, про що сторонами подано відповідні заяви, долучені до матеріалів справи; згідно розпорядження Голови суду визначено колегію суддів для слухання справи в судовому засіданні у складі: головуючий суддя Ковзель П.О., судді Вовк П.В., Кротюк О.В.

Представник Головного управління контролю за благоустроєм міста Києва надав заперечення на позов, у якому проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у запереченні.

Представник позивача відмовився від заявленого клопотання про забезпечення позову.

В судовому засіданні проводилася технічна фіксація судового процесу.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Партія Регіонів є суб'єктом виборчого процесу на позачергових виборах народних депутатів України 30 вересня 2007 року у відповідності до Постанови Центральної виборчої комісії № 106 від 14 серпня 2007 року.

Партія Регіонів, в особі Київського міського відділення Партії регіонів, відповідно до ч. 1 ст. 39 Конституції України, з метою повідомлення про проведення передвиборної агітації під час проведення виборів Народних Депутатів України, повідомила Київську міську державну адміністрацію про намір провести публічний захід передвиборної агітації, шляхом розміщення агітаційних палаток для розповсюдження агітаційного матеріалу, у період з 24.08.2007р. по 28.09.2007р. з 9:00 до 20:00 годин на території міста Києва (адреси розміщення палаток додавались до листа-повідомлення).

Реалізовуючи право на ведення передвиборної агітації, позивач з метою реалізації положень пункту 5 частини другої статті 66 Закону України «Про вибори народних депутатів України», розмістив палатки з емблемою Партії Регіонів, зокрема, на Майдані Незалежності для розповсюдження агітаторами блоку своєї агітаційної продукції.

Відповідач своїм листом №043-3540 від 03.09.2007р. повідомив Керівника київського міського виборчого штабу Партії Регіонів ОСОБА_1 про необхідність отримання дозволу на порушення благоустрою, в якому попередив про свій намір демонтувати всі без виключення агітаційні намети Партії Регіонів на території міста Києва в разі неотримання такого ордеру.

03.09.2007 року відповідачем на місці знаходження одного із агітаційних наметів на Майдані Незалежності в м. Києві особам, які здійснювали агітацію, був вручений припис №189243 від 03.09.2007, у якому відповідачем пропонувалося демонтувати намет, що належить Партії Регіонів, так як він встановлений без відповідного дозволу відповідача.

04.09.2007 року начальником відділу Головного управління контролю за благоустроєм міста Києва, виконуючим обов'язки начальника відділу КП «Київблагоустрій»та головним спеціалістом КП «Київблагоустрій»на Майдані Незалежності в м. Києві було демонтовано намет Партії регіонів.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п.п. 2, 5 ч. 2 ст. 11 Закону України «Про вибори народних депутатів України»виборчий процес здійснюється на засадах: законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес; свободи передвиборної агітації, рівного доступу всіх кандидатів і партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу до засобів масової інформації незалежно від їх форми власності, крім засобів масової інформації, засновниками (власниками) яких є політичні партії.

Статтею 14 Закону України «Про вибори народних депутатів України»підготовка і проведення виборів депутатів регулюються Конституцією України, Законом України "Про Центральну виборчу комісію", цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 65 Закону України «Про вибори народних депутатів України»партія (блок), кандидати у депутати мають право розпочати свою передвиборну агітацію з моменту прийняття Центральною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії (блоку).

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 66 Закону України «Про вибори народних депутатів України»передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або проти певного суб'єкта виборчого процесу. Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України. Громадяни України мають право вільно і всебічно обговорювати передвиборні програми партій (блоків), політичні, ділові та особисті якості кандидатів у депутати, вести агітацію за або проти партій (блоків), кандидатів у депутати. Передвиборна агітація може проводитися у таких формах: 1) проведення зборів громадян, інших зустрічей з виборцями; 2) проведення мітингів, походів, демонстрацій, пікетів; 3) проведення публічних дебатів, дискусій, "круглих столів", прес-конференцій стосовно положень передвиборних програм та політичної діяльності партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу чи кандидатів у депутати; 4) оприлюднення в друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобах масової інформації політичної реклами, виступів, інтерв'ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень; 5) розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації; 6) розміщення друкованих агітаційних матеріалів чи політичної реклами на носіях зовнішньої реклами; 7) проведення концертів, вистав, спортивних змагань, демонстрації фільмів та телепередач чи інших публічних заходів за підтримки партії (блоку) - суб'єкта виборчого процесу чи кандидата у депутати, а також оприлюднення інформації про таку підтримку; 8) публічні заклики голосувати за чи проти партій (блоків) - суб'єктів виборчого процесу або публічні оцінки діяльності цих партій (блоків) чи кандидатів у депутати; 9) в інших формах, що не суперечать Конституції України та законам України.

Посилання відповідача на порушення позивачем вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Правил благоустрою території, паркування транспортних засобів, тиші в громадських місцях, торгівлі на ринках у м. Києві, затверджених Рішенням Київської міської ради від 26.09.2002 №47/207 та Порядку організації та проведення в Києві недержавних масових громадських заходів політичного, релігійного, культурно-просвітницького, спортивного, видовищного та іншого характеру, затвердженого Рішенням Київської міської ради від 24.06.1999 №317/418, судом не приймаються до уваги, оскільки вказані нормативно-правові акти не регулюють підготовку і проведення виборів народних депутатів України, а передвиборна агітація у формі, яка здійснювалась позивачем, не підпадає під дію цих нормативно-правових актів.

Відповідно до ч.1 ст. 112 Закону України «Про вибори народних депутатів України»суб'єкт виборчого процесу може оскаржити рішення, дії чи бездіяльність органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, закладу, установи чи організації, їх посадової чи службової особи, що стосується невиконання покладених на них законом обов'язків, протиправного втручання у діяльність виборчих комісій або їх членів, а також недотримання вимог закону з питань передвиборної агітації.

Відповідно до ст. 1 Положення про Головне управління контролю за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Головне управління створене рішенням Київради від 31.10.2006 року № 118/175, є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради ( Київської міської державної адміністрації), підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та підпорядкованим Київському міському голові та виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації).

Позивачем не порушено вимог ст. 71 Закону України «Про вибори народних депутатів України», якою встановлено обмеження щодо ведення передвиборної агітації.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Достатніх та беззаперечних доказів щодо правомірності своїх рішень та дій відповідач суду не надав.

За таких обставин, припис №189243 від 03.09.2007р. та дії Головного управління контролю за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо заборони вести передвиборну агітацію з використанням агітаційних палаток є такими, що перешкоджають здійсненню виборчих прав суб'єктом виборчого процесу на проведення передвиборної агітації у формі, визначеній пунктом 5 частиною 2 статті 66 Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 117, 118, 160-163, 172-177 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Визнати дії Головного управління контролю за благоустроєм міста Києва виконавчого органу Київської міської Ради (Київської міської державної адміністрації) щодо демонтажу агітаційного намету Партії Регіонів на Майдані Незалежності в м. Києві протиправними.

3. Припис Головного управління контролю за благоустроєм м. Києва виконавчого органу Київської міської Ради (Київської міської державної адміністрації) №189243 від 03.09.2007 визнати незаконним та скасувати.

4. Встановити відсутність компетенції (повноважень) Головного управління контролю за благоустроєм м. Києва виконавчого органу Київської міської Ради (Київської міської державної адміністрації) щодо здійснення демонтажу агітаційних наметів Партії Регіонів, встановлених нею з метою проведення передвиборної агітації.

5. Стягнути з Державного бюджету України на користь Партії регіонів судові витрати в сумі 3,40 грн.

6. Постанова може бути оскаржена в порядку і в строки, передбаченому ст. 177 КАС України, у дводенний строк з дня проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду України.

Головуючий суддя П.О. Ковзель

Судді П.В. Вовк

О.В. Кротюк