Постанова від 05.03.2014 по справі 182/10653/13-а

Справа № 182/10653/13-а

Провадження № 2-а/0182/48/2014

ПОСТАНОВА

Іменем України

05.03.2014 року м. Нікополь

Суддя Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області Рунчева О.В., розглянувши у скороченому провадженні в м. Нікополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

21.11.2013 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати рішення комісії Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області від 21 лютого 2013 року про приведення до відповідності пенсійної справи з 01.03.2013 року без урахування довідки про заробітну плату від 09.07.2004 року за період з 01.05.1989 року по 30.09.1991 року, яка видана кооперативом „Новатор" та Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2013 року, відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням довідки про заробітну плату від 09.07.2004 р. за період з 01.05.1989 року по 30.09.1991 року.

В обґрунтування своїх вимог посилався на те, що у 2003 році він вийшов на пенсію та звернувся до пенсійного фонду у місті Нікополі (надалі - відповідач), з приводу нарахування пенсії, у 2004 році він надав відповідачеві довідку з кооперативу «Новатор» за період роботи з травня 1989 року по вересень 1991 року з зазначенням розміру заробітної плати, згідно якої йому зроблено перерахунок пенсії та призначена пенсія.

До січня 2013 року він отримував пенсію у розмірі 2 229, 48 грн., але у березні 2013 року він отримав пенсію у розмірі 1575, 10 грн. Після чого звернувся до відповідача з приводу зниження пенсії.

На його звернення він отримав від відповідача відповідь у якій зазначено, що під час перегляду пенсійної справи виявлено, що довідка про заробітну плату від 09.07.2004 року завірена печаткою кооперативу «Новатор», але на печатці відсутній код ЄДРПОУ. Також в довідці відсутні ПІБ керівника підприємства, головного бухгалтера, бухгалтера та відсутня інформація на підставі, яких документів видана довідка.

На підставі цього, 21 лютого 2013 року на засіданні комісії для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахуванням) пенсії винесено рішення пенсійну справу привести до відповідності з 01.03.2013 року без урахування довідки про заробітну плату від 09.07.2004 року за період з 01.05.1989 року по 31.09.1991 року, яка видана кооперативом «Новатор».

З даним рішенням відповідача він не згоден, вважає, що воно прийняте з порушенням його прав та інтересів тому вимушений звернутися до суду з адміністративним позовом.

Відповідач надав до суду письмові заперечення на позов, просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на наступне. Позивач перебуває на обліку в управлінні з 15.10.2003 року та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 105 8-І V.

22 липня 2004 року позивач звернувся до управління і надав заяву для проведення перерахунку пенсії. Разом із заявою були надані довідки про заробітну плату в тому числі і довідка про заробітну плату від 09.07.2004р. за період з 01.05.1989 р. по 30.09.1991 р., яка видана кооперативом «Новатор». Згідно наданих документів з 01.01.2004 року проведено перерахунок пенсії.

Під час перегляду пенсійної справи виявлено, що довідка про заробітну плату від 09.07.2004 р. завірена печаткою кооперативом «Новатор», але на печаткі відсутній код ЄДРПОУ.

Також в довідці відсутні ПІБ керівника підприємства, головного бухгалтера, бухгалтера та відсутня інформація на підставі яких документів видана довідка. Місцезнаходження архівних документів невідоме.

Згідно рішення від 21.02.2013 року про результати засідання комісії управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області для розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) пенсій відповідно до чинного законодавства України, розглянувши матеріали пенсійної справи ОСОБА_1, всі члени комісії погодились з тим, що пенсійну справу необхідно привести до відповідності з 01.03.2013 р. без урахування довідки про заробітну плату від 09.07.2004 р. за період з 01.05.1989 р. по 30.09.1991 р., яка видана кооперативом «Новатор».

За таких обставин прийнято рішення, що пенсійну справу необхідно привести до відповідності з 01.03.2013 р. без урахування довідки про заробітну плату від 09.07.2004 р. за період з 01.05.1989 р. по 30.09.1991 р., яка видана кооперативом «Новатор».

Згідно Ухвали арбітражного суду кооператив «Новатор» ліквідований ще в 1998 році, тому в 2004 році від імені кооперативу «Новатор» ніхто не мав права надати довідку про заробітну плату, так печатку кооперативу «Новатор» повинно було знищити у зв'язку із ліквідацією.

Відповідальні посадові особи на дату видачі Довідки в 2004 році вже не працювали на даному ліквідованому підприємстві.

Згідно частини 2 статті 5 Закону № 105 8-ІV виключно цим Законом визначаються: види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та Накопичувального фонду.

Згідно частини 16 Розділу XV Прикінцевих положень Закону № 1058-ІУ до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно - правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Згідно статті 40 Закону № 1058-ІУ для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.

За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх необхідних поданих документів органом, що призначає пенсію (п.43 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою від 25.11.2005р №22-1).

Зазначеним порядком передбачено перелік документів, які необхідно надати до органу Пенсійного фонду для підтвердження права на пенсію.

Згідно пункту 23 даного Порядку документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою.

Згідно пункту 24 для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про періоди роботи, які внесені в довідки на підставі документів.

Відповідно до п. 38 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", при прийманні документів орган, що призначає пенсію, має право вимагати до оформлення прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Відповідно до п. 17 Порядку Довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією.

Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.

Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається.

Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не можуть служити документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.

Враховуючи вищевикладене, залишити для подальшого обчислення пенсії відомості Довідки про заробітну плату від 09.07.2004р. не має законних підстав, управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області діяла відповідно до чинного законодавства України.

Щодо прохання зарахувати до пенсійного стажу час роботи у кооперативі «Новатор», то стаж роботи зараховано до загального стажу Позивача згідно даних трудової книжки.

Довідка, яка не підтверджена документально на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та оформлена з порушеннями, не може служити підставою для обчислення суми пенсії.

Правомірність їхніх дій підтверджується на підставі Закону України „Про пенсійне забезпечення".

Згідно статті 101 даного закону Органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно статті 102 закону пенсіонери зобов'язані повідомляти органу, що призначає пенсії, про обставини, що спричиняють зміну розміру пенсії або припинення її виплати.

У разі невиконання цього обов'язку і одержання у зв'язку з цим зайвих сум пенсії пенсіонери повинні відшкодувати органу, що призначає пенсії, заподіяну шкоду.

Згідно статті 103 закону суми пенсії, над міру виплачені пенсіонерові внаслідок зловживань з його боку (в результаті подання документів з явно неправильними відомостями, неподання відомостей про зміни у складі членів сім'ї тощо), стягуються на підставі рішень органу, що призначає пенсії.

Перевіривши матеріали справи, суд дійшов до наступного.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі та з 15.10.2003 р. отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно витягу з рішення Комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України від 21.02.2013 року, Комісією було розглянуто пенсійну справу ОСОБА_1 та зроблено висновок про відсутність правових підстав для прийняття до виконання довідки про заробітну плату від 09.07.2004 р.

Відповідно до абз.1 ч.1 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.

Таким чином, даною нормою статті визначено умови за яких враховується заробітна плата за страховий стаж до 01 липня 2000 року для обчислення пенсії, і це є:

- бажання пенсіонера, викладене в заяві про призначення пенсії;

- підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами;

- зазначений період має бути не тривалішим за 60 календарних місяців;

- календарні місяці, які складають зазначений період, повинні бути визначені підряд, тобто послідовно один за одним, без винятку, протягом певного відрізку часу.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було надано до органу Пенсійного фонду довідку від 09.07.2004 року про заробітну плату за період з 01.05.1989 року по 30.09.1991 року (а.с.10), які були враховані відповідачем при обчисленні пенсії.

Відповідач дійшов висновку про відсутність правових підстав для прийняття до виконання довідки про заробітну плату від 09.07.2004 р. з тих підстав, що під час перегляду пенсійної справи виявлено, що довідка про заробітну плату від 09.07.2004 року завірена печаткою кооперативу «Новатор», але на печатці відсутній код ЄДРПОУ. Також в довідці відсутні ПІБ керівника підприємства, головного бухгалтера, бухгалтера та відсутня інформація на підставі, яких документів видана довідка.

Проте такі дії відповідача є протиправними з огляду на наступне.

Відповідно до п.38 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. №22-1, при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

а) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;

б) здійснює попередню правову експертизу змісту і належного оформлення представлених документів;

в) перевіряє правильність копій відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розходження.

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі;

г) видає пам'ятку пенсіонеру (додаток 6), копія якої зберігається у пенсійній справі.

Вказане свідчить про наявність у пенсійного органу повноважень щодо перевірки відомостей, зазначених в довідках, проте, по-перше, така перевірка здійснюється при прийнятті документу, а по-друге, висновки за результатами таких перевірок повинні бути обґрунтованими та підкріплені належними та допустимими доказами.

Більш того, перевірка відомостей довідки від 09.07.2004 р. здійснена відповідачем майже через дев'ять років після призначення пенсії та її обчислення на підставі наданої довідки, про що свідчить рішення Комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України від 21.02.2013 року, в якому вказано, що відповідно до матеріалів пенсійної справи для розрахунку пенсії взято заробіток за період з 01.05.1989 року по 30.09.1991 року. Проте, як вже зазначалося, саме при прийманні документів орган, що призначає пенсію має право здійснювати, зокрема, перевірку відомостей, зазначених в довідці про заробітну плату.

Вказане свідчить про неправомірність дій відповідача.

Разом з тим, суд вважає, що, вирішуючи спір між сторонами, оцінці підлягає Рішення комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України від 21.02.2013 року, яким прийнято, пенсійну справу позивача привести до відповідності з 01.03.2013 року без урахування довідки про заробітну плату від 09.07.2004 року за періоди з 01.05.1989 р по 30.09.1991 р, яка видана кооперативом „Новатор", що такі дії відповідача є неправомірними, дане Рішення підлягає скасуванню.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

Керуючись п.38 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р. №22-1, ст.ст. 159-163, 167, 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії з розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області від 21.02.2013 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2013 року, відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням довідки про заробітну плату від 09.07.2004 р. за обраним ОСОБА_1 періоду з 01.05.1989 року по 30.09.1991 року.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області, шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з моменту отримання копії постанови.

Суддя: О. В. Рунчева