10.1
Іменем України
24 лютого 2014 рокуЛуганськСправа № 812/10796/13-а
приміщення суду за адресою: 91055, м. Луганськ, вул. Поштова, 1
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді: Агевича К.В.
при секретарі судового засідання Ліпко Т.М.,
за участю:
представника позивача: Жидкевич В.М. (довіреність від 23.12.2013 №1-1/2627)
представника відповідача: Трофимової В.М. (довіреність від 15.01.2014 №252/09-09)
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Луганську адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Краснолуцька» до Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення №859 від 18.12.2013 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, -
30 грудня 2013 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Краснолуцька» (далі - ДП «Донбасантрацит» в особі ВП «Шахта «Краснолуцька») до Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області (далі - УПФУ в м. Красному Лучі Луганської області) про визнання протиправним та скасування рішення №859 від 18.12.2013 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що начальником УПФУ в м. Красному Лучі Луганської області Приймак Е.Д. було винесено Рішення №859 від 18.12.2013 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду до ВП «Шахта «Краснолуцька» ДП «Донбасантрацит» у вигляді нарахування пені в розмірі 0,1 відсотка на суми недоїмки і фінансових санкцій у розмірі 4563,80 грн. за період з 29.03.2012 по 29.03.2013. Позивач із зазначеним рішенням не згодний з огляду на наступне.
ВП «Шахта «Краснолуцька» входить до складу ДП «Донбасантрацит» у якості структурного підрозділу без права юридичної особи. У відповідності до п. 3.5 Положення про ВП «Шахта «Краснолуцька» - фінансові та кредитно - розрахункові операції підрозділу здійснюються підприємством (ДП «Донбасантрацит») централізовано, включаючи розрахунки за вугільну продукцію, а також за виконані роботи та послуги. ДП «Донбасантрацит» здійснюється оплата поточного єдиного внеску одночасно з одержанням коштів на оплату праці. ДП «Донбасантрацит» належить до державного сектору економіки та підпорядковане Міністерству енергетики та вугільної промисловості України. Підприємство виконує державні замовлення з забезпечення енергогенеруючих компаній відповідною ресурсною базою та отримує державну підтримку на часткове покриття витрат на собівартість, у зв'язку з чим підприємство не має можливості впливати на строки отримання грошових коштів для виплати заробітної плати, а відповідно і на строк сплати єдиного внеску. Позивач зазначив, що не зважаючи на цей факт, УПФУ в м. Красному Лучі Луганської області еріодично приймаються рішення про застосування до ВП «Шахта «Краснолуцька» ДП «Донбасантрацит» фінансових санкцій по нарахуванню пені та штрафних санкцій за несвоєчасне перерахування єдиного внеску.
Щомісяця перерахування заробітної плати здійснюється ДП «Донбасантрацит» через відділення Державного казначейства в м. Красний Луч. При цьому органом Державного казначейства регулюється розмір страхових відрахувань від суми, що надійшла і це підтверджується платіжними дорученнями.
Відповідно до розрахунку з нарахування пені начальником УПФУ в м. Красному Лучі Луганської області Приймак Е.Д. нарахована пеня у розмірі 0,1 відсотка за період з 29.03.2012 по 29.03.2013 на суму штрафу 12503,57 грн. Зазначений штраф був нарахований начальником УПФУ в м. Красному Лучі Луганської області Приймак Е.Д. згідно рішення № 49 від 14.03.2012 про застосування фінансових санкцій за несплату, неповноту або несвоєчасну сплату авансових платежів із застрахованих внесків відповідно до п.9.3.7 Інструкції згідно з додатком №19 за актом перевірки від 12.03.2012.
На підставі наведеного, позивач просив визнати протиправним рішення начальника УПФУ в м. Красному Лучі Луганської області Приймак Е.Д. про застосування до ВП «Шахта «Краснолуцька» ДП «Донбасантрацит» нарахування пені на суму фінансових санкцій та скасувати рішення №859 від 18.12.2013 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) абоесвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.
10 лютого 2014 року під час судового засідання представник відповідача надав суду заперечення на адміністративний позов, в обґрунтування якого зазначив наступне.
ДП «Донбасантрацит» зареєстроване в УПФУ в м. Красному Лучі Луганської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У зв'язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків управлінням були винесені рішення про застосування до ВП «Шахта «Краснолуцька» ДП «Донбасантрацит» фінансових санкцій у вигляді штрафу на суму 12503,57 грн.
Згідно п.9.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування До Пенсійного фонду України №21-1 від 19.12.2003 затвердженої постановою Пенсійного фонду України, суми штрафів пілягають сплаті страхувальником чи банком, протягом десяти робочих днів з дня одержання відповідного рішення, або можуть бути оскаржені у цей самий строк до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного органу Пенсійного фонду, посадовими особами якого прийнято це рішення.
Представник відповідача зазнчив, що у встановлений термін суми штрафу сплачені не були, тому після проведеної перевірки управлінням було винесене рішення про застосування пені на суму 4563,80 грн. Це передбачено п. 10.1 вищезгаданої Інструкції де вказано, що на суми простроченої заборгованості зі сплати страхових внесків (недоїмки) та своєчасно не сплачені (не перераховані) фінансові санкції нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
У зв'язку з чим, представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові.
Відповідач у судове засідання свого представника не направив, був повідомлений належним чином, причини не явки суду не відомі. Заяви про розгляд справи без участі представника відповідача до суду не надходило.
Оскільки відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) у разі повторного неприбуття в судове засідання відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, тому справу розглянуто та вирішено за відсутності відповідача на підставі наявних у ній доказів.
Судом було вирішено питання про можливість проведення судового засідання без участі представника відповідача.
Відповідно до частини 6 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних в матеріалах справи доказів.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що ДП «Донбасантрацит» зареєстровано в якості юридичної особи виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради Луганської області 30.04.2003 за № 1 380 107 0073 000022 (а.с.14).
Позивач має у своїй структурі Відокремлений підрозділ «Шахта «Краснолуцька», з правовим статусом суб'єкта - без права юридичної особи та який взято на облік до управління Пенсійного фонду України в Лутугинському районі Луганської області.
Як вбачається з матеріалів справи, що на підставі направлення від 20.02.2012 №2018/03-2/12, виданого управлінням Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області, головним спеціалістом відділу по контрольно-перевірочній роботі за нарахуванням та сплатою платежів управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області Ченченко Світланою Аркадіївною, на підставі статті 13 та абзацу 6 пункту 7 розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та відповідно до наказу управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області від 20.12.2011 № 232 проведена планова перевірка позивача відповідно до затвердженого плану перевірок.
Перевіркою правильності нарахування та сплати єдиного внеску встановлено порушення, а саме:
- частин 8 статті 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №2464-VI тобто одночасно з виплатою заробітної плати не перераховано єдиного внеску, який підлягає нарахуванню на суми виплаченої заробітної плати у сумі 4180508,93 грн. за період з 01.01.2011 по 31.01.2012, у тому числі за тарифом 49,7% у сумі 4036164,04 грн., 33,2% у сумі 127719,12 грн., за тарифом 34,7% у сумі 16625,77 грн.,;
- самостійно платником донараховано єдиного внеску у сумі 8788,95 грн., у тому числі за тарифом 49,7% - 8076,24 грн., за тарифом 33,2% - 120,48 грн., за тарифом 3,6% - 584,98 грн., за тарифом 2% - 7,25 грн.;
- надмірно включено до оподаткування суми нарахованої компенсації за затримку виплати заробітної плати у січні 2012 року у розмірі 3,85 грн.;
- зайво нараховано єдиного внеску у сумі 2,04 грн., у тому числі за тарифом 49,7% - 1,91 грн., за тарифом 3,6% - 0,13 грн.
Перевіркою правильності нарахування та сплати страхових внесків встановлено порушення:
- частини 6 статті 20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-VI, тобто одночасно з виплатою заробітної плати не перераховано авансових платежів із страхових внесків у сумі 24813,90 грн.;
- платником самостійно донараховано страхових внесків у сумі 182,53 грн., у тому числі за тарифом 33,2% - 156,89 грн., за тарифом 2% - 25,64 грн., про що свідчить акт № 45 від 12.03.2012, копія якого міститься в матеріалах справи (арк. справи 40-48).
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а в адміністративним справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
14 березня 2012 року начальником управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області Приймак Е.Д. було винесено рішення №49 про застосування фінансових санкцій за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків на підставі пункту 7 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» яким застосовано до ВП «Шахта «Краснолуцька» ДП «Донбасантрацит» фінансові санкції у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 50% сум несплачених або несвоєчасно сплачених авансованих платежів в розмірі 12503,57 грн., копія якого міститься в матеріалах справи (арк. справи 10).
Відповідно до п. 1 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі Закон № 1058-ІV), загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб, включаючи юридичних і фізичних осіб суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування, придбали спеціальний торговий патент, на умовах трудового договору або на інших умовах, передбачених законодавство.
Згідно з п.1 ст. 14 Закону № 1058- ІV страхувальниками цих осіб є їх роботодавці, які відповідно до ч.1 ст.15 цього Закону є платниками страхових внесків і зобов'язані на підставі п.6 ч.2 ст.17 зазначеного Закону нараховувати, обчислювати та сплачувати в установлені строки і в повному обсязі страхові внески.
Статтею 18 Закону № 1058-ІV передбачено, що страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Ставки, механізм справляння та пільги зі сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлені Законом України від 26 червня 1997 року № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п.6 ст.19 Закону №1058- ІV страхові внески нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагороди фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця та допомоги по тимчасовій непрацездатності, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Згідно з п.6 ст. 20 вищевказаного Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.
При цьому, в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). У разі недостатності у страхувальника коштів для здійснення в повному обсязі виплати заробітної плати (доходу) та одночасної сплати відповідних авансових платежів виплата зазначених сум та сплата страхових внесків здійснюється у пропорційних розмірах у порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (ч.12 ст.20 Закону №1058--IV).
Частиною 9 ст. 20 Закону № 1058 передбачено, що днем сплати страхових внесків вважається у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду або у випадках, передбачених цим Законом, на рахунок Накопичувального фонду - день списання установою банку, установою Державного казначейства України суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.
Згідно п. 7 ч. 9 ст. 106 Закону № 1058 за несплату, неповну або несвоєчасну сплату авансових платежів із страхових внесків, передбачених цим Законом, - передбачено штраф у розмірі 50 % сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів.
Аналогічне положення передбачено п. 9.3.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 р. № 21-1 (надалі за текстом - Інструкція).
Частиною 2 п. 9.3.7 Інструкції передбачено, що нарахування штрафу у розмірі 50 % сум несплачених або своєчасно не сплачених авансових платежів здійснюється рішенням за формою згідно з додатком 19 цієї Інструкції.
Зазначене рішення за формою та змістом відповідає вимогам Додатку 19 вищевказаної Інструкції.
Пунктом 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058-IV передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Згідно ч. 13. ст. 106 Закону №1058-IV про нарахування пені та накладення штрафів, передбачених частинами дев'ятою і десятою цієї статті, посадові особи виконавчих органів Пенсійного фонду в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду, виносять рішення, які протягом трьох робочих днів із дня їх винесення надсилаються страхувальнику, банку чи організації, яка здійснює виплату і доставку пенсій.
При нарахуванні фінансових санкцій, пені управління Пенсійного фонду має зазначити в рішенні суму зобов'язання, виявити базові і календарні періоди, за які нараховуються фінансові санкції, конкретну процентну ставку, і конкретну кількість днів прострочення оплати.
Крім того, відповідно до п.п. 9.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 №21-1 (далі - Інструкція №21-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 №64/8663, фінансові санкції, зазначені у підпунктах 9.3.2.-9.3.7 пункту 9.3 Інструкції, застосовуються органами Пенсійного фонду України до страхувальників, визначених пунктами 2.1.1-2.1.5 пункту 2.1 цієї Інструкції.
З огляду на те, що ВП «Шахта «Краснолуцька» ДП «Донбасантрацит» страхові внески вчасно не сплачені, начальником управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області Приймак Е.Д. було винесено рішення №859 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» яким застосовано до ВП «Шахта «Краснолуцька» ДП «Донбасантрацит» у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 10% - 0,00 грн. та нарахування пені в розмірі 0,1 відсотка на суми недоїмки і фінансових санкцій - 4563,80 грн. за період з 29.03.2012 по 29.03.2013, копія якого міститься в матеріалах справи (арк. справи 8).
Факт несвоєчасної сплати позивачем не оскаржувався і підтверджується карткою особового рахунку платника (арк. справи 39).
Суд зазначає, що форма рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду визначена Інструкцією №21-1. Згідно вимог пп.9.3.2 п. 9.3 та п. 10.5 Інструкції рішення формується на підставі облікових даних карток особових рахунків страхувальників.
Так, аналізуючи дані картки особового рахунку платника та розрахунки фінансової санкції і пені, які є підставою для застосування фінансових санкцій, суд вбачає, що штрафні санкції правомірно нараховувалися Державному підприємству «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Краснолуцька» за затримку сплати страхових внесків у розмірі 10%, разом з тим, у відповідності до вищезгаданої ч. 9 ст. 106 Закону та Інструкції позивачеві також правомірно нараховувалася Управлінням Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області пеня на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Таким чином, суд зазначає, що здійснення позивачем несвоєчасної сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є підставою для нарахування пені та штрафних санкцій у відповідності до вищевказаних норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а сплата нарахованих сум пені та штрафних санкцій є обов'язком позивача.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що рішення № 859 від 18 грудня 2013 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків винесено відповідачем у відповідності до вимог діючого законодавства, підстав для скасування та визнання його противоправним судом не вбачається, отже позовні вимоги Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Краснолуцька» є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Оскільки у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються, суд вважає за необхідне стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Краснолуцька» різницю між сумою сплаченого судового збору та ставкою судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру у розмірі 1548,45 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 17, 18, 71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Краснолуцька» до Управління Пенсійного фонду України в м. Красному Лучі Луганської області про визнання протиправним та скасування рішення №859 від 18.12.2013 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків - відмовити повністю.
Стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Краснолуцька» на користь Державного бюджету України решту судового збору у сумі 1548,45 грн. (одна тисяча п'ятсот сорок вісім гривень 45 коп.).
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд у порядок і строки, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з частиною 3 статті 160 КАС України постанова складена у повному обсязі 03 березня 2014 року.
Суддя К.В. Агевич