27 лютого 2014 року Справа № 876/15655/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді: Кухтея Р.В.
суддів: Багрія В.М., Старунського Д.М.
з участю секретаря судового засідання: Волошин М.М.
представника позивача: Рудика В.М.
представника відповідача: Кірєєва А.Ю.
представника відповідача: Лешика І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СВ" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2013 року за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "СВ" до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області про скасування припису, -
У липні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «СВ» (далі - ТзОВ «СВ») звернулося в суд із позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області (далі - Інспекція ДАБК) про скасування припису №1ш від 31.01.2012р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил, яким вимагається у відповідності до п.п.4, 9 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» зупинити експлуатацію об'єкта - нежитлові приміщення, що розташовані за адресою: м.Львів, вул.Мазепи,25Б.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2013р. у задоволенні адміністративного позову було відмовлено повністю.
Не погоджуючись з даною постановою позивач подав апеляційну скаргу, яку мотивує тим, що ч.4 ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» передбачені види приписів. Вимога про зупинення експлуатації об'єкта - нежитлових приміщень до прийняття їх в експлуатацію в порядку, встановленому чинним законодавством не відповідає вимогам зазначеної вище норми, оскільки виходить за межі повноважень посадових осіб інспекції ДАБК. Просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29.11.2013р. у даній справі та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги ТзОВ «СВ» повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, представника апелянта ТзОВ «СВ» Рудика В.М., який апеляційну скаргу підтримав, представників відповідача Інспекції ДАБК Кірєєва А.Ю. та Лешика І.П., які просили відхилити апеляційну скаргу, перевіривши матеріали справи та доводи апелянта у їх сукупності, апеляційний суд приходить до переконання, що подана апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вірно встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 13.01.2012 р. відповідачем проведено перевірку дотримання позивачем вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт, про що складено Акт перевірки № 1ш від 13.01.2012 р. Перевіркою встановлено, що позивачем розпочато виконання будівельних робіт з реконструкції нежитлових приміщень площею 126,5 кв. м. шляхом прибудови та надбудови другого поверху, розташованих за адресою: м. Львів, вул. Мазепи, 25Б. Будівельні роботи виконувались позивачем без погодженої та затвердженої у встановленому порядку проектної документації та без дозволу на виконання будівельних робіт, чим порушено ст. ст. 7, 9, 27 Закону України «Про архітектурну діяльність», ст. 29 Закону України «Про планування і забудову територій». Будівельні роботи було завершено у грудні 2008 року. На час перевірки зазначені приміщення експлуатуються без здачі в експлуатацію, що є порушенням п. 8 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та п. 12 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.
ТзОВ «СВ» є власником нежитлової будівлі, яка знаходиться за адресою: м.Львів, вул.Мазупи,25Б, що підтверджується свідоцтвом про право власністю на будівлю від 22.03.2005р. та витягом про реєстрацію права власності на нерухоме майно за №685779 від 01.04.2005р.
13.01.2012 р. відповідачем принесено припис № 1ш про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил.
Даючи правову оцінку рішенню суду першої інстанції та доводам апелянтів, що викладені у поданих апеляційних скаргах, апеляційний суд виходить із наступного.
Відповідно до ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
За правилами ч. 4 ст. 41 вказаного правовідносин, посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема, видавати обов'язкові для виконання приписи щодо:
а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил;
б) зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Аналогічні положення містить пп.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України № 553 від 23.05.2011 р. «Про затвердження Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю».
Отже, наведені вище правові містять конкретний перелік, види приписів, які мають право видавати посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю на відповідній стадії.
Таким чином колегія суддів вважає, що Інспекція ДАБК у принесеному приписі ставить вимогу про зупинення експлуатації об'єкта - нежитлових приміщень, що розташовані за адресою: м.Львів, вул. Мазепи,25Б до прийняття вказаного об'єкта в експлуатацію в порядку встановленому чинним законодавством, яка не відповідає вимогам ст.41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оскільки виходить за межі повноважень посадових осіб інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю.
П.9 ч.4 ст.41 цього Закону передбачено право забороняти за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного архітектурно-будівельного контролю чи його заступника експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих в експлуатацію.
Крім того, видаючи оскаржуваний припис про зупинення експлуатації нежитлових приміщень, Інспекцією ДАБК чітко не визначено аксплуатацію яких саме приміщень слід зупинити. Оскільки крім приміщень, які законно належать на праві власності ТзОВ «СВ», за даною адресою знаходяться приміщення, які згідно тверджень відповідача є самочинно збудованими.
З огляду на викладене суд апеляційної інстанції погоджується із доводами апелянта про те, що оскаржуваним приписом, обмежуються права позивача на всі приміщення за даною адресою, в тому числі і ті, які ТзОВ «СВ» належать на праві власності.
Таким чином, оскільки при вирішенні даного публічно-правового спору судом першої інстанції було допущено порушення норм матеріального права, а мотиви, з яких виходив суд під час ухвалення свого рішення, не відповідають фактичним обставинам справи, оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової, про задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України апеляційний суд,
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "СВ" задовольнити.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 29 листопада 2013 року у справі № 2а-5835/12/1370 скасувати та прийняти нову постанову, якою позов Товариству з обмеженою відповідальністю "СВ" задовольнити.
Скасувати припис Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області № 1ш від 13.01.2012р. про усунення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом 20 днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий : Р.В.Кухтей
Судді : В.М.Багрій
Д.М.Старунський
Повний текст постанови виготовлений 04.03.2014р.