Постанова від 28.02.2014 по справі 255/1392/14-а

255/1392/14-а

№ 2а/255/89/2014

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 лютого 2013 року суддя Ворошиловського районного суду м. Донецька Пруднікова Г.М. розглянувши у скороченому провадженні справу адміністративного судочинства за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, суд -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, посилаючись на наступне.

З 01.07.2011 року у ув'язку з набуттям пенсійного віку її було взято на облік в УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька і призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».

На час оформлення пенсії довідка про складові заробітної плати за формою, встановленою ПФ України, не містила інформацію про матеріальну допомогу на оздоровлення та вирішення матеріально - побутових питань, компенсації за невикористану відпустку, з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Не погоджуючись з обчисленим розміром пенсії ОСОБА_1 17.01.2014 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок призначеної пенсії з врахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально - побутових питань, компенсації за невикористану відпустку у розмірі з якої були нараховані та сплачені страхові внески. Але за рішенням відповідача №1/21 від 24.01.2014 року було відмовлено в призначенні пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги. У рішенні УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька посилалося на ст. ст. 33, 37 Закону України «Про державну службу» та на Постанову КМУ від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії» і зазначило, що «матеріальна допомога та індексація заробітної плати не відносяться до надбавок, передбачених ст. 33 Закону України «Про державну службу».

З прийнятим відповідачем рішенням позивачка не згодна, вважає, що відмова УПФУ у Ворошиловському районі м. Донецька включення суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, компенсації за невикористану відпустку як державному службовцю, є наслідком порушення вимог вищезазначених норм чинного законодавства.

Тому просить суд визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька стосовно відмови у перерахунку пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань і допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку; зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з моменту її призначення з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати та компенсації за невикористану відпустку.

Відповідно до резолютивної частини ухвали Ворошиловського районного суд м. Донецька від 10 лютого 2014 року було відкрите скорочене провадження у справі №2а/255/89/2014 за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії та враховуючи приписи ст. 183-2 КАС України справу розглянуто суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику сторін, які беруть участь у справі.

Представником відповідача надано заперечення на позов, в якому він позовні вимоги не визнає, просить відмовити у їх задоволенні в повному обсязі.

Згідно зі ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, opгани місцевого самоврядування їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів Україну, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Суд, вивчивши заперечення відповідача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що з 01.07.2011 року позивачці призначено пенсію за віком згідно Закону України №3723-ХІІ.

17.01.2014 року позивачка звернувся до Управління із заявою про перерахунок пенсії, з урахуванням фактично виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку (а.с.18).

Відповідач, своїм рішенням від 24.01.2014 року відмовив позивачці у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця (а.с.18).

Відповідно до ст. 37 Закону України 3723-ХІІ пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної платині з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне врахування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України №3723-ХІІ заробітна плата державних службовців складається з посадового окладу, премій, доплат за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч. 5 ст. 33 зазначеного Закону надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби в таких розмірах: понад 3 роки -10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.

Частина 7 ст. ЗЗ Закону України №3723-ХІІ встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ч. 6 ст. 33 Закону України №3723-ХІІ державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України №3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

В довідці Державної фінансової інспекції в Донецькій області за №10/2-21-28 від 14.01.2014 року про складові заробітної плати (за останні 60 календарних місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» дійсно увійшли суми матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку.

На всі виплати, що включені в ці довідки, в тому числі матеріальну допомогу було нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Таким чином, вони повинні були прийматися в розрахунок пенсії позивача.

Зважаючи на викладене, суд приходить до висновку про те, що види оплати праці та інші виплати, які враховуються при обчисленні середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсії, не повинні виходити із складової заробітної плати, яку отримував державний службовець на час виходу на пенсію, оскільки таке звуження суперечить приписам ст. 37-1 Закону України № 3723-ХІІ.

Крім того, матеріальна допомога на оздоровлення має систематичний характер, видавалась щорічно і являлась обертом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду. А матеріальна допомога разового характеру надається роботодавцем у непередбачених (екстрених) випадках окремим працівникам у зв'язку із сімейними обставинами, на оплату лікування, оздоровлення дітей, поховання і не є об'єктом для нарахування і утримання страхових внесків до пенсійного фонду.

Таким чином, відповідна матеріальна допомога, що була виплачена позивачеві згідно наданої довідки, входить до складу фонду оплати праці.

Крім того, за змістом наведених норм ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Таким чином, матеріальна допомога, на яку нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та не був включений до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру пенсії державного службовця.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).

За приписами ч. 2 ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Таким чином, рішення відповідача №1/21 від 24.01.2014 року про відмову включення в розрахунок пенсії ОСОБА_1 складових оплати праці, а саме матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань і допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, які були нараховані та виплачені та на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є незаконним та підлягає скасуванню.

Суд приймає до уваги доводи позивачки викладені в позовній заяві, щодо не врахування при обчисленні пенсії інших виплат отриманих ОСОБА_1 забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Тому суд вважає, що пенсія позивачки повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона отримувала фактично на день звільнення, в тому числі, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги для вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку.

Проте, з матеріалів справи вбачається, що з заявою про перерахунок пенсії та довідкою Державної фінансової інспекції в Донецькій області за №10/2-21-28 від 14.01.2014 року яка містить інші виплати: індексацію заробітної плати, допомогу на оздоровлення, для вирішення соціально - побутових питань та компенсацію за невикористану відпустку на які нараховано страхові внески, позивачка звернулась 17.01.2014 року.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України №1058-ІV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

З норм зазначеної статті вбачається, що ОСОБА_1 має право на перерахунок та виплату пенсії (з урахуванням усіх складових заробітної плати (отриманих виплат), що повинні входити у розрахунок пенсій) з 01.02.2014 року.

Відповідно до положень ст. |94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом власних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Деревного бюджету України.

Оскільки на користь позивачки постановлено судове рішення, та нею сплачено судовий збір у розмірі 73 гривень 08 копійки, з Державного бюджету України на її користь підлягає стягненню судовий збір у розмірі 73 гривень 08 копійки.

Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 9, 10, 11, 14, 17, 18, 23, 58, 69 - 71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 158 - 159, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька про визнання дій неправомірними, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька стосовно відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням суми матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань і допомоги на оздоровлення, суми індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Ворошиловському районі м. Донецька здійснити з 01.02.2014 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань, суми індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 сплачений нею судовий збір у розмірі 73,08 грн.

Апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Ворошиловський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня отримання її копії, копія апеляційної скарги надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

Постанов надрукована в нарадчій кімнаті в одному примірнику.

Суддя Ворошиловського районного

суду міста Донецька Г.М. Пруднікова