Справа № 2а-35688/09/1670
26 травня 2009 року м. Полтава
Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Чеснокової А.О.
при секретарі: Дрижирук М.І.
за участю: позивача - ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Полтаві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області про нарахування та виплату грошової компенсації за втрачене нерухоме майно, що знаходиться на території радіоактивного забруднення, -
Позивач ОСОБА_1звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області, в якому просила зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області нарахувати їй грошову компенсацію як спадкоємцю, нерухоме майно якого знаходилося на території зони радіоактивного забруднення в АДРЕСА_1і здане державі, в сумі 60227 (шістдесят тисяч двісті двадцять сім) гривень та поставити на отримання грошової компенсації в чергу станом на 11.11.2008 року.
В обґрунтування позовних вимог позивачем було зазначено, щоАДРЕСА_1помер її рідний брат ОСОБА_2, який відселився з радіоактивно забрудненої території з смт. Народичі Житомирської області самостійно на підставі направлення для переселення, виданого Житомирською обласною державною адміністрацією.
В установлений ЦК України термін вона подала заяву про прийняття спадщини. При оформленні права на спадщину Першою Полтавською нотаріальною конторою свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок, який належав і в якому з 1984 року проживав померлий, до переселення, в АДРЕСА_1, їй не видано, оскільки померлим реєстрація права власності на Ѕ частину цього будинку до 04.07.2007року була ще не здійснена. Спадкоємцем на Ѕ частину будинку померлий став фактично вступивши в управління та володіння майном. Інша Ѕ частина будинку належала померлому згідно договору дарування їх матір'ю, на яку була здійснена реєстрація права власності згідно діючого законодавства. Вона звернулася до Народицького районного суду з позовом про визнання права власності на Ѕ частину будинку за померлим і в результаті, про визнання за мною права власності на спадкове все домоволодіння , розташоване в АДРЕСА_1.
Рішенням Народицького районного суду від 20.08.2008 року по справі №НОМЕР_1 позов задоволено повністю та визнано за нею право власності набуте внаслідок успадкування на будинок та надвірні споруди, які розташовані вАДРЕСА_1.
На підставі рішення суду комунальним підприємством «Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації Житомирської обласної ради» за номером запису 1476 в книзі 11 за мною зареєстроване право власності на вказане домоволодіння та видано технічний паспорт на зазначений житловий будинок за інвентарним номером 1419.
Заступником начальника управління праці та соціального захисту населення Народицької райдержадміністрації Житомирської області на її усне звернення на підставі наявних документів їй був повідомлений наступний порядок її дій щодо виконання п. 5 Положення, а саме: здати будинок з надвірними спорудами на баланс Народицької селищної ради та надати довідку про прийняття його на баланс селищної ради та крім цього надати документи, передбачені абз. 3, 4 , 5 п. 6 Положення та довідку із житлово-експлуатаційної контори м. Полтави щодо місця її проживання з 1986 року.
Згідно її заяви, як спадкоємиці, від 09.10.2008 року до якої були надані всі оригінали документів про належність їй спадкового майна, рішенням виконавчого комітету Народицької селищної ради від 31.10. 2008 року №239, керуючись Постановою, житловий будинок та господарські будівлі в АДРЕСА_1 60227,0 грн. було прийнято на баланс Народицької селищної ради, про що було позивачці надано довідку від 11.11.08 №2113.
Після надання Управлінню праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації до заяви з проханням щодо виплати грошової компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території смт. Народичі Житомирської області копій рішення виконавчого комітету Народицької селищної ради, довідки Народицької селищної ради, акта приймання - передачі житлового будинку, довідки Першої полтавської державної нотаріальної контори, що вона є спадкоємницею за законом після померлого ОСОБА_2, рішення Народицького районного суду від 20.08.2008 року про задоволення її позову повністю, визнання за позивачкою права власності на будинок та господарські будівлі в АДРЕСА_1, витягу з реєстру КП «Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації Житомирської обласної ради» за номером запису 1476 в книзі 11, згідно якого за нею зареєстроване право власності на вказане домоволодіння, технічного паспорту на зазначений житловий будинок за інвентарним номером 1419, довідки - характеристики КП «Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації» щодо вартості втраченого майна на суму 60227 грн. 00 коп. та довідки ГЖЕД №4 м. Полтава, за вих. №2566 від 11.11.2008 року від Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації, вона отримала безпідставну відмову про відсутність у неї прав на отримання грошової компенсації.
Таким чином, позивачка вважає, що її ситуація врегульована діючим законодавством і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997року №755 вона має законне право на отримання компенсації за втрачене нерухоме майно на радіоактивно забрудненій території в АДРЕСА_1в сумі 60277 гривень 00 коп.
В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити.
Відповідач Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області в судове засідання не з'явився, про дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчить розписка, яка знаходиться в матеріалах справи, про причини неявки суд не повідомив, заперечення на позовну заяву не надав.
Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Суд, заслухавши пояснення позивача, вивчивши та дослідивши матеріали справи, повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
20.08.2008 року рішенням Народицького районного суду Житомирської області у справі №НОМЕР_1 визнано за ОСОБА_1право власності на спадкове майно, а саме: будинок та надвірні споруди, які розташовані вАДРЕСА_1.
17.09.2008 року Комунальним підприємством "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації Житомирської обласної ради" прийнято рішення про реєстрацію за ОСОБА_1право власності на житловий будинок з надвірними будівлями та спорудами за адресою АДРЕСА_1, номер запису 1476 в книзі 11.
Відповідно до довідки-характеристики Комунального підприємства "Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації Житомирської обласної ради" від 01.10.2008 року № 285 вартість нерухомого майна яке знаходиться за адресою АДРЕСА_1, складає 60227 (шістдесят тисяч двісті двадцять сім) гривень.
Рішенням виконавчого комітету Народицької селищної ради Житомирської області від 31.10.2008 року № 239, прийнято на баланс Народицької селищної ради житловий будинок та господарські будівлі в АДРЕСА_1 вартістю 60227 гривень, які належали ОСОБА_1.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в редакції від 06.06.1996 року № 230/96-ВР, компенсація громадянам за втрачене у зв'язку з евакуацією, відселенням або самостійним переселенням майно включає грошову компенсацію у повному розмірі за цінами, встановленими на момент звернення щодо неї, громадянам, які не проживали на територіях радіоактивного забруднення, але одержали у спадщину майно (жилі, дачні, садові будинки, гаражі, господарські будівлі та споруди), яке не може бути перевезено із зазначених територій.
Згідно з ч. 5 ст. 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" порядок виплати компенсацій передбачених пунктами 1 і 6 частини першої цієї статті, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 755 "Про затвердження Положення про порядок виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій" спадкоємець , нерухоме майно якого знаходиться на території зони радіоактивного забруднення, на підставі оцінки вартості втраченого майна має право на отримати за нього грошову компенсацію, сума якої перераховується відділенням Державного казначейства за місцем знаходження майна на рахунок, відкритий спадкоємцем у будь-якому банку України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачці листом № 2566 від 11.11.2008 року було відмовлено у виплаті компенсації з посиланням на те, що оскільки позивачка не належить до переселенця, то згідно з чинним законодавством вона не має права на отримання грошової компенсації за втрачене нерухоме майно.
Суд вважає таку відмову необґрунтованою, оскільки відповідно до чинного законодавства виплата грошової компенсації за втрачене майно проводиться як переселенцям, так і спадкоємцям.
Таким чином, із врахуванням вищевикладених обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області про нарахування та виплату грошової компенсації за втрачене нерухоме майно, що знаходиться на території радіоактивного забруднення, підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 159, 160-163, 167, 186 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області про нарахування та виплату грошової компенсації за втрачене нерухоме майно, що знаходиться на території радіоактивного забруднення - задовольнити.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Народицької районної державної адміністрації Житомирської області нарахувати ОСОБА_1грошову компенсацію відповідно до ст. 35 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 15 липня 1997 року № 755 "Про затвердження Положення про порядок виплати компенсацій громадянам за втрачене нерухоме майно у разі відселення або самостійного переселення з радіоактивно забруднених територій" в сумі 60227 гривень.
Поставити ОСОБА_1для отримання грошової компенсації в чергу станом на 11 листопада 2008 року.
Стягнути з державного бюджету України на користь ОСОБА_1судові витрати в розмірі 3 грн. 40 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі заяви про апеляційне оскарження чи апеляційної скарги відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.О. Чеснокова
Повний текст постанови виготовлений 01 червня 2009 року.