u
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
19 травня 2009 р. 15 год. 15 хв.
Справа № 2-а-10256/08/2170 Кат. 4
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Попова В.Ф.,
при секретарі: Головчук Ю.І.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представникатретьої особи на стороні позивача - управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації - ОСОБА_2,
представників третьої особи на стороні відповідача - комунального закладу "Дитячий будинок "Теремок" Херсонської обласної ради" - ОСОБА_3, ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Херсонської обласної державної адміністрації
до Херсонської обласної ради, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача - управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації, третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - комунального закладу "Дитячий будинок компенсуючого типу "Теремок" Херсонської обласної ради",
про скасування рішення сесії Херсонської обласної ради,
встановив:
Херсонська обласна державна адміністрація звернулась до суду із адміністративним позовом до Херсонської обласної ради, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача - управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації, третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - комунального закладу "Дитячий будинок "Теремок" Херсонської обласної ради", про скасування рішення сесії Херсонської обласної ради від 18.11.2008р. № 714 Про затвердження нової редакції Статуту комунального закладу Дитячий будинок компенсуючого типу ТеремокХерсонської обласної ради.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, суду пояснив, що оскаржуване рішення сесії є протиправним із наступних підстав. Зміна назви "Дитячий будинок компенсуючого типу "Теремок" Херсонської обласної ради" на Навчально-реабілітаційний центр ТеремокХерсонської обласної радисуперечить Закону України Про дошкільну освіту, тобто фактично проведено приховану реорганізацію закладу. Також статут комунального закладу не був погоджений із органом управління освітою. Крім цього статут містить положення, що суперечать чинному законодавству: право формувати майно закладу за рахунок кредитів банків, право отримувати ліцензії та проходити акредитацію, призначення керівника закладу без участі органу управління освітою.
Представник третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача - управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації позовні вимоги підтримав, вказавши, що дане рішення сесії підлягає скасуванню, оскільки ним затверджено статут без погодження із управлінням освіти і науки що суперечить чинному законодавству.
Представник відповідача проти позову заперечив, пояснивши, що змінюючи назву комунального закладу та затверджуючи нову редакцію його статуту, Херсонська обласна рада діяла як представницький орган власника в межах своїх повноважень та відповідно до чинного законодавства. Зміна назви закладу не спричинила його перетворення в іншу юридичну особу. Законом України Про освітупередбачено, що навчальний заклад повинен мати власну назву, в якій обов'язково вказується його організаційно-правова форма та тип (дитячий садок, школа, гімназія, ліцей, колегіум, коледж, інститут, консерваторія, академія, університет чи інше), тобто даний перелік не є вичерпним, тому дошкільний заклад освіти може бути навчально-реабілітаційним центром.
Представник третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - комунального закладу "Дитячий будинок "Теремок" Херсонської обласної ради" проти позову заперечила, мотивуючи тим, що змінена була лише власна назва закладу, даний факт не тягне за собою реорганізації; погодження статуту із відповідним органом освіти повинно здійснюватись після затвердження статуту власником, яким у даному випадку є відповідач, тому відсутність такого погодження не може бути підставою для скасування рішення сесії. У статуті зазначено, що заклад має право користуватись кредитами та отримувати ліцензії відповідно до чинного законодавства, тобто таке право обмежується законом. Право рад на призначення та звільнення керівників комунальних закладів передбачено Законом України Про місцеве самоврядування в Україні.
Заслухавши пояснення представників сторін та третіх осіб, вивчивши матеріали справи, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог належить відмовити, виходячи із наступного.
Комунальний заклад "Дитячий будинок "Теремок" Херсонської обласної ради" перебуває у комунальній власності територіальних громад Херсонської області. Херсонській обласній раді як представницькому органу належать повноваження по розпорядженню комунальним майном.
Рішенням № 714 ХХХІІ сесії п'ятого скликання Херсонської обласної ради від 18.11.2008р. змінено назву комунального закладу на Навчально-реабілітаційний центр Теремок Херсонської обласної радита затверджено нову редакцію статуту.
Державна реєстрація зміни найменування юридичної особи та затвердження нової редакції статуту проведена відділом державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради 09.12.2008р.
Відповідно до п. 7 ст. 18 Закону України Про освітувід 21.05.1991р № 1060-ХІІ навчальний заклад повинен мати власну назву, в якій обов'язково вказується його тип (дитячий садок, школа, гімназія, ліцей, колегіум, коледж, інститут, консерваторія, академія, університет чи інше) та організаційно-правова форма.
Суд не погоджується із твердженням позивача про фактичне проведення прихованої реорганізації закладу, оскільки зміна власної назви не призвела до його злиття, прєднання, поділу або перетворення, що мало б наслідком припинення юридичної особи із проведенням відповідної процедури. Разом із тим суд критично ставиться до позиції відповідача та третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - комунального закладу щодо можливості включення до власної назви дошкільного закладу назву будь-якого типу, таку як навчально-реабілітаційний центр, оскільки статтею 12 Закону України Про дошкільну освітувід 11.07.2001р. № 2628-III (далі -Закон № 2628-III) визначено вичерпний перелік дошкільних навчальних закладів, серед яких відсутній навчально-реабілітаційний центр.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону № 2628-III дошкільний навчальний заклад незалежно від підпорядкування, типу і форми власності на основі Положення про дошкільні навчальні заклади розробляє статут, який затверджується засновником (власником), погоджується з відповідним органом управління освітою та реєструється місцевим органом виконавчої влади у порядку, встановленому законодавством України.
Із змісту даної статті випливає, що з відповідним органом управління освітою погоджується статут, який затверджений засновником. Тобто відсутність такого погодження на момент прийняття рішення сесією Херсонської обласної ради не є порушенням, проте, таке погодження є обов'язковим під час подачі документів для проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Відповідно до ч. 4 ст. 8 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємціввід 15.05.2003р. № 755-ІV статути банків, установчі документи інших юридичних осіб, які відповідно до закону підлягають погодженню Національним банком України, іншими органами державної влади, подаються з відміткою про їх погодження відповідно Національним банком України, іншими органами державної влади.
Тому суд вважає, що факт відсутності на зареєстрованому статуті комунального закладу Навчально-реабілітаційний центр ТеремокХерсонської обласної радипогодження управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації, є порушенням вказаних правових норм.
Суд погоджується із позицією позивача в тій частині, що статут у редакції, затвердженій рішенням сесії Херсонської обласної ради від 18.11.2008р. № 714, містить наступні положення, що суперечать чинному законодавству.
У п. 4.3 статуту зазначено, що джерелом формування майна є кредити банків та інших кредиторів, що порушує ч. 3 ст. 21 Бюджетного кодексу України, якою передбачено, що бюджетна установа не має права здійснювати запозичення у будь-якій формі або надавати за рахунок бюджетних коштів позички юридичним та фізичним особам, крім випадків, передбачених законом про Державний бюджет України.
У п. 4.11 статуту вказано, що для здійснення видів діяльності, що підлягають ліцензуванню, Центр отримує необхідні ліцензії в установленому чинним законодавством України порядку. Дане положення суперечить Закону № 2628-III та постанові Кабінету Міністрів України від 08.08.2007р. № 1019 Про ліцензування діяльності з надання освітніх послуг, якими передбачено проведення ліцензування для закладів приватної форми власності.
У п. 5.1 статуту передбачено, що Центр має право отримувати за результатами акредитації додаткові права та пільги, передбачені для закладів відповідного рівня.
Така редакція не узгоджується із ст. 1 Закону України Про вищу освітувід 17.01.2002р. № N 2984-III, яким визначено, що акредитація - процедура надання вищому навчальному закладу певного типу права провадити освітню діяльність, пов'язану із здобуттям вищої освіти та кваліфікації, відповідно до вимог стандартів вищої освіти, а також до державних вимог щодо кадрового, науково-методичного та матеріально-технічного забезпечення. Тобто процедура акредитації не застосовується до дошкільних закладів.
Суд не погоджується із запереченнями третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - комунального закладу щодо правомірності викладених вище положень статуту із застереженням щодо здійснення таких повноважень відповідно до чинного законодавства, оскільки чинне законодавство взагалі не надає право дошкільному закладу вчиняти зазначені дії.
Відповідно пункту 6.1 статуту директор закладу призначається на посаду Херсонською обласною радою, а його заступники -безпосередньо директором.
Згідно з ч. 3 ст. 31 Закону № 2628-III керівника та заступника керівника державного і комунального дошкільного навчального закладу призначає на посаду та звільняє з посади відповідний орган управління освітою. Педагогічних та інших працівників державного і комунального дошкільного навчального закладу призначає на посади та звільняє з посад його керівник.
Суд не погоджується із позицією третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - комунального закладу щодо призначення керівника комунального закладу безпосередньо сесією обласної ради на підставі п. 20 ч. 1 ст. 43 Закону України Про місцеве самоврядування в Українівід 21.05.1997р. № 280/97-ВР, оскільки вказана норма закону є загальною, а норма ст. 31 Закону України Про дошкільну освіту, якою передбачено призначення керівників тільки дошкільних закладів державної та комунальної форми власності -спеціальною. Таким чином директора дошкільного комунального закладу "Дитячий будинок "Теремок" Херсонської обласної ради" має призначати відповідне управління освіти.
Незважаючи на порушення норм чинного законодавства, що були допущені у статуті, рішення сесії Херсонської обласної ради від 18.11.2008р. не підлягає скасуванню із наступних підстав.
Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 16.04.2009р. № 7-рп/2009 ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання. Оскільки оскаржуване рішення сесії є ненормативним правовим актом одноразового застосування, яке виконано, то Херсонська обласна рада не повинна його скасовувати.
Крім того, рішенням № 875 ХХХVІ сесії п'ятого скликання Херсонської обласної ради від 12.03.2009р. змінено назву комунального закладу Навчально-реабілітаційний центр ТеремокХерсонської обласної радина комунальний заклад Дитячий будинок Теремок Херсонської обласної радита затверджено нову редакцію статуту.
Державна реєстрація зміни найменування юридичної особи та затвердження нової редакції статуту проведена відділом державної реєстрації виконавчого комітету Херсонської міської ради 18.03.2009 р.
У судовому засіданні представник позивача підтвердив, що у новій редакції статуту усунуті всі недоліки, що були наявні у попередній редакції і будь-яких зауважень до цього статуту у Херсонської обласної державної адміністрації немає.
Представник третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача - управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації зазначив, що остання редакція статуту комунального закладу Дитячий будинок ТеремокХерсонської обласної радипогоджена із управлінням освіти і науки в установленому порядку і будь-які зауваження щодо нього відсутні.
На сьогодні назва закладу та редакція статуту, затверджена рішенням сесії Херсонської обласної ради від 18.11.2008р. є нечинними, оскільки 18.03.2009 р. зареєстрована нова назва та нова редакція статуту, тобто, фактично, між сторонами відсутній предмет спору.
Таким чином, суд приходить до висновку, що, незважаючи на порушення, допущені у рішенні № 714 ХХХІІ сесії п'ятого скликання Херсонської обласної ради від 18.11.2008р., на даний час воно не має жодних правових наслідків, оскільки наслідки, до яких призвело його виконання у вигляді зміни назви дошкільного закладу та нової редакції статуту, на сьогодні втратили чинність на підставі реєстрації нової назви та нової редакції статуту.
За таких обставин позовні вимоги щодо скасування рішення № 714 ХХХІІ сесії п'ятого скликання Херсонської обласної ради від 18.11.2008р. задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив :
У задоволенні позовних вимог Херсонської обласної державної адміністрації до Херсонської обласної ради, за участю третьої особи без самостійних вимог на стороні позивача - управління освіти і науки Херсонської обласної державної адміністрації, третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача - комунального закладу "Дитячий будинок "Теремок" Херсонської обласної ради", про скасування рішення сесії Херсонської обласної ради від 18.11.2008р. № 714 Про затвердження нової редакції Статуту комунального закладу Дитячий будинок компенсуючого типу ТеремокХерсонської обласної радивідмовити повністю.
Скасувати заходи забезпечення позову, встановлені ухвалою від 10.12.2008р., якою зупинено дію рішення сесії Херсонської обласної ради від 18.11.2008р. № 714 Про затвердження нової редакції Статуту комунального закладу Дитячий будинок компенсуючого типу ТеремокХерсонської обласної ради
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 25 травня 2009р.
Суддя Попов В.Ф.