Постанова від 01.06.2009 по справі 2-а-358/2009

Справа № 2-а-358/2009р.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2009 року Снігурівський районний суд Миколаївської області

у складі: головуючого - судді Кріль М.Д.,

при секретарі - Коренець Н.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Снігурівка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Снігурівському районі Миколаївської області про нарахування та стягнення щомісячної недоплати соціальної державної допомоги за статусом "Діти війни",

ВСТАНОВИВ:

05 травня 2009 року ОСОБА_1 . звернулася до суду з даним адміністративним позовом. В заяві послалася на те, що належить до соціальної категорії громадян за статусом "Діти війни" та має право на соціальні пільги згідно Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (далі Закон). В квітні 2009 року звернулася з заявою до Управління пенсійного фонду України в Снігурівському районі Миколаївської області про перерахування та виплату належної їй доплати до пенсії, яку отримує за віком відповідно до Закону. Листом від 17 квітня 2009 року відповідач відмовив у проведенні доплати до пенсії.

Посилаючись на рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року та №10-рп/2008 від 22 травня 2008 року позивачка просила суд поновити строк для звернення до суду та зобов'язати відповідача провести нарахування недоплаченої їй як дитині війни щомісячної державної допомоги за 2006 - 2008 роки в сумі 4482,21 грн. та зобов'язати відповідача проводити доплату соціальної допомоги в подальшому.

Позивачка до суду не з'явилася, але надала заяву про слухання справи у її відсутність.

Представник Управління пенсійного фонду України в Снігурівському районі Миколаївської області в судове засідання не з'явився. Начальник УПФУ в Снігурівському районі Миколаївської області просила справу розглянути у відсутність їх представника, зазначивши про відмову задоволення позовних вимог на підставі раніше наданих заперечень.

Дослідивши докази, суд прийшов до наступного.

Як свідчить пенсійне посвідчення на ім'я ОСОБА_1 за НОМЕР_1 позивачка відноситься до соціальної категорії "Діти війни" і має право користуватися пільгами відповідно до Закону України "Про соціальний захист дітей війни" №2195 від 18.11.2004 року (далі Закон).

В силу ст. 6 Закону "дітям війни" пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30% мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, позивачка відповідно до цього Закону має право на підвищення мінімальної пенсії за віком на 30 %. Але їй в цьому відмовлено за листом - відповіддю Управління пенсійного фонду України в Снігурівському районі Миколаївської області.

Згідно ст. 111 Закону України "Про бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006 року № 489-У дію ст. 6 Закону було зупинено на 2007 рік, а Законом України "Про державний бюджет України на 2008 рік" розмір виплати зменшено до 10%. Однак за ст. 46 Конституції України, що має найвищу юридичну силу (ст.8 Конституції України) громадяни мають право на соціальний захист у випадках, передбачених законом. При прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод (ст.22 Конституції України).

За рішеннями Конституційного Суду України, що мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді позовів за правовідносинами внаслідок дій і положень статей законів, що визнані неконституційними, від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 та від 22.05.2008 року за №10-рп/2008, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є не конституційними), положення п.12 ст.71 Закону України "Про Державний бюджет України на 2007 рік", якою зупинено на 2007 рік дію ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" та аналогічних положень Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік", які означені виплати скоротили від загально визначеного розміру.

Права і свободи людини і громадянина захищаються судом (ст.55 Конституції України). Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових чи службових осіб.

Суд вважає, що відмовляючи позивачці у додатковій виплаті відповідач порушив права ОСОБА_1 , визначені Конституцією України та вказаним Законом.

Згідно ч.1 ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини", суди України, при розгляді справ, застосовують Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та Протоколи до неї, а також практику Європейського суду - як джерело права.

Згідно зі ст.1 Протоколу №1 до вказаної Конвенції, кожна фізична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Борги розглядаються у сенсі поняття "власності", яке міститься у ч.1 ст.1 Протоколу №1 до Конвенції і яке не обмежене власністю на фізичні речі та залежить від формальної класифікації у національному законодавстві, борги, що становлять майно, можуть також розглядатись як "майнові права" і, таким чином, як власність.

Європейський Суд з прав людини при розгляді справи "Кечко проти України" зауважив, що в межах свободи дій держави визначати які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, припиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак, якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними. У зв'язку з чим Європейський суд не прийняв до уваги позицію Уряду України про колізію двох нормативних актів - Закону України "Про соціальний захист дітей війни", відповідно до якого встановлені надбавки з бюджету і який є діючим, та Закону України "Про державний бюджет" на відповідний рік, де положення останнього Закону, на думку уряду України, превалювали як lex specialis. Європейський суд не прийняв аргумент уряду України щодо бюджетних асигнувань, постільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Невиконання державою (в особі Пенсійного Фонду, на який покладено проведення виплат за аналогією з положеннями Закону України "Про бюджет України на 2008 рік" від 28.12.2007 року за №107-У1) своїх соціальних зобов'язань щодо окремих громадян ставить їх у не рівні умови, підриває принцип довіри особи до держави і закономірно призводить до порушення принципів соціальної справедливості у правовій державі. Законами України "Про Державний бюджет України на 2007 рік" та "Про Державний бюджет України на 2008 рік" безпідставно скасовано та зменшено відповідно обсяг соціальної пільги, виплата якої передбачена іншим чинним Законом України, а саме Законом України "Про соціальний захист дітей війни" і гарантована Конституцією України.

На підставі викладеного, суд не приймає заперечення проти позову з боку відповідача, у тому числі і щодо законодавчого не врегулювання розміру мінімальної пенсії за віком, що підлягає застосуванню для обчислення розміру доплати, порядку виплат та джерел фінансування.

Позовні вимоги позивачки є обґрунтованими та підлягають задоволенню, але частково: за 2006 рік повністю, а за інший період - з часу винесення Конституційним Судом України вищевказаних рішень, зі стягненням у відповідності до ст.94 КАС України судових витрат, розмір яких підтверджено наданою квитанцією про оплату.

Також підлягає задоволенню і вимога про поновлення строку звернення до суду, так як на думку суду, він пропущений з поважної причини, бо позивачка є малозабезпеченою особою і сподівалася на добровільне врегулювання спору, що не сталося з вини відповідача, про порушення свого права на отримання державної допомоги їй стало відомо після оприлюднення в пресі рішення КС України.

Вимоги позивачки про стягнення 4482,21 грн. недоплаченої соціальної державної допомоги до задоволення не підлягають, в зв'язку з відсутністю в Пенсійному фонді коштів, виділених саме на такі цілі.

Керуючись ст.ст. 122, 138, 158-163 КАС України, рішенням Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року у справі №1-29/2007, ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", суд -

ПОСТАНОВИВ:

Строк звернення ОСОБА_1 до суду - поновити.

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовільнити частково.

Визнати неправомірним рішення Управління Пенсійного фонду України в Снігурівському районі Миколаївської області від 17 квітня 2009 року про відмову у перерахунку та проведення щомісячної доплати за статусом "Діти війни".

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Снігурівському районі Миколаївської області провести нарахування та виплату додаткової соціальної гарантії відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" ОСОБА_1 : з 01 січня по 31 грудня 2006 року включно, з 09 липня по 31 грудня 2007 року включно та з 22 травня по 31 грудня 2008 року включно.

В остальній частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 - 3 грн. 40 коп. витрат по оплаті судового збору.

Копію постанови направити сторонам.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду може бути подана протягом 10-ти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження до адміністративного суду апеляційної інстанції через Снігурівський районний суд.

СУДДЯ: